VDU sutiks naujausią sociologo A. Tereškino knygą „Vyrų pasaulis: vyrai ir žaizdos vyriškumas Lietuvoje“

Kovo 3 d., ketvirtadienį, 17 val., Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių tyrimų centras ir Sociologijos katedra kviečia į sociologo, profesoriaus Artūro Tereškino monografijos „Vyrų pasaulis: vyrai ir žaizdos vyriškumas Lietuvoje“ pristatymą, kuris vyks VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53-101).

Indrė Sekevičienė, i.sekeviciene@vkt.vdu.lt

Tai – pirmoji sociologinė studija apie vyrus ir vyriškumą Lietuvoje. „Darbų, skirtų vyriškumo problematikai Lietuvoje, beveik nėra. Šioje knygoje sistemingai analizuojamos vyriško elgesio, vyrų kūno, seksualumo, vyrų išgyvenamų emocijų ir patirties problemos, keliami klausimai, susiję su skirtingo amžiaus, šeiminio statuso, pasaulėžiūros vyrų vyriškumu. A. Tereškino knygoje mėginama atsakyti į įvairiausius klausimus – kokio vyriškumo trokšta Lietuvos vyrai, koks skirtingai patiriamų vyriškumo formų santykis su kančios, gėdos, nevilties, desperacijos, pasimetimo emocijomis“, – apie prof. Artūro Tereškino monografiją „Vyrų pasaulis: vyrai ir žaizdos vyriškumas Lietuvoje“ pasakojo VDU Socialinių tyrimų centro atstovas Dainius Genys.

Pasitelkdamas tikras vyrų patirtis, jų gyvenimo pasakojimus bei kultūrinius tekstus, autorius nagrinėja, kaip skirtingos vyrų grupės konstruoja, išgyvena ir patiria vyriškumą. Ši knyga – reikšminga ne tik lyčių sociologijai ir atskirties paliestų socialinių grupių studijoms, bet ir gana naujai emocijų sociologijos sričiai Lietuvoje.

Anot autoriaus, rašant knygą sunkiausia buvo „prakalbinti žemiausioje socialinės hierarchijos vietoje esančius vyrus – pavyzdžiui, darbininkus. Jie teigdavo neturį ką pasakyti, manė, kad jų gyvenimai visai nesvarbūs, jų patirtis neįdomi. „Man regisi, kad mūsų šalyje žemesnės socialinės padėties žmonės ne tik tyli patys, bet ir tildomi iš išorės“, – teigia prof. A. Tereškinas.

Knygoje šalia sociologinių interviu analizės skaitytojai ras ir sociologiškai interpretuojamų šiuolaikinės kultūros ir literatūros tekstų. Todėl neatsitiktinai knygos sutiktuvėse Vytauto Didžiojo universitete literatūros tyrinėtoja docentė Vijolė Višomirskytė kalbės apie vyriškumo įvaizdžius lietuvių literatūroje. Knygos pristatyme sociologijos doktorantė Rūta Petkevičiūtė palies vyriškumo, vyriškos galios ir socialinės atskirties problemas, kurios plačiai analizuojamos prof. A. Tereškino knygoje.

Plačiajai visuomenei prof. Artūro Tereškino monografija „Vyrų pasaulis: vyrai ir žaizdos vyriškumas Lietuvoje“ buvo pristatyta šių metų Vilniaus knygų mugėje.