VDU studentai vyko į mokslinę tiriamąją kelionę po Lenkiją

2011 m. lapkričio 28–gruodžio 3 dienomis VDU Menų fakulteto studentų ir dėstytojų grupė buvo išvykusi į trečią (pirmosios dvi išvykos vyko Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje) projekto „Localise“ kelionę po Lenkiją.

„Localise“ projekto tikslas – mokslinėse tiriamosiose išvykose su kitomis šalimis megzti tarpkultūrinį dialogą, perprasti kultūros animacijos principus, kurie integruodami meną į darbą su bendruomene, garantuoja brandų jos vystymąsi.

Šį kartą mokslinę tiriamąją kelionę organizavo projekto „Localise“ iniciatoriai – Varšuvos universitetas. Mokslinėje tiriamojoje kelionėje dalyvavo trys akademinės institucijos: Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultetas, Varšuvos universiteto Lenkų kultūros institutas (Lenkija) ir Stafordširo universiteto Kūrybinių bendruomenių grupė (Didžioji Britanija).

Visos trys šalys į kultūros animacijos tiriamąją išvyką išsiuntė po šešis interesantus, kurie aktyviai dalyvavo Lenkų kultūros instituto paruoštoje programoje. Tyrimo sritimi buvo pasirinktas Lenkijos Mazowsze regionas, kuriame projekto dalyviai ne tik aplankė skirtingus Varšuvos rajonus (Ochota, Brodno, Stara Praga), bet ir susipažino su Warkos apylinkėmis bei netoli sostinės įsikūrusiu, stiprią bendruomenę subūrusiu Podkowa Lesna miesteliu.

Trečioji mokslinė tiriamoji išvyka turėjo savo pavadinimą – „Varšuva – iš vidaus ir iš išorės“ („Warsaw inside/outside“), taigi buvo siekiama projekto dalyvius supažindinti su kultūros animacijos apraiškomis tiek pačioje Varšuvoje, tiek už jos ribų.

Buvo pristatomi Varšuvoje įgyvendinami kultūros animacijos projektai: daugiabučių rajono Brodno projektas „Reblok“, kuris apjungia vietinius gyventojus, aktyvistus, menininkus, valdžią bei nevyriausybines organizacijas, siekiant ne tik renovuoti daugiabučius namus, bet ir socialiai „renovuoti“ pačius daugiabučių gyventojus.

Projekto dalyviai susipažino ir su problematišku Pragos rajonu, kuriame grupė socialinių darbuotojų GPAS, pasitelkdami alternatyvius mokymo būdus, sprendžia tokias socialines problemas kaip skurdas, nusikalstamumas, komplikuota jaunų žmonių integracija į visuomenę. Taip pat „dainuojančios Pragos“ projektu, kuris sprendžia senjorų užimtumo problemą ir plečia lenkų kultūrinio paveldo kraitį, bei daugeliu kitų globalios ir vietinės reikšmės iniciatyvų.

Organizatoriai projekto dalyvius taip pat supažindino ir su organizacijomis, kurios dirba ne tik Varšuvoje, bet įgyvendina įvairius projektus visoje Lenkijoje. Puiki alternatyva tradicinei meno edukacijai buvo pasiūlyta „Kūrybingo mokymo laboratorijoje“ (įsikūrusioje Šiuolaikinio meno muziejuje), kurios kuratoriai kuria bendruomenei atvirą meno instituciją, siekdami, kad tradicinis ir šiuolaikinis menas būtų arčiau žmonių.

Projekto dalyviai taip pat buvo supažindinti su sėkmingai vykdomais „Kūrybingų iniciatyvų“ ir „Praktiškos kultūros“ asociacijų projektais, orientuotais į skirtingas socialines grupes.

Kelionės pabaigoje vykusios paskutinės diskusijos užtvirtino kelionės metu sukauptas žinias, suteikė galimybę padiskutuoti apie skirtingose šalyse gyvuojančias kultūros animacijos praktikas bei aptarti tolimesnių, vietinių projektų galimybes. Projekto dalyviai iš Menų fakulteto pasisėmė nemažai teorinės ir praktinės patirties ir artimiausiu metu ketina įgyvendinti pirmuosius savo kultūros animacijos projektus.

Artimiausia, ketvirtoji mokslinė tiriamoji išvyka, vyks šių metų kovo mėnesį Didžiojoje Britanijoje.

Daugiau informacijos apie mokslines tiriamąsias išvykas bei „Localise“ projektą rasite čia.