VDU studentai prisideda prie aplinkosauginio švietimo

Universitete neseniai įkurto aplinkos studijų klubo „Disoma“ nariai prisidėjo prie Europos Sąjungos fondų lėšomis finansuojamo projekto „Gerbiu gamtą – saugau save“. Įgyvendinant projektą, Kauno regione buvo rengiami seminarai, kurie skatino moksleivius tausoti aplinką ir supažindino su atliekų rūšiavimo bei perdirbimo būdais.

Pasak VDU aplinkos studijų klubo „Disoma“ prezidento doktoranto Andriaus Niauros, atliekų tvarkymo problemos ypač aktualios Lietuvoje, kadangi čia didžioji dauguma atliekų (apie 85 proc.) vis dar patenka į sąvartynus. „Šiuolaikiškas požiūris reikalauja elgtis visiškai atvirkščiai, t. y. rūpintis ne tiek atliekų saugiu kaupimu, kiek jų srautų nukreipimu nuo sąvartynų: žaliąsias atliekas kompostuoti, perdirbamas – grąžinti į gamybos procesą, o likusias – panaudoti šilumos bei elektros gamybai. Visa tai taptų įmanoma, jei visuomenė pradėtų rūšiuoti“, – teigia A. Niaura. Doktoranto teigimu, dalindamiesi studijose įgytomis žiniomis apie atliekų tvarkymą, klubo nariai, būsimieji aplinkosaugininkai patys gavo naudingos patirties, kuri jiems pravers profesinėje veikloje.

Įgyvendinant projektą „Gerbiu gamtą – saugau save“ per keturis šių metų mėnesius buvo vykdomi seminarai-išvykos, kurių metu buvo aplankyti 5 tūkst. 1–4 ir 5–8 klasių mokinių iš 50 Kauno regiono mokyklų.

Projektą vykdančios asociacijos „Teisėtvarka“ atstovė Aušra Kilkuvienė sako, kad ypač svarbu vaikus sudominti šia tema – ne tik papasakoti apie atliekas, bet ir paskatinti susimąstyti: „Jei aplink mus viskas švaru, tai dar nereiškia, kad šiek tiek toliau nuo namų yra taip pat. Reikia kartu su mokiniais nuvažiuoti į regioninį Lapių sąvartyną, kad vaikai savo akimis pamatytų kaip iš tikrųjų gyvename, reikia jiems parodyti kaip rūšiuojamos atliekos UAB Kauno „Švara“ atliekų tvarkymo centre, kaip iš perdirbto stiklo Kauno stiklo fabrike „gimsta“ naujas gaminys. Tam reikia jaunų, išsilavinusių, kūrybingų ir svarbiausia aktyvių žmonių pagalbos, todėl vertiname VDU Aplinkotyros katedros studentų indėlį“, – studentams už pagalbą dėkojo A. Kilkuvienė.

Ruošiantis projekto įgyvendinimui, aplinkos studijų klubo „Disoma“ nariai padėjo parengti metodinę priemonę, pagal kurią buvo rengiami susitikimai su moksleiviais Kauno regione. Įgyvendinus projektą, ši priemonė bus viešai pasiekiama visos šalies mokykloms ir mokytojams.

Susidomėjusieji aplinkos studijų klubo „Disoma“ veikla ir norintys joje dalyvauti ar pasidalinti patirtimi kviečiami kreiptis į klubo prezidentą Andrių Niaurą (el. paštas Andrius.Niaura@gmail.com).