VDU studentai kvietė į tradicinę azerbaidžaniečių šventę „Novruz“

Kovo 21 d. K. Donelaičio g. 62 („Grand Cafe“) Vytauto Didžiojo universitete studijuojantys Azerbaidžano piliečiai šventė tradicinę pavasario šventę „Novruz“ („Naujoji diena“), į kurią buvo pakviesti visi norintys paminėti gamtos atgimimo bei susipažinti su šios šalies tradicijomis.

Dainius Dulkys, dainius.dulkys@fc.vdu.lt

Renginys buvo pradėtas vieno iš organizatorių, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete studijuojančio Samiro Musayevo (Samir Musayev) kalba, kurioje gausiai susirinkę svečiai pakviesti įsijungti ir kartu švęsti tradicinę Azerbaidžano šventę. Kad tai – be galo svarbi šventė kiekvienam azerbaidžaniečiui, buvo galima įsitikinti ne vien iš to, kaip kruopščiai pasiruošta šiam renginiui, bet ir pamačius filmuotą medžiagą iš šios šventės minėjimo Azerbaidžane. „Ji panaši į Užgavėnes, tačiau mūsų tautai ši tradicinė istorinė šventė yra pati svarbiausia. Šią dieną senieji metai atiduoda galias Naujiesiems metams. Pasiruošimas „Naujajai dienai“ vyksta net 4 savaites“, – pasakojo Samiras. Anot jo, azerbaidžaniečiai tada valo ir puošia namus bei gatves, ruošia tradicinius patiekalus, o pagrindinis „Naujosios dienos“ simbolis yra  „səməni“ – patiekalas iš kviečių, simbolizuojantis švelnumą, gerumą ir nekaltumą, be kurio ši šventė nėra įmanoma.

Į šventę buvo įtraukti visi susirinkusieji: vyko margintų kiaušinių kietumo varžybos, po kurių svečiai pakviesti paragauti tradicinių azerbaidžaniečių patiekalų ir saldumynų. „Didžiausią įspūdį paliko organizavusių žmonių energija bei noras visus įtraukti. Sužinojau daug nauja apie Azerbaidžaną, pastebėjau nemažai asociacijų su Užgavėnėmis, kaip antai ugnies elementas, persivalgymo mitas“, – pasakojo šventės dalyvis Ignas. Tarp susirinkusiųjų buvo galima sutikti ne vien studentus iš Azerbaidžano, jų draugus lietuvius, tačiau ir kitų užsienio šalių studentus, atvykusių pagal mainų programas.

Iškart po vaišių susirinkusieji buvo pakviesti į lauką, kur jau degė laužas bei sproginėjo fejeverkai. „Tikima, kad ugnis pasiglemžia visą blogą energiją. Šokdami per ugnį mes pasakome, kad ligos sudegtų ugnyje“, – pasakojo Samiras.

Daugelis šventės dalyvių pastebėjo, kad „Novruz“ galima pastebėti daug mūsų religijai ir tradicijoms artimų švenčių, kurios susimaišę tarpusavyje.

Renginio pabaigoje skambant nacionalinei muzikai azerbaidžano studentai pademonstravo savo šokius, o įsidrąsinę prie jų prisijungė ir kiti šventės dalyviai. Prie šventės organizavimo prisidėjo ne tik studentai, tačiau ir Azerbaidžano ambasada, diasporos organizacijos, parėmusios finansiškai.
Ši šventė 2009 m. buvo įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūrinio paveldo sąrašą.

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.