VDU politologai inicijavo Lietuvos partijų susitarimą

VDU politologai šiemet su Užsienio reikalų ministerija organizavo diskusijų ciklą apie LR užsienio politiką, kurią apibendrino seminaras „Lietuvos užsienio politika: Quo Vadis?“. Po jo buvo suformuotos pagrindinės tezės, tapusios Lietuvos politinių partijų susitarimu dėl užsienio, saugumo ir gynybos politikos.

Šiais ir kitais Lietuvos užsienio politikai aktualiais klausimais diskutavo VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto atstovai: prof. Šarūnas Liekis, prof. Antanas Kulakauskas, prof. Mindaugas Jurkynas, doc. Arūnas Molis. Diskusijoje taip pat dalyvavo prof. Gediminas Vitkus (VU TSPMI), dr. Algimantas Kasparavičius (Lietuvos istorijos institutas), LR Seimo nariai, politikos apžvalgininkai.

Kovo 29 d. LR Prezidentūroje buvo pasirašytas Susitarimas dėl 2014–2020 metų Lietuvos saugumo politikos strateginių gairių. Šio susitarimo tikslas – užtikrinti Lietuvos ekonominį, energetinį, karinį ir informacinį saugumą.

Atsižvelgiant į pastaruosius įvykius Ukrainoje ir Rusijos karinės galios Lietuvos pašonėje demonstravimą, šiuo susitarimu siekiama stiprinti mūsų šalies gynybą. Susitarimą pasirašiusios partijos įsipareigojo užtikrinti, kad kasmet nuosekliai būtų didinamos lėšos krašto apsaugai, kad jos 2020 m. pasiektų 2 % šalies BVP.

„Lietuvos laisvė ir nepriklausomybė – visų politinių jėgų pareiga ir atsakomybė. Šiandien pasirašytas susitarimas yra labai aiškus įsipareigojimas Lietuvos žmonėms, kad politinės jėgos visomis išgalėmis sieks užtikrinti saugų mūsų piliečių gyvenimą ir sėkmingą tolesnę šalies vystymosi raidą. Tik susitelkę pasieksime spartesnį Lietuvos vystymąsi ir žmonių gerovę”, – sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Susitarimu įsipareigota ir toliau laikytis pagrindinių Lietuvos užsienio politikos krypčių – stiprinti bendradarbiavimą su strateginiais partneriais: Baltijos ir Šiaurės šalimis, Europos Sąjunga ir JAV. Bus siekiama ir aktyvesnio Lietuvos dalyvavimo tarptautinių organizacijų, tokių kaip NATO, JT ir ESBO, misijose.

Kaip vienas didžiausių iššūkių Lietuvos saugumui susitarime įvardijama energetinė priklausomybė. Strateginis Lietuvos tikslas ir pasirašiusių politinių jėgų įsipareigojimas – kuo sparčiau integruotis į ES vidaus energetikos rinką ir įgyvendinti svarbiausius energetinius projektus, tokius kaip Suskystintų gamtinių dujų terminalas, Visagino atominė elektrinė, elektros jungtys su Švedija ir Lenkija.

Visos politinės jėgos įsipareigojo vieningai stiprinti šalies informacinę gynybą – svarbu skatinti efektyvesnį Lietuvos žvalgybos ir kontržvalgybos tarnybų darbą, kad jos būtų pajėgios laiku užkirsti kelią bet kokiai ardomajai veiklai prieš Lietuvos valstybę. Lietuvos visuomenė turi būti reguliariai supažindinama su pagrindinėmis mūsų šaliai iškylančiomis grėsmėmis.

Savo parašais įsipareigojimą užtikrinti Lietuvos saugumą patvirtino 7 Lietuvos parlamentinių partijų atstovai.