VDU – paroda apie politinių pabėgėlių iš Rusijos bendruomenę Lietuvoje

Universitete eksponuojama VDU absolvento, fotožurnalisto ir vieno iš dokumentinių pasakojimų platformos „Nanook“ įkūrėjų Artūro Morozovo paroda „Kol dega raudona“.

Tai pasakojimas apie vis didėjančią politinių pabėgėlių iš Rusijos bendruomenę Lietuvoje, apie paprastus, savo šalį mylinčius rusus, kurie tapo Kremliaus režimo priešais ir buvo priversti palikti  namus.

Dar XVI a. į Lietuvą atvyko bene pirmieji pabėgėliai iš Rusijos imperijos – religinė sentikių bendruomenė. Skirtingais istoriniais laikotarpiais mūsų šalis buvo saugus prieglobstis įvairiems rusų disidentams ir jų bendruomenėms. Poetas, diplomatas Jurgis Baltrušaitis išduodamas LR vizas išgelbėjo daugybę intelektualų, persekiotų bolševikų režimo. Jo dėka į Vakarų Europą išvyko tapytojas Markas Šagalas, poetė Marina Tsvetaeva ir daugelis kitų.

Sovietmečiu disidentai palaikė glaudžius tarpusavio ryšius ir prisidėjo prie mūsų Nepriklausomybės atgavimo.

Naudodama persekiojimą ir represijas šiandieninė Rusijos valdžia susidoroja su politiniais ir žmogaus teisių aktyvistais, LGBTQ+ bendruomene ar bet kuo, kas nukrypsta nuo vyraujančios ideologijos.

Dėl palankios geografijos, tinkamos kalbinės terpės, saugumo situacijos ir politinės Lietuvos diplomatų valios, mūsų šalis tampa laikinu prieglobsčiu ar saugiais naujais namais Kremliaus režimo aukoms.

„Egzistuoja solidarumas tarp žmonių, kada nors patyrusių nelaisvę“, – kalbėdamas apie ryšius su rusų disidentais, yra sakęs prof. Leonidas Donskis.

Ši fotografijų paroda yra būsimo multimedijos agentūros Nanook.lt dokumentinio projekto „Kol dega raudona“ dalis.

Paroda veiks iki 2018 m. vasario pradžios.