VDU pagalba Ukrainai – ne ginklai, o akademiniai ryšiai

2007

„Lietuva ir Lenkija visada buvo mūsų artimiausi draugai – tik jų padedami galėsime pasipriešinti Rusijos agresijai“, – įsitikinęs L. Ukrainkos Rytų Europos nacionalinio universiteto rektorius Ihoras Kotsanas, kartu su VDU ir Ukrainos, Lenkijos atstovais Kaune įsteigęs bendrą tarptautinį universitetų konsorciumą.

Vasario 5 d. laikinojoje sostinėje apsilankė Ukrainos ir Lenkijos universitetų delegacijos, kurios kartu su VDU įsteigė konsorciumą ir pasirašė daugiašalę bendradarbiavimo sutartį. Trijų Rytų Europos valstybių atstovai tikisi, kad užmegzta akademinė partnerystė leis tobulėti, dalintis idėjomis, tyrimais, patirtimis – tokie mainai ypač reikšmingi ne tik Ukrainoje vykstančio karo kontekste, bet ir dėl globalizacijos, skatinančios Europos valstybes bendradarbiauti visose srityse.

„Uždarame universitete ar visuomenėje neįmanoma vykdyti jokių tyrimų, todėl ši patirtis su Europos kolegomis bus svarbi, kaip ir idėjų, tyrimų apsikeitimas. Tikimės, kad Ukraina taps ES nare – Lenkijos ir Lietuvos pavyzdys mus įkvepia, norėtume eiti ta pačia kryptimi“, – patikino I. Kotsanas.

Ihoras Kotsanas

Kaune buvo priimtos delegacijos iš keturių Ukrainos universitetų: Lesia Ukrainkos Rytų Europos universiteto (Luckas), Ukrainos Vasylio Stefanyko Priekarpatės nacionalinio universiteto (Ivano Frankivskas), valstybinio universiteto „Ostrogo akademija“ (Ostrogas) ir Chmelnyckio valstybinio universiteto (Chmelnyckis). Tuo tarpu iš kaimyninės Lenkijos atvyko dviejų aukštųjų mokyklų – Chelmo universiteto (Chelmas) ir Liublino katalikiškojo universiteto (Liublinas) – atstovai.

Susitikimo metu neišvengta kalbų apie Ukrainoje vykstantį karą. Dėl vykstančių neramumų, prie Ukrainos delegacijos negalėjo prisijungti kelių universitetų atstovai, kadangi jie patys buvo pašaukti į karo tarnybą. Viliamasi, kad užmegzti ryšiai šiai šaliai pagelbės, atstodami kiek kitokius ginklus – akademinę partnerystę, pilietinį, moralinį palaikymą, kultūrinius ir akademinius mainus.

Sergii Sharynas

„1990-aisiais pats dalyvavau lietuviškame „Maidane“ Vilniuje. Tikiuosi, kad mūsų „Maidanas“ ir kova Ukrainoje yra naujos mūsų istorijos pradžia ir po dvidešimt penkerių (arba mažiau) metų turėsime tokias pačias sąlygas, kaip ir jūs“, – pažymėjo V. Stefanyko Priekarpatės nacionalinio universiteto prorektorius Sergii Sharynas.

Svečiai iš Ukrainos neslėpė nusivylimo, kad du nepriklausomybės dešimtmečiai jiems nebuvo labai sėkmingi, tačiau prieš metus prasidėjusi revoliucija gali tapti paskutine galimybe jiems taip pat pasirinkti europietiškas vertybes. Šią revoliuciją pradėjusiems studentams, kaip ir apskritai žmonėms Ukrainoje, sunku įsivaizduoti gyvenimą ne Europos Sąjungoje – mintyse jie jau yra to pasaulio dalis.

Rūstis Kamuntavičius

Vėliau susirinkusieji prisiminė istorinius sąryšius tarp Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. VDU istorikas Rūstis Kamuntavičius atkreipė dėmesį į prieštaringai šiose šalyse vertinamus akcentus, pradedant Jogaila – didvyriu Lenkijoje, bet „tamsiu herojumi“ Lietuvoje – ir baigiant Liublino unija, kuri tapo katastrofa lietuviams, nes pasibaigė šalies iširimu, o lenkams iki šiol išlieka džiugia šventine sukaktimi.

Tačiau visų trijų valstybių atstovai sutiko, kad seni istoriniai, politiniai ir sociokultūriniai saitai joms davė daug naudos ir turi tęstinumą akademinėje srityje, bendrose universitetų iniciatyvose – tai artima draugystė, kuri šiandienos neramumų fone ypač svarbi. Žvelgiant į praeitį neliko pamirštas ir kunigaikščio Gedimino sūnus Liubartas, valdęs dabartinės Ukrainos žemes – jo vardu pavadintas vienas iš trijų Lucko pilies bokštų.

„Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės era buvo pats geriausias laikotarpis Ukrainos istorijoje – tai buvo labai tolerantiškas periodas, auksinis bendradarbiavimas tarp Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. Jau tuomet susivienijote prieš Rusiją, norėdami apginti demokratiškas vertybes“, – pastebėjo L. Ukrainkos Rytų Europos nacionalinio universiteto rektorius Ihoras Kotsanas.

Prof. Auksė Balčytienė

VDU viešųjų ryšių prorektorė prof. Auksė Balčytienė pabrėžė, kad Lietuvos aukštosioms mokykloms tarptautiniai ryšiai tapo ypač svarbūs dėl padidėjusios emigracijos, prarandamų jaunų žmonių. „Vienas būdas tai kompensuoti yra investicijos į tarptautiškumą. Gyvename sąsajų kupiname pasaulyje, todėl studijuoti regionus, suprasti kontekstą, kultūras ir kalbas yra labai svarbu kuriant profesionalų ir piliečių ateitį“, – sakė prorektorė.

Susitikime taip pat dalyvavo ir ekspertai iš Švedijos, kurie pasidalino savo patirtimi steigiant aukštųjų mokyklų konsorciumus.

VDU su Ukrainos universitetais bendradarbiauja nuo 2007 m. mokslinių tyrimų, studentų mainų srityse. Šiuo metu universitetas palaiko ryšius su septyniomis Ukrainos aukštosiomis mokyklomis Kijeve, Charkove, Užgorode, Odesoje. Vis daugiau ukrainiečių renkasi VDU laipsnį suteikiančias programas, dėstomas užsienio kalba. 2013 m. Vytauto Didžiojo universitetas įkūrė atstovybę Charkove, kuri stiprina akademinius ryšius su vietos universitetais.

Derybos dėl konsorciumo sutarties sudarymo buvo pradėtos konferencijoje „Ukrainos ir Baltijos šalių bendradarbiavimas aukštajame moksle“ („Ukrainian – Baltic Cooperation in Higher Education“), kuri vyko 2014 m. lapkričio 7 d. Lucke. Šiame susitikime Vytauto Didžiojo universitetui atstovavo Plėtros prorektorė Natalija Mažeikienė. Konferencijoje buvo aptartos galimybės inicijuoti bendradarbiavimą tarp Ukrainos ir Lenkijos universitetų.