VDU – neįgaliesiems draugiškas universitetas

Gruodžio 3-ąją minint Tarptautinę neįgaliųjų žmonių dieną, Vytauto Didžiojo universitetas dabartiniams ir būsimiems akademinės bendruomenės nariams, turintiems negalią, linki Veržlumo, Drąsos ir Užsidegimo kuriant ir įgyvendinant savo idėjas universitete ir už jo ribų.

Šventės proga gruodžio 3 d. asociacijos „VDU Sapere Aude“ nariai VDU III-iuose rūmuose surengė akciją, kurios metu dalinosi savo pagamintais gardumynais su visais akademinės bendruomenės nariais, jiems primindami, kad atvirumas, dialogas, dėmesys kiekvienam ir tolerancija – universiteto puoselėjamos vertybės, kurių reikia laikytis kiekvienam jos nariui visur ir visada.

Plačiąją visuomenę su neįgalių žmonių problemomis pradėta aktyviai pažindinti 1983-aisiais – imta siekti, kad tokiems žmonėms būtų suteiktos vienodos teisės, kad jiems būtų sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje. Kai 1992 m. pabaigoje Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų diena, Vytauto Didžiojo universitete jau buvo pradėta įgyvendinti programą, kuri rūpinosi neįgalių studentų integracija į visuomenę per aukštąjį mokslą. Tad nenuostabu, kad VDU iki šiol garsėja kaip neįgaliesiems draugiškas universitetas, kuris įgyvendina socialiai atsakingą politiką jų atžvilgiu jau daugiau kaip dvidešimt metų.

VDU kaip neįgaliesiems draugiško universiteto statusą patvirtina ir naujausias tyrimas „Neįgalieji aukštajame moksle“, kurį 2012 m. lapkritį-gruodį atliko Lietuvos studentų sąjunga. Šis tyrimas siekė išsiaiškinti specialiuosius poreikius turinčių asmenų skaičių bei padėtį Lietuvos aukštosiose mokyklose 2012–2013 akademiniais mokslo metais. Tyrimo rezultatai parodė, jog daugiausia neįgalių studentų studijavo VDU, o jų skaičius yra linkęs didėti. Toks kitimas, anot tyrimo vykdytojų, gali reikšti, kad specialiuosius poreikius turintys studentai labiau linkę rinktis mokymosi įstaigas, kurios yra atidesnės jų reikmėms.

Tik penkių aukštųjų mokyklų neįgalūs studentai išvyko studijuoti pagal mainų programas, tarp jų – ir VDU atstovai. Savo ruožtu VDU taip pat buvo vienintelis universitetas Lietuvoje, kuris priėmė specialiuosius poreikius turinčius studentus, atvykusius iš užsienio pagal studijų mainų programą. Reikia pabrėžti ir tai, kad tyrimas parodė, jog negalią turinčių studentų skaičius padidėjo tik keturiose aukštosiose mokyklose, tarp jų ir VDU.

Daugiau apie VDU kaip neįgaliesiems draugišką universitetą