Universitetas paminėjo Lietuvos diplomato dieną

Lapkričio 7 d. Kaune iškilmingai paminėta Lietuvos diplomato diena – mieste ant buvusio Užsienio reikalų ministerijos pastato atidengta atminimo lenta, vyko apskritojo stalo diskusija, pristatytas virtualus turas „Diplomatinis Kaunas“.

Renginyje dalyvavo Užsienio reikalų ministerijos vadovybė, Kauno miesto vicemeras Kazimieras Nausėda, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. Zigmas Lydeka, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė, miesto visuomenė ir akademinė bendruomenė.

„Džiaugiuosi, kad VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas ugdo tikrąsias diplomatijos subtilybes išmanančius asmenis, kurie, net neabejoju, sėkmingai papildys Lietuvos diplomatų gretas“, – iškilmingų renginių metu sakė LR užsienio reikalų viceministras Neris Germanas.

Renginys, kurį organizavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir Vytauto Didžiojo universitetas, prasidėjo virtualaus turo „Diplomatinis Kaunas“ pristatymu. Vėliau ant buvusio Užsienio reikalų ministerijos pastato atidengta atminimo lenta, vyko apskritojo stalo diskusija „Lietuvos modernios diplomatijos šimtmetį pasitinkant: diplomatijos paveldo įprasminimo kelių beieškant – projektas „Diplomatinis Kaunas“.

Artėjant 2018-iesiems, kai bus švenčiamas Lietuvos valstybingumo atkūrimo ir modernios Lietuvos diplomatijos šimtmetis, Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir VDU pradėjo plėtoti iniciatyvą „Diplomatinis Kaunas“, kuria siekiama išsaugoti Kaune esantį Lietuvos ir užsienio valstybių diplomatinį paveldą, jį aktualizuoti, įtraukti į bendrą pažintinę edukacinę sistemą, ugdyti Lietuvos jaunimo pilietiškumą ir patriotiškumą, didinti miesto patrauklumą.

Vienas svarbiausių „Diplomatinio Kauno“ projekto tikslų – buvusio Užsienio reikalų ministerijos pastato, kuriame šiuo metu veikia Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, rekonstrukcija, nuolatinės Lietuvos diplomatijos istorijai skirtos ekspozicijos įrengimas, virtualaus turo ir turistinio maršruto po „Diplomatinį Kauną“ parengimas.

Tą pačią dieną Vytauto Didžiojo universitete doktorantei Inai Vaisiūnaitei įteikta išeivių žurnalisto Liūto bei jo žmonos Francoise Mockūnų vardinė stipendija. Išeivijos žurnalistas, literatūros tyrinėtojas, kultūrologas Liūtas Mockūnas šiemet būtų šventęs savo 80-ąjį jubiliejų. Stipendijos nuo 2010 m. kasmet skiriamos studijoms ar praktikoms bei mokslininkų stažuotėms užsienyje.

„Tikiuosi, kad studentai parsiveš laisvę – pirmiausia nebijoti būti savimi. Kol kas dauguma lietuvių vis dar neatsikratę sovietinio sąstingio ir bijo save išreikšti. Negalima užsidaryti ne tik savyje, bet ir Lietuvoje, juk pasaulis toks didelis ir margas – reikia mokėti jį priimti. Esu įsitikinusi, kad studentai, kuriems skiriamos stipendijos, net tik išvažiuoja į kitą šalį, įgyja tarptautinės patirties, bet ir parsiveža platesnį realybės suvokimą, o svarbiausia – vidinę laisvę“, – įsitikinusi Francoise Mockūnas.

Stipendija šiais metais skirta VDU Humanitarinių mokslų fakulteto doktorantei Inai Vaisiūnaitei, kuri ketina JAV Lituanistikos ir tyrimų studijų centre bei Balzeko lietuvių kultūros muziejuje ieškoti naudingos informacijos savo disertacijai „Amerikos lietuvių bendruomenės audio-vizualinės žiniasklaidos raida 1944-1990 metais“.

Doktorantės teigimu, daug vertingos medžiagos yra saugoma JAV lietuvių archyvuose, kurie nėra skaitmenizuoti, todėl iš Lietuvos nepasiekiami: „Į Lietuvoje esančius archyvus atkeliavo tik dalis mano temai reikalingos medžiagos. Informatyviausi lietuviški archyvai JAV yra įsikūrę Čikagoje. Išnagrinėjus šių archyvų fondus būtų galima rekonstruoti lietuvių išeivijos audiovizualinių komunikacijos priemonių vaizdinį“, – teigia doktorantė.

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.