„VDU Jazz Jungtys 2011“ – trijų dienų laisvojo džiazo maratonas (ATNAUJINTA 11.17)

Universiteto džiazo festivalis „VDU Jazz Jungtys“ lapkričio 10–12 d. jau ketvirtus metus iš eilės kvietė klausytojus į  trijų dienų laisvojo džiazo maratoną, kurio dalyvių projektai praplėtė džiazo sampratos ribas ir nenuilstamai ieškojo naujų išraiškos formų. Kviečiame žiūrėti festivalio akimirkas įamžinusius reportažus.

Kameriškumu bei artimu klausytojo ir atlikėjo ryšiu išsiskiriantis festivalis „VDU Jazz Jungtys“ šiemet vyko Kauno dramos teatre, Džiazo palėpėje, „Punto Jazz“ klube ir Ryšių istorijos muziejuje. Kauno jaunimo apdovanojimuose šiemet išrinktas metų renginiu, festivalis sugrįžo išaugęs: koncertuose pristatyta ne viena premjera, programoje išvydome iš Suomijos, Estijos, Prancūzijos ir JAV atvykusių atlikėjų pavardes, tarp kurių buvo ir visame pasaulyje garsių džiazo meistrų. Tarp pagrindinių šių metų festivalio naujienų – meistriškumo kursai atlikėjams VDU Muzikos akademijoje ir atviros diskusijos apie muziką, kurias vedė žinomi džiazo prodiuseriai. Pasipildė ir festivalio bendraminčių bei partnerių ratas – šįmet „VDU Jazz Jungtys“ bendradarbiavo su Lietuvos džiazo federacija, Estijos džiazo sąjunga, leidybine kompanija „NoBusiness“, JAV ambasada.

Džiazo festivalį atidarė kvarteto „Innkvisitio“ lydimas Mikko Innanenas, kuris lankėsi garsiausių festivalių scenose ir jau pelnė ne tik džiazo kritikų simpatijas, bet ir „Nordic Music Prize” apdovanojimo nominaciją. Retrofuturistines ir nenusakomo svingo prisodrintas kompozicijas atliekančiame kvartete groja ir Lietuvos džiazo ambasadoriumi vadinamas saksofonistas Liudas Mockūnas.

Festivalis ir toliau liko ištikimas jauniesiems atlikėjams. Atidaryme pasirodė kvintetas  „Flow Low“, kuriame muzikuoja jaunosios kartos Lietuvos instrumentalistai, ieškantys subtilaus ansambliškumo, visa apimančios estetikos bei kompozicijos ir improvizacijos darnos.

Vėlų vakarą į naktines džiazo sesijas pakvietė Tanelio Rubeno kvintetas. Energingumu ir  įvairiapusiškumu garsėjantis grupės lyderis T. Rubenas yra laikomas vienu įtakingiausių ir žymiausių Estijos džiazo būgnininkų, o kvinteto  vokalistė Kadri Voorand – daugelio tarptautinių konkursų laureatė.

Antrąją festivalio dieną, pažymėtą šešių vienetų ženklu, – lapkričio 11 d. – pradėjo specialiai festivaliui  susibūręs A.Gotesmano, A.Mikalkėno ir T. Razmaus „Trio 11.11“. Vakarą pratęsė festivalio organizatorių į Lietuvą pirmą kartą prisiviliotas išskirtinis improvizacinės muzikos kūrėjas Kenas Vandermarkas. Kauno dramos teatre jis koncertavo su savo naujausiu projektu, „Made to Break“, kuris vienija garsius JAV eksperimentinės muzikos kūrėjus: būgninką Timą Daisy, bosistą Daviną Hoffą bei  elektroninės muzikos kūrėją Christofą Kurzmanną. Dieną užbaigė naktinių improvizacijų sesija su naujuoju Mikko Innaneno projektu „Innkvisitio Klubi“.

Paskutinę festivalio dieną buvo pasiūlytos dvi premjeros. Vieni aktyviausių Kauno džiazo scenos kūrėjų, Arnas Mikalkėnas ir Tomas Razmus, pristatė free funk stiliaus įkvėptą projektą „Free Funk Society“. Po jų savo interaktyvią, pilną ieškojimų muziką, balansuojančią tarp senųjų melodinių linijų, improvizacijos ir humoro, pristatė svečiai iš Strasbūro, festivalio „Jazz d‘Or“ favoritai – kvartetas „La Poche a Sons“. Paskutinę ketvirtojo festivalio improvizacijų sesiją pradėjo 2010 m. „Vilnius Jazz Young Power“ nugalėtojai – „Vilkšu Pa Muguru“.

Kaip jau tapo įprasta, festivalio „VDU Jazz Jungtys“ renginiai sutapo su universiteto Absolventų dienomis – šia proga ir vėl buvo bendradarbiaujama.

Kviečiame žiūrėti Kristijono Jakubsono (k.jakubsonas@vkt.vdu.lt) ir Luko Motiejūno (l.motiejunas@vkt.vdu.lt) videoreportažus bei Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.