VDU – Japonijoje išleistos knygos apie Steponą Kairį sutiktuvės

1998

Balandžio 18 d., pirmadienį, 17 val. Vytauto Didžiojo universiteto Biržiškos skaitykloje (K. Donelaičio g. 52–218) vyks Japonijoje išleistos knygos “Saka-no ue-no Japonija” („Japonija ant kalvos“) apie garsų prieškario Lietuvos inteligentą Steponą Kairį sutiktuvės. Renginio metu svečiuosis autorė žurnalistė Kumiko Hirano, kuri knygoje palietė labai mažai žinomą šio veikėjo gyvenimo aspektą – jo gilų susidomėjimą Japonija.

Vyksiančiame seminare „Steponas Kairys – tarpukario Lietuvos visuomenės veikėjas ir japonologijos pradininkas Lietuvoje” knygos autorė pristatys knygą, jos pirminę idėją ir asmenines patirtis tiriant šį dar mažai žinomą S. Kairio biografijos puslapį. Pranešėjai iš LR Kultūros ministerijos, S. Kairio gimtinės ir VDU atskleis S. Kairio asmenybės turtingumą, jo nuopelnus Lietuvos visuomenei. Renginys vyks lietuvių-japonų kalbomis. Renginio programą galite rasti čia.

Balandžio 21 d., ketvirtadienį, 15 val. Lietuvos Mokslų akademijos bibliotekoje (Žygimantų g. 1/8, Vilnius) vyks iškilminga knygos “Saka-no ue-no Japonija” pristatymo ir įteikimo ceremonija. Knygos bus dovanotos 8 Lietuvos institucijoms. Renginys vyks anglų-lietuvių kalbomis.

Abiejuose renginiuose dalyvaus Japonijos ambasadorė Lietuvoje Jos Ekscelencija Miyoko Akashi.

S. Kairys (1879–1964) buvo vienas Socialdemokratų partijos įkūrėjų, Vasario 16-osios akto signataras. XX a. pradžioje gyvendamas St. Peterburge, jis labai domėjosi Japonija, kuri ką tik buvo laimėjusi Rusijos–Japonijos karą, žavėjosi tautos atstovų drąsa, gerai sutvarkyta visuomene. 1906 m. grįžęs į Lietuvą, pasivadinęs Dėdės slapyvardžiu, jis išleido tris knygeles: „Japonija seniau ir dabar“, „Japonų konstitucija“, „Kaip japonai gyvena dabar“. Šios knygelės – pirmieji žinomi lietuvių autoriaus lietuviškai parašyti darbai apie Japoniją, kartu žymintys ir japonologijos pradžią Lietuvoje. Tarpukario laikotarpiu S. Kairys gyveno Kaune, kur labai daug prisidėjo prie Kauno vandentiekio vystymo. 1923–1943 m. dėstytojavo Vytauto Didžiojo universitete, o 1944 m. emigravo į Vokietiją, vėliau į JAV.

Renginius organizuoja Japonijos ambasada Lietuvoje ir Vytauto Didžiojo universiteto biblioteka, VDU Azijos studijų centras, Lietuvos Mokslo akademijos Vrublevskių biblioteka.