VDU – diplomatinių ryšių su Rytų Azija plėtra

2018

Rytų Azijos šalys ir jų diplomatija, ekonomika, kultūra bei gyvenimo būdas dažnam lietuviui yra labai intriguojantys ir mįslingi dalykai, kartais net apipinti įvairiausiais stereotipais. Siekiant skatinti šių šalių diplomatijos ir kultūros edukaciją Lietuvoje, kovo 6-10 dienomis Kaune trečius metus iš eilės vyksta Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro organizuojama „VDU Azijos savaitė 2017“.

Atidarymo dieną, kovo 6-ąją, pirmą kartą universitete ir Kaune vienu metu lankėsi visų trijų didžiųjų Rytų Azijos regiono valstybių diplomatai: Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda, Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje Wei Ruixing ir Korėjos Respublikos ambasadorius Lietuvai – Choi Sung-joo.

Ateities kūrimui – istorijos žinojimas ir dabarties suvokimas

Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda „VDU Azijos savaitės 2017“ atidarymo metu su universiteto bendruomene ir svečiais pasisveikino ir sėkmės linkėjo lietuviškai. Diplomatas paminėjo svarbiausius aspektus, kurie nuo praėjusio amžiaus vienija Kauną ir Japoniją bei skatina vieningą diplomatinį vystymą. „Japonus Kaunas domina ir dėl itin svarbios asmenybės – japonų diplomato Čiunės Sugiharos, kurio išduotos vizos Kaune Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo tūkstančius žydų“, – pasakojo Japonijos ambasadorius Lietuvoje. Anot diplomato, didžiulė garbė matyti, kaip universitete ir Kaune vyksta Rytų kultūrų sklaida.

„Atstovaudamas savo šaliai, dėkoju VDU Azijos studijų centrui, kurio dėka  šitiek daug žmonių domisi Japonija Lietuvoje“, – dėkingumą išreiškė ambasadorius. Diplomatas Toyoei Shigeeda taip pat juokavo, kad stengiasi mokytis lietuvių kalbos, bet, anot ambasadoriaus, ji tikrai nėra lengva. „Labai dėkoju universiteto studentams, kurie mokosi japonų kalbos, nes jūsų dėka, Lietuvos ir Japonijos santykiai turi ateitį“, – lietuviškai studentams dėkojo Japonijos ambasadorius Lietuvoje.

Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje Wei Ruixing džiaugėsi ne tik tuo, kad buvo pakviestas dalyvauti, bet ir galimybe prisidėti prie kultūrinių mainų. „Visos civilizacijos nuo seno išsiskyrė sava kultūra, kuri yra pamatinių vertybių atspindys, todėl kultūrinių mainų dėka galima pažinti kitas šalis“, – įvardijo ambasadorius. Wei Ruixing teigimu, svarbiausia teisingas požiūris, kuris neskatina mainytis, o suteikia galimybę atskirti, kas kiekvienai laisvai šaliai yra svarbu ir kokios patirties galima pasisemti. „Tokiu būdu išlaikoma unikali šalies tapatybė, bet kartu suvokiamas pasaulio bendrumas, globalumo svarba“, – pabrėžė Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje. Pasak diplomato, sėkmingam šalių bendradarbiavimui ir vystymuisi, kuris tarp Kinijos ir Lietuvos prasidėjo 1991 metais, būtina žinoti kitų civilizacijų istoriją bei suvokti dabartį, realybę.

Pažinti kultūrą – pažinti šalį

Korėjos Respublikos ambasadorius Lietuvai Choi Sung-joo buvo sužavėtas, kiek daug jaunų žmonių Lietuvoje domisi Korėjos kultūra. „Noras suprasti vieni kitų sistemą ir jausti tarpkultūrinę, tarpasmeninę empatiją padės Lietuvos ir Korėjos draugiškų santykių plėtrai“, – teigė ambasadorius.

„VDU Azijos svaitės 2017“ atidarymo metu Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. Juozas Augutis džiaugėsi dialogo tarp akademinės bendruomenės ir Rytų Azijos šalių plėtra. „Tiek Vytauto Didžiojo universitetas, tiek ir visi kiti tarptautiškumą studijų aplinkoje skatinantys universitetai Lietuvoje bei pasaulyje tiki, kad vienas svarbiausių faktorių, padedančių plėsti bendradarbiavimą tarp atskirų grupių ir valstybių, yra ne tik tarpkultūrinis dialogas, bet ir gebėjimas įsiklausyti, suprasti kitas šalis“, – teigė VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

Anot rektoriaus, universiteto studijų sistema skatina studentus domėtis, pažinti kitas pasaulio šalis ir taip ugdyti visapusį išsilavinimą turinčią asmenybę. „Nors Rytų Azijos šalys ir nutolusios nuo Lietuvos, bet VDU galima studijuoti japonų, kinų, korėjiečių kalbas, o tam taip pat yra svarbi priežastis – tai geografinė vieta, Kauno miestas, kuris turi ilgamečius bendradarbiavimo ryšius su Rytų Azija“, – pristato prof. J. Augutis.

„Be jokios abejonės, šis aukščiausio rango ambasadorių, dirbančių Baltijos šalių regione, vizitas yra ne tik suvokiamas kaip universiteto indėlio į šių šalių kultūros, kalbos, mokslo sklaidą įvertinimas, bet ir Kauno kaip geografinio ir diplomatinio vieneto plėtrai svarbus dialogas“, – ambasadorių vizito svarbą aptaria VDU Azijos studijų centro vadovas Aurelijus Zykas.

Visiems VDU ir Kauno miesto bendruomenės nariams Korėjos Respublikos ambasadorius Choi Sung-joo vizito metu VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre skaitė paskaitą „Lietuva, Korėja ir pasaulis“. A. Zyko teigimu, šiandieniniame globaliame pasaulyje svarbu suvokti, jog reikia pažinti ne tik savo šalį, žemyną, bet ir labiausiai nuo Lietuvos nutolusius bei didžiausią pasaulio ekonominę rinkos dalį valdančius kraštus.