VDU Č. Milošo metus palydėjo filmo premjera

2011-uosius – Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo metus – VDU palydėjo naujo lietuviško dokumentinio filmo „Česlovo Milošo amžius“ premjera Nacionalinėje dailės galerijoje. Universitetas prisidėjo kuriant šį filmą, kuriame siekiama atskleisti žymiojo poeto, VDU garbės daktaro gyvenimo ir kūrybos sluoksnius – pirmuosius reginius gimtuosiuose Šeteniuose (Kėdainių r.), studijas Vilniuje, klajonių metus, istorinių sukrėtimų pažymėtą epochą bei dvasiškai komplikuotą grįžimą į Lietuvą po penkių dešimtmečių.

Filmo autoriai teigia, kad jų kūrinys yra tarsi kelionė į vienintelio lietuvių kilmės Nobelio literatūros premijos laureato šimtametės odisėjos salas. „Jis gyveno beveik 100 metų, norėjom apžioti šimtmetį. Viliojantis dalykas – parodyti ir asmenybę, ir epochą, ir kūrybą. Pasirodė, kad apžiojom neįmanomą kąsnį. Kaip sako vienas iš filmo dalyvių, „Č. Milošas – tai kontinentas“, o aš sakyčiau, kad tai ištisa planeta“, – sakė filmo režisierius Juozas Javaitis.

Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir JAV filmuotame filme archyvinė medžiaga derinama su VDU garbės daktarą Č. Milošą pažinojusiųjų pasakojimais. Mintimis dalinosi poeto asmeninė asistentė Agnieszka Kosinska, rašytojo kūrybos tyrinėtojas Jerzy Illgas, Č. Milošo namą Berklyje (JAV) įsigijęs žurnalistas Markas Danneris, kūrėjo darbų vertėjai Robertas Hassas, Natalija Gorbanevskaja, Č. Milošo sūnus Antonis. Apie poetą kalbėjo ir pirmasis atkurtojo Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Algirdas Avižienis bei VDU garbės daktaras Tomas Venclova.

Mažiau nei per pusmetį sukurtą „Česlovo Milošo amžių“ finansavo Švietimo ir mokslo bei Kultūros ministerijos – filmui abi ministerijos skyrė po 500 tūkst. litų.

Šiais metais VDU kartu su visu pasauliu minėjo Č. Milošo gimimo šimtmetį ir šią progą pagerbė renginiais Kaune, Vilniuje, Krasnogrudoje (Lenkija), poeto gimtuosiuose Šeteniuose.