VDU alumnai diskutavo apie laisvę ir intelektą

7805 1

Laisvos ir kūrybingos asmenybės – biochemikas Skirmantas Kriaučionis, fotografas Artūras Morozovas, Lietuvos ambasadorius prie UNESCO Arūnas Gelūnas, profesionalus šokėjas Marius Pinigis ir prodiuserė, vadybininkė Gintarė Masteikaitė – kovo 14 dieną susitiko VDU alumnų forume „Intelektas ir laisvė“. Renginį moderavo rašytojas ir televizijos laidų autorius, VDU dėstytojas Rytis Zemkauskas.

Renginys prasidėjo šiuolaikinio šokio spektakliu „D&G”, kuriame šoka ir VDU absolventas Marius Pinigis.

Taip pat kviečiame žiūrėti trumpą Kristijono Jakubsono (el. paštas k.jakubsonas@vkt.vdu.lt) ir Luko Motiejūno (el. paštas motiejunas.lukas@gmail.com) video reportažą apie forumo diskusiją.

Galima peržiūrėti ir pilną absolventų diskusijos įrašą:

Įspūdingiausios šokio spektaklio ir diskusijos akimirkos užfiksuotos fotografo Jono Petronio (el. paštas j.petronis@vkt.vdu.lt) reportaže.

Kasdienybėje laisvę atranda savaip

Visi forume dalyvavę VDU absolventai – žmonės, neabejojantys laisvės ir žinių verte, tačiau kiekvienas jų savo gyvenime atrado skirtingus būdus tobulėti ir mėgautis laisvės formomis.

Biochemiko Skirmanto Kriaučionio moksliniai tyrimai DNR srityje prilyginami vienam svarbiausių pastarojo dešimtmečio epigenetikos atradimų. Užsienio universitetuose jis dirba daugiau nei dešimtmetį, o šiuo metu vadovauja Oksfordo universiteto Ludvigo vėžio tyrimų instituto mokslinei grupei.

Pasak S. Kriaučionio, pasirinkęs darbą laboratorijoje jis įgavo mokslinę laisvę – pačiam pasirinkti tyrimų projektą. „Kita vertus, tai darbas, kuriam reikia atsidavimo – dirbame išties daug, bet į priekį veda noras atrasti kažką nauja ir padėti žmonėms“, – teigia jis.

„Nesureikšminu materialinių dalykų, stengiuosi nepasiduoti vartojimo kultūros pinklėms, neprisirišti prie gyvenamosios vietos – tai tos laisvės formos, kurios man svarbios ir leidžia ne tik svajoti, bet ir nevaržomai atsiduoti svajonių įgyvendinimui“, – teigia kitas VDU absolventas, fotožurnalistas A. Morozovas.

Kaip laisvai samdomas fotožurnalistas, bendradarbiaujantis su Lietuvos bei užsienio spauda, jis nuolat atsiduria įvykių sukūryje. Svarbiausiu savo veiklos įvertinimu A. Morozovas vadina jo fotografijų publikavimą tokiuose žymiausiuose pasaulio spaudos leidiniuose kaip „Time“, „The Guardian“, „Paris Match“, „Daily Mail“, „Newsweek“ ir kiti.

Įvykiai Kijeve, Maidano aikštėje pro Artūro Morozovo foto objektyvą

Išdrįsę siekti svajonių ir ambicingų tikslų

Savo įžvalgomis VDU absolventų forume dalijosi ir Arūnas Gelūnas, šiuo metu einantis Lietuvos ambasadoriaus prie UNESCO pareigas. Šio žmogaus patirtis įvairialypė: jis atpažįstamas kaip grafikas, filosofas, buvęs Vilniaus dailės akademijos docentas, išmanantis net japonų tapybos subtilybes.

A. Gelūnas nevengia imtis ambicingų projektų – dvejus metus ėjo Lietuvos Respublikos kultūros ministro pareigas, o šiuo metu atstovauja Lietuvos interesams prie UNESCO – Jungtinių Tautų padalinio, skirto kultūros, švietimo, mokslo, žinių visuomenės, žmogaus teisių gynimo priemonėms tvirtinti, taikai pasaulyje palaikyti, valstybių konfliktams spręsti.

„Didžiausias džiaugsmas, o kartu ir nerimas – išmesti save iš komforto zonos ir pastatyti į akistatą su pačiu savimi, savo gebėjimais, norais ir baimėmis“, – teigia kita forumo dalyvė Gintarė Masteikaitė. Aštuonerius metus dirbusi kultūros projektų vadybininke Kauno šokio teatre „Aura“, įgijusi įdomios patirties koordinuojant Tarptautinį šokio festivalį, mergina tikina pajutusi tikrosios laisvės skonį tuomet, kai drįso mesti sau dar vieną iššūkį.

„Apsisprendžiau keisti gyvenimą ir išėjau iš labai mėgstamo darbo, kad galėčiau save išbandyti dar įvairesnėse veiklose ir projektuose“, – sako G. Masteikaitė.

Forumas prasidėjo šokio spektakliu

Kaip teigia VDU prorektorė viešiesiems ryšiams prof. Auksė Balčytienė, forumas „Intelektas ir laisvė“ – tai proga geriau pažinti VDU absolventus, turinčius nepaprastai įdomios gyvenimo praktikos, užsimezgusios universitete ir besitęsiančios iki dabar.

„Vytauto Didžiojo universitetas, šiemet švenčiantis atkūrimo 25-erių metų jubiliejų, yra laisvas, kuriantis ir trokštantis dalintis – žiniomis, mintimis, patirtimis… Siekiame, kad universitetas būtų ta erdvė, kurioje susitinka žmonės ir idėjos, kur nebijoma klausti ir ieškoti scenarijų ateities projektams“, – apie renginio idėją pasakoja profesorė A. Balčytienė.

Diskusiją moderavo televizijos žurnalistas, laidų vedėjas bei prodiuseris, rašytojas, VDU dėstytojas Rytis Zemkauskas. Renginį pradėjo profesionalus šiuolaikinio šokio spektaklis „D&G”, kuriame šoka ir VDU absolventas Marius Pinigis.

Spektaklyje meninės išraiškos priemonėmis kalbama apie vieną pagrindinių forumo temų – laisvę ir drąsą, siekiama atrasti sąlyčio taškų tarp XX amžiaus pradžios herojų ir šiuolaikinio, XXI amžiaus žmogaus. Spektaklio kūrėjai siekia iš naujo pažvelgti į dviejų lakūnų – Stepono Dariaus ir Stasio Girėno – legendinį skrydį iš Niujorko į Kauną.

Komentarai

Gabija

Norėčiau nepaprastai padėkot Artūrui Morozovui už video, kurio pamatymas šiame forume, šioje intelektualinėje erdvėje, stipriai palietė ir suvirpino.