Vaikščiojimas ugnimi ir religija – viešoje paskaitoje

Gegužės 19 d. 16 val. 30 min. VDU Katalikų teologijos fakultete (KTF) (Gimnazijos g. 7, 441 aud.) vyks vieša paskaita anglų kalba „Vaikščiojimo žarijomis praktikos naujuosiuose religiniuose judėjimuose: Karpatų baseino atvejis (paveldo, išradimo ir globalizacijos tendencijų diskurso analizė)“ (angl. Firewalking Rituals in New Religious Movements: the Case of the Carpathian Basin), kurią ves lektorius dr. László Koppány Csáji (Etnografijos ir Europos etnologijos departamentas, Pečo universitetas, Vengrija).

Vaikščiojimas žarijomis įvairių ritualų metu patraukia vis daugiau žmonių pasaulyje. Kyla klausimas: ar tai visuotinis reiškinys, o gal tai izoliuotos vietinės kultūrinės konstrukcijos? Kokia šio ritualo istorija, kiek laiko jis yra praktikuojamas? Kodėl vaikščiojimą ugnimi praktikuoja naujos religinės bendruomenės?

Viešos paskaitos metu bus aptariami ir palyginami šios praktikos tipologijos rėmai (jų paplitimas per pastarąjį šimtmetį). Taip pat bus nagrinėjamas kultūros antropologijos atvejo – Karpatų baseino naujojo religinio judėjimo – tyrimas, atskleidžiantis socialinių diskursų formuojamas reikšmes ir formas vaikščiojimo žarijomis ritualui.

Dr. László Koppány Csáji baigė teisės studijas tarptautinės teisės ir socialinės psichologijos srityse. Vėliau mokėsi etnografijos, socialinės ir kultūrinės antropologijos, religijos studijose. Nuo 2013 metų dirba Pečo universitete Vengrijoje. Priklauso Vengrijos etnografų tyrėjų, Vengrijos antropologų ir Vengrijos rašytojų bendruomenėms. Tyrinėjimų laukai: subkultūros, religiniai judėjimai, socialinių grupių kultūrinės konstrukcijos, elektroninė etnografija, religijų etnologija.

Po paskaitos vyksiančią diskusiją ves Humanitarinių mokslų fakulteto  (HMF) Kultūros studijų ir etnologijos katedros lektorė dr. Rasa Pranskevičiūtė.