V. Biržiškos skaitykloje – kultūros paveldo ir ekslibrisų parodos

2023

Prie VDU V. Biržiškos skaityklos (K. Donelaičio g. 52, II a. fojė) iki kovo pradžios eksponuojamos dvi parodos: „Povilo Šiaučiūno ekslibrisai“ ir kilnojamoji paroda „Materialusis ir nematerialusis kultūros paveldas Lietuvoje“.

Kilnojamojoje ekspozicijoje „Materialusis ir nematerialusis kultūros paveldas Lietuvoje“ pristatomi Lietuvos objektai, įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą: Vilniaus senamiestis, Kuršių nerija, Kernavės archeologinė vietovė, Trakų vaizdai, Struvės dienovidinio lanko brėžiniai bei žemėlapių fragmentai, žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrai – lietuviškų kryžių pavyzdžiai, dainų ir šokių švenčių Lietuvoje akimirkos. Parodą sudaro informaciniai stendai ir meninės fotografijos, aiškinamieji tekstai lietuvių ir anglų kalbomis. Parodą parengė Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

Universiteto V. Biržiškos skaityklos fojė tuo pačiu laikotarpiu veikia ir paroda „Povilo Šiaučiūno ekslibrisai“, kurioje eksponuojami dailininko P. Šiaučiūno ekslibrisai, pasiskolinti iš Vilniaus universiteto bibliotekos.

P. Šiaučiūnas kuria ekslibrisus, lakštinę grafiką, plakatus, yra sumaketavęs keletą knygų, katalogų ir kitokių leidinių. Jis iliustravo B. Riboko poezijos knygą „Šermukšnių vynas“, K. Vilkonio esė „Rūpintojėlio paunksnė“. Lietuvoje ir užsienyje puikiai žinomi P. Šiaučiūno ekslibrisai, kurių jis iš viso yra sukūręs per 900. Tai dekoratyvūs, juodai balti, rupaus štricho, stilizuotų, liaudiškų formų lino raižiniai, kuriuose atsiskleidžia dailininko sugebėjimas lakoniškomis priemonėmis nusakyti bibliotekos ar jos savininko veiklą, polinkius, charakterį. Didelę P. Šiaučiūno kūrybos dalį apima portretiniai ekslibrisai. Juose su lengvu humoru piešiami pažįstamų, bičiulių, kultūros veikėjų portretai. Išskirtiniai ekslibrisai sukurti Donatui Banioniui, Vitui Matuzui, popiežiui Jonui Pauliui II, Vincui Kisarauskui.

Ekslibrisas (lot. ex libris – iš knygų) – knygos savininko ženklas, mažas popieriaus lapelis, klijuojamas vidinėje knygos viršelio pusėje arba priešlapyje; smulkiosios grafikos kūrinys. Jį sudaro knygos savininko asmenvardis (kartais inicialai) arba institucijos pavadinimas ir papildanti kompozicija (heraldinė, ornamentinė, šriftinė, vaizduojamoji, abstrakti ar kt.). Kartais ekslibrisu vadinami ir savininką nurodantys jo paties įrašai  knygoje, t. p. spec. spaudai, vinjetės. Lietuvoje pirmieji ekslibrisai pasirodė Renesanso laikotarpiu – tai Žygimanto Senojo bibliotekos superekslibrisas (1518 m.), Žygimanto Senojo ir Bonos Sforcos piešti herbiniai ekslibrisai (1531 m.), P. Alšėniškio (apie 1533 m.) ir kt. Nuo XX a. pradžios ekslibrisai tapo savarankiškais grafikos kūriniais: rengiamos ekslibrisų parodos, konkursai, jie kolekcionuojami.

Povilas Šiaučiūnas (g. 1948 m. Klaibūnų k., Anykščių r.) – dailininkas grafikas, pedagogas. 1967–1971 m. mokėsi Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. I978 m. baigė Valstybinės konservatorijos Klaipėdos kultūros fakulteto Dailės skyrių. Nuo 1990 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Dirbo Palangos prekybos valdyboje reklamos biuro dailininku; 1978–1974 m. – Klaipėdos buities tarnybų įmonių susivienijimo dailininku, 1978–1988 m. – Panevėžio miesto valdyboje vyr. dailininku; 1993–1997 m. – Pasaulio lietuvių žurnalo „Šaltinis“ techniniu redaktoriumi; nuo 1994 m. – Panevėžio kurčiųjų mokyklos dailės mokytojas.

P. Šiaučiūno grafikos darbai daug kartų buvo įvertinti premijomis ir diplomais. Tarptautiniuose ekslibrisų konkursuose „Memoriam – Lietuvos rašytojai“ (Vilnius, 1989 m.), „Pranciškui Skorinai – 500“ (Minskas, Baltarusija, 1991 m.), „M. Bagdonovič – 100 metų“ (Minskas, 1992 m.) jis laimėjo antrąsias premijas, „Skaudvilė-92“ – pirmąją premiją, „Pirmajam Lenkijos ekslibrisui – 475 metų“ (Katowicos, 1992 m.) – garbės diplomą, „Lenkijos liaudies architektūra ekslibrise“ (Grudziadzas, 1992 m.) – diplomą, „Klaipėdai – 740“ (1992 m.) – paskatinamąją premiją. Tarptautiniame ekslibrisų konkurse „Vytauto Valiušio keramikos muziejus Leliūnuose“ (Utena, 2005 m.) P. Šiaučiūnui suteiktas laureato vardas, o jo darbai įvertinti antrąja premija.

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos dailininkų sąjungos ir dailės parodų rengimo grupės „Ars Longa" surengtame tarptautiniame ekslibrisų konkurse „Lietuvos kariuomenė ekslibrise“ (Vilnius, 2006 m.) P. Šiaučiūno darbas „Šaunusis kareivis Gediminas Kirkilas“ buvo įvertintas specialiu kariuomenės vado prizu.

P. Šiaučiūnas buvo pirmasis Anykščių dailininkas, 2006 m. atsiliepęs į Pasaulio anykštėnų bendrijos iniciatyvą steigti dailės galeriją Anykščiuose ir Bendrijos meno fondui padovanojo lakštinės grafikos kolekciją.

P. Šiaučiūnas parodose dalyvauja nuo 1985 m. Dailininko darbai apkeliavo apie 190 parodų Lietuvoje ir užsienyje: Baltarusijoje, Ukrainoje, Kazachijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Meksikoje, JAV ir kitose šalyse.

2010 m. dailininkas Povilas Šiaučiūnas Vilniaus universiteto bibliotekos Grafikos kabinetui padovanojo 606 ekslibrisus.