Vyks filmo apie prof. A. Avižienį premjera

1138 1

Spalio 28 d., pirmadienį, 17 val. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28) vyks dokumentinio filmo „Algirdas Avižienis – gyvenimo odisėja“ premjera.

Režisieriaus Arvydo Baryso filme pasakojama apie pirmąjį atkurtojo VDU rektorių, pripažintą mokslininką prof. Algirdą Avižienį. Filmas buvo pristatytas 2012 m. liepą minint profesoriaus 80-ąjį gimtadienį VDU Kauno botanikos sode.

Pasak A. Baryso, jo darbą įkvėpė noras papasakoti apie didžiausius pasaulio lietuvių pasiekimus.

„Kilo idėja parodyti Lietuvą iš gražiosios pusės – sukurti filmų ciklą apie žymiausius pasaulio lietuvius, padariusius įtaką pasaulio mokslui, švietimui, kultūrai. Vienas iš šio ciklo filmų – apie prof. A. Avižienį, pasaulinio garso informatiką, kurio pavardę jau pusę amžiaus galima perskaityti geriausiuose informatikos žurnaluose, solidžiausių kongresų programose, aukščiausių tarptautinių mokslinių apdovanojimų sąrašuose, universitetų garbės daktarų galerijose, net mokyklų aritmetikos vadovėliuose“, – filmo herojų pristatė režisierius.

Filmo premjeroje dalyvauti kviečiama universiteto bendruomenė, kauniečiai ir miesto svečiai.

Apie prof. Algirdą Avižienį

VDU Atkuriamojo Senato, vėlesnių Senatų ir Universiteto Tarybų nario pareigas ėjęs prof. A. Avižienis yra aktyvus, tarptautiniu mastu pripažintas mokslininkas, kurio patobulinta klaidoms atsparių kompiuterių architektūra šiandien plačiai taikoma visame pasaulyje. Jo koncepciniai brėžiniai padėjo sukurti save pasitaisantį kompiuterį STAR (Self Testing And Repairing), kurio principai iki šiol taikomi NASA erdvėlaiviuose, keleiviniuose lėktuvuose, atominiuose reaktoriuose, Žemės palydovuose ir t. t.

Lietuvoje A. Avižienis ženkliai prisidėjo prie VDU atkūrimo, kuriam jis vadovavo 1990–1993 m. Profesoriaus dėka VDU tapo pirmuoju universitetu šalyje, kuriame įdiegta liberali, vakarietiškais principais grįsta mokslo bei studijų sistema. VDU garbės profesoriaus vardas A. Avižieniui suteiktas 1994 m. Už nuopelnus Lietuvai 1998 m. jis buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino III-ojo laipsnio ordinu. 2012 m. birželio pabaigoje prof. A. Avižieniui suteiktas Anykščių rajono garbės piliečio vardas.

Gyvendamas JAV prof. A. Avižienis buvo aktyvus JAV lietuvių bendruomenės ir Lietuvių skautų sąjungos narys, 1967 m. suorganizavo pirmąjį lietuvių Mokslo ir kūrybos simpoziumą Čikagoje.

Prof. A. Avižienis yra Kalifornijos universiteto Los Andžele (UCLA) ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorius emeritas, Lietuvos mokslo akademijos užsienio narys, Tarptautinės informatikos federacijos (IFIP) narys, vienas iš Česlovo Milošo gimtinės fondo steigėjų ir dabartinis jo direktorius.

2012 m. prof. A. Avižieniui Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo įteiktas prestižinis Eckerto-Mauchly prizas už svarų indėlį į klaidoms atsparių kompiuterių architektūrą ir kompiuterių aritmetiką, Jean-Claude Laprie kompiuterinių sistemų patikimumo apdovanojimas. Kaune mokslininkas už viso gyvenimo mokslo nuopelnus buvo apdovanotas pirmojo laipsnio „Santakos“ garbės ženklu.

Komentarai

VDU HMF studentas

Dėkoju už nuostabų vakarą ir ypatingai filmą. Buvo tikrai įdomu. Sėkmės profesoriui tolimesniuose darbuose!