Teroro išpuoliai Paryžiuje: ką jie reiškia Europai?

Lapkričio 19 d., ketvirtadienį, 11.15 val., VDU Politikos ir diplomatijos fakultete (Gedimino g. 44-203), reaguodamas į teroristinius išpuolius Paryžiuje, VDU tyrimų klasteris „Tarptautinių santykių ir saugumo procesai: Lietuva globalioje erdvėje“ kviečia į diskusiją tema „Teroristiniai išpuoliai Paryžiuje: ką jie reiškia Europai?“.

Diskusijoje dalyvaus VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto prodekanas dr. Giedrius Česnakas, VDU Socialinės ir politinės kritikos katedros vedėjas prof. Gintautas Mažeikis, doc. dr. Rytis Bulota. Diskusiją ves VDU tyrimų klasterio „Tarptautinių santykių ir saugumo procesai: Lietuva globalioje erdvėje“ vadovė dr. Gerda Jakštaitė ir dokt. Justinas Juozaitis.

Šių metų lapkričio 13 dieną septyni teroristai, pasidalinę į tris grupes, Paryžiuje įvykdė išpuolius, kurių metu žuvo 129 žmonės, dar 352 buvo sužeisti. Šie teroristiniai išpuoliai neabejotinai turės įtakos Europos šalių vidaus ir užsienio politikai, ekonomikai, pozicijai Sirijos pabėgėlių atžvilgiu.

Pasak dr. Giedriaus Česnako, antrasis kruvinas teroristinis išpuolis Paryžiuje per metus rodo, kad Europa negali jaustis saugi nuo fundamentalistų, neva kovojančių islamo vardu.

„Gąsdina ne tik patys išpuoliai, bet ir galimas radikalių dešiniųjų jėgų sustiprėjimas Europoje, neapykantos kitoms religijoms, kultūroms ir rasėms augimas. Turime pripažinti, kad globalizacijos nesustabdysime, o turime stiprinti tarpkultūrinius ryšius, bendrai kovoti su terorizmu ir neapykanta, kad ir kokios būtų jų šaknys“, – sako prodekanas.

„Pabėgėliai iš Sirijos ir bėga nuo tų, kurie šaudė ir sprogdino jų šeimas Alepo ir kituose miestuose, o šiandien atakuoja Paryžių“, – atkreipia dėmesį prof. Gintautas Mažeikis.

Kaip Europa turėtų reaguoti į teroristinius išpuolius Paryžiuje: imtis masinių protestų prieš fundamentalistų vykdomus teroristinius veiksmus? Griežtinti sienų apsaugą? Daugiau investuoti į migrantų integraciją Europoje? Kokį poveikį teroristiniai išpuoliai turės Prancūzijos ir kitų didžiųjų galybių užsienio politikai? Kur reikėtų ieškoti Paryžiuje įvykdytų teroristinių išpuolių priežasčių: Europos valstybių užsienio politikoje, radikaliose politinėse ideologijose ir judėjimuose? Į šiuos ir kitus klausimus stengsis atsakyti diskusijos dalyviai.

Diskusija vyks anglų kalba.