Tarptautiniai ekspertai aptarė alkoholio politiką

Birželio 21-23 dienomis Vilniuje vyko Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir partnerių tarptautinis seminaras apie alkoholio politikos priemonių gerąsias patirtis ir jų taikymą, taip pat iššūkius Vidurio ir Rytų Europos regione. Renginyje dalyvavo apie 50 Lietuvos ir tarptautinių institucijų ekspertų iš D. Britanijos, Vokietijos, Kanados, Australijos, Tailando, Nyderlandų, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Paskutinę seminaro dieną vyko specialus diskusijos forumas, skirtas antialkoholinei politikai.

Seminarą „Persisting Burden of Alcohol in Central and Eastern Europe: Recent Evidence and Measurement Issues“ („Nuolatinė alkoholio našta Vidurio ir Rytų Europoje: naujausi duomenys ir matavimo problemos“) organizavo VDU Demografinių tyrimų centras kartu su Nacionaliniu vėžio institutu, Londono higienos ir tropinės medicinos mokykla bei kitais tarptautiniais partneriais. Tarptautinis seminaras suteikė galimybę susipažinti su gerosiomis praktikomis užsienyje ir alkoholio kontrolės priemonių patirtimi, kuria pasidalino žymiausi šios srities ekspertai – prof. Robin Room (Australija), prof. David Leon (D. Britanija), prof. Jürgen Rehm (Kanada, Vokietija), dr. Kevin Shield (Pasaulio sveikatos organizacija), dr. Deborah Shipton, dr. John Holmes (D. Britanija) ir kiti.

„Renginio tikslas – kartu su regione ir tarptautiniu mastu dirbančiais aukščiausio lygio mokslininkais ir alkoholio politikos ekspertais aptarti metodologinius alkoholio žalos vertinimo aspektus, įvertinti alkoholio vartojimo mastus bei identifikuoti gerąsias alkoholio politikos priemonių patirtis ir jų taikymo perspektyvas mažinant alkoholio žalą Lietuvoje ir kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse”, – tarptautinio seminaro aktualumą pristatė VDU Demografinių tyrimų centro ir Maxo Plancko demografinių tyrimų instituto (Vokietija) mokslininkas prof. dr. Domantas Jasilionis.

Alkoholio vartojimas daugelyje Vidurio ir Rytų Europos šalių išlieka tarp pagrindinių grėsmių visuomenės sveikatai. Su alkoholiu susijusios mirties priežastys yra vienas iš svarbiausių faktorių, lemiančių jau kelis dešimtmečius regione besitęsiančią gyventojų mirtingumo krizę, kurios pagrindiniai bruožai – ekonominio išsivystymo lygiui neadekvačiai aukštas vyrų priešlaikinis mirtingumas darbingame amžiuje, kuris lemia didžiulius demografinius ir ekonominius praradimus. Seminaro dalyviai iš dešimties šalių aptarė metodologinius alkoholio žalos vertinimo aspektus, mirtingumą dėl alkoholio sukeltų priežasčių, alkoholio vartojimo matavimą, alkoholio žalą aplinkiniams, alkoholio kontrolės politiką ir kitus klausimus.

Birželio 23 d. seminaro metu buvo surengta diskusija „Politika, politikos kryptys ir alkoholio kontrolė: ką reikia padaryti Lietuvoje?“, kurioje tarptautiniai ekspertai diskutavo su mūsų šalies politikais ir ieškojo būdų, kaip pritaikyti užsienio patirtį mažinant alkoholio žalą Lietuvoje bei tobulinti politinius sprendimus šioje srityje.

Tarptautinis seminaras „Persisting Burden of Alcohol in Central and Eastern Europe: Recent Evidence and Measurement Issues“ vyko birželio 21-23 dienomis viešbutyje „Artis Centrum Hotel“ (Totorių g. 23, Vilnius). Renginį organizavo Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Maxo Plancko demografinių tyrimų institutas (Vokietija), Londono higienos ir tropinės medicinos mokykla, tinklas „Population Europe“ ir Nacionalinis vėžio institutas. Seminaro organizavimą rėmė VDU Mokslo fondas, Nacionalinis vėžio institutas bei Lietuvos mokslo taryba.

Seminaro programa