Tarp geriausių mokslo populiarinimo darbų autorių – ir VDU atstovai

Gruodžio mėnesio pabaigoje Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius apdovanojo Mokslo ir technologijų populiarinimo darbų konkurso laimėtojus – geriausių 2008 metais publikuotų mokslo ir technologijų populiarinimo darbų autorius.

Pirmosiomis premijomis apdovanoti Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyriausiasis mokslinis darbuotojas dr. Artūras Acas, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyriausiasis mokslinis darbuotojas Valentas Daniūnas ir Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslinis darbuotojas Gintaras Valiauga už mokslo populiarinimo portalą „Mokslasplius.lt” ir Klaipėdos universiteto profesorius habil. dr. Stasys Vaitekūnas už knygą „Gyventojai“.

Iš viso įteiktos dvi pirmosios, trys antrosios, aštuonios trečiosios premijos, penki autoriai apdovanoti padėkos raštais. VDU Gamtos fakulteto mokslininkams šiame konkurse skirta trečioji vieta bei padėkos raštas.

Trečiosios vietos premija už mokomąją vaizdajuostę „Lėtūnai (Tardigrada)“ atiteko VDU Biologijos katedros docentei dr. Ingridai Šatkauskienei, Aplinkos tyrimų centro vedėjai prof. habil. dr. Vidai Mildažienei ir Biologijos katedros vyr. asistentui Šarūnui Ašmantui. Už kitą mokslo populiarinimo – mokomąjį filmą „Planktono vėžiagyviai“ Š. Ašmantui ir Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto direktorei doc. dr. Zitai Rasuolei Gasiūnaitei skirti padėkos raštai.

Sveikindamas konkurso laimėtojus, ministras G. Steponavičius pabrėžė, kad mokslo populiarinimo uždavinys – išsklaidyti stereotipus ir mitus, kuriais apipintas mokslas. Vienas jų, kad mokslininkas – tarp laboratorijos ar bibliotekos sienų užsidaręs ir nuo pasaulio realybės atitrūkęs keistuolis, gebantis susikalbėti tik su savo profesijos žmonėmis.

Pasak G. Steponavičiaus, labai svarbu, kad žinios apie šiuolaikinį mokslą ir mokslininkus pasiektų ne vien mokyklas, bet ir darželius. „Patys mažiausieji turėtų užsidegti noru tyrinėti ir atrasti, net jeigu ne visi pasirinks mokslininko profesiją”, – sakė jis.

„Tikimės, kad ES skiriamos lėšos – iš struktūrinių fondų gauname 5 mln. Lt, – padės populiarinti Lietuvos mokslininkų esamus ir būsimus pasiekimus, kurie bus pritaikyti kuriamuose slėniuose. Viliamės, kad populiarindami mokslą sustiprinsime jo autoritetą, atskleisdami jo kuriamąją misiją,“ – sakė švietimo ir mokslo ministras.

Mokslo ir technologijų populiarinimo darbų konkursą ministerija organizuoja kasmet nuo 2003 metų. Konkursu siekiama nustatyti geriausius praėjusių metų šalies mokslo ir technologijų populiarinimo darbus, paskatinti jų autorius. Konkurso tikslas – stiprinti mokslo populiarinimo tradiciją Lietuvoje, propaguoti mokslo svarbą visuomenės raidai siekiant, kad visuomenė tinkamai vertintų mokslinę veiklą ir jos rezultatus, didinti mokslininko profesijos patrauklumą, skatinti tyrėjų ir visuomenės dialogą, gerinti visuomenės gebėjimus suprasti naujausius mokslo pasiekimus.

Išsamesnę informaciją rasite Švietimo ir mokslo ministerijos interneto svetainėje.