Spalvingos bulgariškos kaukės šiapus ir anapus pasaulio

A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje atidarytos tradicinių bulgariškų kaukių parodos „Šiapus ir anapus pasaulio“ lankytojai kviečiami bent trumpam atitrūkti nuo regimosios realybės, „prisiliesti“ prie antgamtinio pasaulio.

Sandra Pakašiūtė, sandra.pakasiute@fc.vdu.lt

Įžengus į šią kupiną mistikos ir paslapties erdvę, akį patraukia kampe stovintis „sniego žmogus“ − išties  įspūdingo dydžio kaukė. Ją net būtų galima pavadinti visu kostiumu, „apaugusiu“ plaukais, dengiančiais visą žmogaus kūną. Sunku patikėti, kad šiais laikais galima pamatyti tokių neįprastų kaukių!

Bulgarijos pagonys tikėjo, jog kaukės padeda peržengti ribą tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio, suartina su nematomomis jėgomis, padeda gauti iš jų reikiamą pagalbą. Įdomu tai, kad Bulgarijoje liaudiškos karnavalų ir kaukių tradicijos gyvos ir šiandien. Sakytumėte, panašu į lietuviškąsias Užgavėnes? Be abejo, sąsajų yra. Tačiau, akivaizdu, jog bulgarai mus sparčiai pranoksta.

Be minėto keistos išvaizdos „padaro“ ekspozicijoje galima pamatyti kaukę iš avies iškamšos. Zoomorfinės būtybės bulgarų karnavaluose sutinkamos gan dažnai  − šioje šalyje tikima, jog tokiomis kaukėmis pasidabinę persirengėliai, švęsdami Naujuosius metus ir pavasario pradžią, keliauja į namus ir neša gyventojams laimę, o jų linkėjimai pildosi.

Namiškius jaunuoliai džiugina varpų tilindžiavimu. Tai – lyg sėkmės simbolis, taigi, neveltui šis atributas puošia eksponatus. „Kaukėtieji“ linki namų šeimininkams sveikatos, ilgaamžiškumo bei gero derliaus. O būtent varpai ir yra tie sėkmingo gyvenimo pranašai, džiaugsmo skelbėjai.

Persirengėliai dėvi ir antropomorfines kaukes. Jos, priešingai nei zoomorfinės, labiau primena lietuviškąsias veido maskuotes. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio. Jų gamybai naudojama gyvulių oda, kailis, ragai, medis, plaukai, vilna ir kitos natūralios medžiagos. Lietuvių tradicijoje kaukės žymiai paprastesnės: pagrindinė medžiaga – medis. Žinoma, nevengiama ir avikailio, ašutų, lino, pakulų plaukams bei barzdai imituoti. Tačiau, visgi jos stokoja natūralumo. Įvairių spalvų dažai padengia medieną, naudojamas plastelinas, kartonas, plėvelės, siūlai.

Ekspoziciją „Šiapus ir anapus pasaulio“ pagyvina vaizdo instaliacija – parodos lankytojai gali stebėti, kaip gaminamos kaukės, kokius ritualus atlieka persirengėliai ir taip „įsitraukti“ į karnavalinius žaidimus bei pajusti tikrąją bulgarų kultūros dvasią.

Paroda „Šiapus ir anapus pasaulio“ Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (V. Putvinskio g. 64)  veiks iki sausio 30 dienos.