Socialiniai mokslai padeda kurti tvarų pasaulį

Baigėsi pirmasis stojimo į aukštųjų mokyklų pirmosios pakopos studijų programas etapas. Remiantis Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos (LAMA) duomenimis, pasibaigus pirmajam stojimo etapui šiais metais socialiniai mokslai tapo populiariausi tarp būsimų studentų ir sudaro 17 proc. visų stojančiųjų. Tačiau nepaisant būsimų studentų susidomėjimo ir noro studijuoti būtent šių mokslo studijų programas, viešojoje erdvėje vis netyla kalbos, kad socialiniai ir humanitariniai mokslai šiandien nėra svarbūs.

Tokiai nuomonei prieštarauja Europos Sąjungos (ES) mokslo tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“, kuri siekia didinti ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą. Programoje akcentuojama, kad labai svarbu socialinius mokslus integruoti į technologijų bei gamtos mokslų studijas ir stengtis, kad šie mokslai eitų koja kojon.

Pažangūs

Šių metų balandį Humanitarinių ir socialinių mokslų (HSM) atstovų Sąjūdis paskelbė deklaraciją „Dėl Lietuvos mokslo politikos atnaujinimo“, kurioje tvirtina, kad be humanitarinių ir socialinių mokslų šalyje strigtų išsilavinimo pažanga. „XIX a. prasidėjęs ir tebesitęsiantis technologinis proveržis nebūtų buvęs įmanomas be demokratijos ir jos esminių siekių – laisvės, lygių teisių ir solidarumo. Ekonominiam vystymuisi imlią, iniciatyvią, inovatyvią ir savimi pasitikinčią visuomenę kuria būtent humanitarinių ir socialinių mokslų atliekama kultūrinė, socialinė savirefleksija“, – trečiajame deklaracijos punkte pabrėžiama humanitarinių ir socialinių mokslų nauda.

Šiam deklaracijos punktui antrina iš JAV Valstybinio Niujorko universiteto (SUNY New Paltz) atvykęs dėstyti Vytauto Didžiojo universitete (VDU) sociologijos katedros dėstytojas prof. dr. Victor de Munk. Jo teigimu, socialiniai mokslai padeda į tikrovę žvelgti objektyviai, siekia pagerinti žmonių gyvenimą, suteikia galimybę atskirti kas yra moralu ar nemoralu, iš kur kyla socialinis teisingumas, neteisingumas ar nelygybė ir kaip tarp šių elementų nustatyti pusiausvyrą.

Sprendžiantys problemas

Klimato kaita, senėjanti visuomenė, terorizmas, migracijos problemos – tai tik kelios globalios problemos, kurias spręsti padeda socialinių mokslų studijos. „Šiuolaikiniame pasaulyje yra įmanoma sukurti įvairias technologijas, kurios galėtų sumažinti globalinį atšilimą, bet tam reikia žmonių, kurie galėtų dirbti ir susitelkti pasauliniu lygiu. O norint išsiaiškinti, kaip priversti žmones susitelkti ir bendradarbiauti globaliai, mums reikia socialinių mokslų mokslininkų“, – pabrėžia VDU sociologas prof. dr. V. de Munk.

Be gebėjimų spręsti globalias problemas, socialiniai mokslai ugdo kūrybiškumą, kritinį mąstymą, gebėjimą savarankiškai spręsti problemas. „Jei nebūtų socialinių mokslų, visuomenė tikrai nesuprastų, kaip skirtingos tautos dalys, grupės toje tautoje sugyvena kartu. Reikia balso, kuris kalbėtų už „negirdimuosius“ ir perteiktų, koks yra jų gyvenimas, praneštų, kaip jie gyvena, kaip mes žvelgiame į pasaulį iš jų perspektyvos. Taigi, socialinių mokslų mokslininkai, mano manymu, turėtų susieti skirtingas grupes, kurios sudaro visuomenę ir tos visuomenės kultūrą“, – įsitikinęs VDU profesorius.

Potencialūs

Pasak profesoriaus, socialinių mokslų sritis yra labai svarbi ir dėl to, jog šios krypties studijos tyrinėja žmogų bei jo elgesį. Priešingai fizikinėms jėgoms, chemijai ar biologijai, žmonės nėra ypač nuspėjami ar racionalūs. Dėl šios priežasties mokslinis požiūris į juos yra daug sudėtingesnis nei požiūris į uolienas, gravitaciją, planetų judėjimą ar objektus saulės sistemoje. „Socialiniai mokslai turi daug potencialo ir aš juos matau, kaip vienintelius, padėsiančius sukurti tvarų pasaulį be nelygybės, karų, skurdo, nelaimių ir kt., kurie ištinka pasaulį beveik kasdien“, – socialinių mokslų svarbą šių dienų visuomenėje apibendrina JAV bei VDU universitetų profesorius V. de Munk.

Įvertinti aukščiausiais balais

Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC) bei jų samdomi užsienio ekspertai įvertinę VDU studijų programas pripažino, jog socialinių mokslų studijų programos universitete yra labai stiprios, turinčios kokybės ženklą. Ekspertų grupės vertindamos studijų programas, analizavo programos tikslus, sandarą, vadybą, studijų eigą, dirbančius dėstytojus bei materialinę bazę. Ir VDU socialinių mokslų studijų programoms pateikė labai aukštus balus, priskyrė programas labai gerų ar puikių grupei bei akreditavo jas maksimaliam šešerių metų laikotarpiui.