Šiandien VDU lankysis rašytoja Rūta Šepetys

Kovo 29 d., penktadienį, 11 val. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto 28, II a.) vyks susitikimas su populiaria lietuvių kilmės rašytoja, „The New York Times“ bestselerio „Between Shades of Gray“ autore Rūta Šepetys.

Rūta Šepetys, lietuvio išeivio duktė, gimė ir užaugo Mičigane, JAV. Debiutinis anglų kalba parašytas jos romanas „Between Shades of Gray“ („Tarp pilkų debesų“), pasirodęs 2011-ųjų kovą, jau išleistas 41 šalyje ir jį galima perskaityti net 27 kalbomis. Romane pasakojama 15-metės Linos istorija, kuri knygoje prasideda kai slaptieji saugumo agentai vidury nakties įsiveržia į namus Kaune ir suima ją kartu su mama ir jaunesniuoju broliu. Šeima ištremiama į atokiausią Sibiro užkampį, kur Linai ir kitiems tūkstančiams tremtinių tenka grumtis dėl išgyvenimo. Šio romano ekranizacija jau susidomėjo ir Holivudo režisieriai.

R. Šepetys sako norėjusi suteikti žodį tiems šimtams tūkstančių žmonių, kuriuos pražudė Stalino užmojai „išvalyti“ Baltijos regioną. Pasak autorės, apie Baltijos šalių, kurios 1941-aisiais buvo ištrintos iš žemėlapių ir tik 1990-aisiais vėl išniro iš užmaršties, likimą kalbama retai. Viešėdama Lietuvoje viename savo interviu rašytoja pastebėjo, kad apie stalinizmo ir sovietų okupacijos istoriją nėra pakankamai diskutuojama, todėl žmonės, kurie buvo paveikti, lieka beveidžiai. Supratusi, kad istorijoje yra daugybė paslapčių ir kad tos paslaptys gali būti skausmingos, Rūta Šepetys nusprendė parašyti tikromis istorijomis paremtą knygą. Siekdama geriau suprasti, ką patiria nelaisvėje esantis žmogus, autorė net pasiryžo dalyvauti kalėjimo simuliacijoje.

Rašytoja tvirtai tiki, kad nors Lietuva ir yra maža šalis, ji gali daug ko išmokyti visą pasaulį: galima kalbėti apie Baltijos kelią, apie tai, kaip lietuviai naudojasi tyla, o ne smurtu, norėdami pasiekti savo tikslus.

Rūta Šepetys į Lietuvą atvyksta pristatyti savo naujojo romano „Nelengvu keliu“ (Out of the Easy). Šio romano veiksmas vyksta 1950-aisiais, Naujojo Orleano Prancūzų kvartale. Knygos herojė, 17-metė viešnamio prostitutės duktė Džosė Morein visomis išgalėmis siekia ištrūkti iš uždaro ir jai per ankšto pogrindžio pasaulio, kuriame ji priversta gyventi dėl prisirišimo prie savo motinos.