Šiandien prasideda prof. S. Sužiedėlio viešų paskaitų apie genocidą XX a. ciklas (papildyta 03.23)

Nuo šiandien, kovo 23 d.,  VDU pasideda Pensilvanijos valstijos Milersvilio universiteto istorijos garbės profesoriaus Sauliaus Sužiedėlio viešų paskaitų ciklas „Genocidas XX a. istorinėje erdvėje: nuo ideologijos iki masinių žudynių“. Paskaitos vyks du kartus per savaitę, trečiadieniais ir ketvirtadieniais, iki gegužės 12 dienos:

III  16.15–18.15 K. Donelaičio g. 60–505
IV  15.15–16.15 Gedimino g. 44–203

Paskaitos viešos ir atviros visiems susidomėjusiems! Antrojo ir trečiojo kurso PMDF studentai, norintys išklausyti visą kursą, turi užsiregistruoti Politologijos katedroje (Gedimino g. 44-201). Keletos paskaitų video įrašus bus galima peržiūrėti VDU.lt svetainėje, skiltyje VIDEO paskaitos“.

Pirmąją savaitę bus aptariamas genocido sąvokos apibrėžimas ir istorija, ideologinės politinio smurto, rasizmo ir genocidinės mąstysenos ištakos nuo Prancūzų revoliucijos iki XIX a. vidurio, rasistinio pseudomokslo suklestėjimas XIX a. pabaigoje (A. de Gobineau, H. S.Chamberlain, eugenikos pradininkai), taip pat utopinių ideologijų vaidmuo teisinant masinį smurtą.

Antrąją savaitę prof. S. Sužiedėlis aptars Pirmojo pasaulinio karo ir masinių žudynių bei „etninio valymo“ politikos bruožus, kalbės apie Armėnų genocidą 1915 m., graikų–turkų karo konflikto metu vykusius trėmimus ir civilių žudynes trečiajame dešimtmetyje, 1917 m. revoliuciją, Rusijos pilietinį karą, Lenino politiką kaip politinių masinių žudynių įteisinimo ideologiją.

Trečiąją savaitę vyksiančiose paskaitose bus analizuojama Tarpukario tarptautinė situacija, Europos ypatumai, nacizmo ir fašizmo judėjimų ištakos ir eiga, Lietuvos užsienio politikos ir vidaus socialekonominio vystymosi bruožai.

Versalio sistemos irimas ir revanšizmo plėtra, Trečiojo Reicho ir SSSR vidaus politika, Trečiojo dešimtmečio krizė ir karo pradžia, 1939–1941 m. įvykiai ir Lietuva, pirmosios sovietinės okupacijas padarinių aptarimas – apie visa tai prof. S. Sužiedėlis kalbės ketvirtąją savaitę vyksiančiose paskaitose.

Penktąją savaitę
bus aptariami žydų persekiojimo ir holokausto eigos etapai, 1933–1941 m. ir masinio naikinimo plano ištakos. Penktąją ir šeštąją savaitę vyksiančiose paskaitose bus analizuojama holokausto eiga Lietuvoje.

Apie holokausto istoriografiją ir Lietuvą – žudikus, gelbėtojus, stebėtojus, Lietuvos gyventojų bei išeivijos istorinės sąmonės vystymąsi ir žydų genocido problemos atspindį visuomenės gyvenime nuo sovietmečio iki atgimimo VDU viešintis Pensilvanijos valstijos Milersvilio universiteto istorijos garbės profesorius Saulius Sužiedėlis pasakos septintąją savaitę.

Paskutinę paskaitų ciklo savaitę prof. Saulius Sužiedėlis kalbės apie genocidą globalinės istorijos ir politikos kontekste, genocido sąvokos supratimą nūdienos visuomenės požiūriu, analizuos nacizmo ir komunizmo palyginimo problemą ir holokausto politizavimo reiškinius.