Seminare prisiminė diplomatinio Kauno erą

Balandžio 17 d. VDU vyko apskritojo stalo diskusija-seminaras „Lietuvos Respublikos diplomatija Kaune: istorinės atminties topografija“, kuriame dalyvavo VDU rektorius prof. Zigmas Lydeka, LR užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas.

Luko Motiejūno (l.motiejunas@vkt.vdu.lt) vaizdo įrašas

„Artėja Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetis, kuris sutampa su modernios Lietuvos diplomatijos šimtmečiu, o tai – puiki galimybė imtis diplomatinio paveldo Kaune įamžinimo. Džiaugiuosi prasmingu Vytauto Didžiojo universiteto ir Užsienio reikalų ministerijos bendradarbiavimu“, – teigė L. Linkevičius.

„Vytauto Didžiojo universitetas ne tik puoselėja asmenybės laisvės, atvirumo, atsakomybės, kūrybiškumo ir bendruomeniškumo vertybes, bet ir siekia stiprinti diplomatinio Kauno vaizdinį Lietuvos viešojoje erdvėje, plėtoti partnerystes, aktyviai dalyvauti Kauno gyvenime, kurti Lietuvos ateitį“, – pažymėjo VDU rektorius prof. Zigmas Lydeka.

Seminaro-diskusijos pradžioje istorikės dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė ir dr. Asta Petraitytė-Briedienė skaitė pranešimą apie 1919–1940 m. diplomatinio Kauno topografiją, akcentuodamos erdves, kuriose kūrėsi užsienio valstybių ambasados, konsulatai, vyko disputai, pasiekti sutarimai.

Kitame pranešime menotyros profesorė Rasa Andriušytė-Žukienė detaliai atskleidė, kaip 1919–1940 m. kylantis diplomatinės laikinosios sostinės vaizdinys stipriai disonuoja su dabartine Kauno padėtimi ir ypač su vis nutrūkstančia ir eižėjančia atmintimi.

Vėliau universitete vyko diskusija „Kaip aktualizuoti Kauno diplomatinį paveldą?“, kurią moderavo VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas prof. Šarūno Liekis. Diskusijoje dalyvavo VDU prof. Egidijus Aleksandravičius, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė, LR Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorius Giedrius Puodžiūnas.

Diskusijoje ypač akcentuotas bendradarbiavimo ir gerųjų patirčių kuriant diplomatinio Kauno atminties žemėlapį įprasminimas bei siekis koordinuojant bendrą veikimą visus atskirus dėmenis įvesti į bendrą informacinį lauką.

Renginį inicijavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija, Vytauto Didžiojo universitetas ir Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, siekdami įprasminti diplomatinio Kauno paveldą ir sudominti Lietuvos visuomenę ir užsienio svečius, pasitelkti Kaune esantį Lietuvos diplomatijos paveldą edukacijai bei pilietiškumo skatinimui.

1919–1940 m. Kaune veikė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, buvo įsikūrusios užsienio valstybių ambasados, o diplomatų saloninio bendravimo kultūra tapo sudėtine išskirtinės miesto atmosferos dalimi. Šis istorinis laikmetis dar gali būti įvardijamas kaip Diplomatinio Kauno era.

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.