Seminare – apie Pietų Afrikos bušmenus

Vasario 21 d., penktadienį, 13 val., VDU III-iuose rūmuose (K. Donelaičio g. 52–309) Vienos universiteto Socialinės ir kultūrinės antropologijos katedros magistrantūros studentė Goda Palekaitė skaitė pranešimą „San erdvė: tarp „Gyvojo Muziejaus“ ir kasdienybės Namibijos kaime“.

Pirmieji Pietų Afrikos regiono gyventojai – San, taip pat žinomi kaip bušmenai, tradiciškai nomadai medžiotojai ir rinkėjai – išlieka viena labiausiai marginalizuotų etninių grupių regione ir yra priversti radikaliai keisti savo gyvenimo būdą. Visgi San neperima vakarietiško kapitalistinio modelio beatodairiškai, bet, žaisdami pagal turizmo ekonomikos taisykles, ieško būdų, kaip išlaikyti savo kultūrą ir gyvenseną. Vienas tokių procesų pavyzdžių – „Gyvasis Muziejus“ Grashoek kaime, priklausantis Ju/’Hoansi-San žmonėms. Pilnai komercializuojant savo kultūrinį palikimą ir išgyvenant iš puikiai organizuoto etnoturizmo, kultūrinės žinios visgi nenueina į antrą planą, bet yra apvelkamos naujais rūbais – kokios tai žinios dabar? Kaip iš arti atrodo sėsliai apgyvendintų nomadų erdvė? Kokios problemos ir paradoksai matomi pašaliečio antropologo akiai, atsidūrusiai lūžio tarp „tradicijos“ ir „modernybės“ momente?

Raktiniai žodžiai: medžiotojai ir rinkėjai, erdvės suvokimas, etnoturizmas, kultūros komercializacija.

Daugiau informacijos – internete ir VDU Socialinės antropologijos centre (tel. 8 37 327 954, 8 686 16233).

Apie G. Palekaitę

2011 m. įgijo vaizduojamųjų menų bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje, šiuo metu rašo magistrinį darbą Vienos universitete, Socialinės ir kultūrinės antropologijos katedroje (tarptautinė CREOLE programa). Domėjimosi sritys: erdvės antropologija, meno antropologija, fenomenologija, urbanistinė antropologija, vizuali antropologija, interaktyvūs ir performatyvūs tyrimo metodai.

Renginio plakatas

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.