Prof. R. van Vorenas – apie įvykius Ukrainoje

4573 1

Gegužės 15 d. VDU didžiosios salės fojė (S. Daukanto g. 28) vyko paskaita „Maidanas – lemtingas istorijos posūkis“, kurioje VDU sovietinių ir post-sovietinių studijų profesorius Robertas van Vorenas pasidalino savo asmenine patirtimi ir aptarė įvykius Ukrainoje istoriniame kontekste.

Prof. R. van Vorenas dažnai vyko į Kijevą ir buvo Maidane, kai ten vyko dauguma neramumų, įskaitant ir kraujo praliejimus vasario 18–20 dienomis. Dabar jis aktyviai prisideda prie šalies bandymų įveikti po to ištikusią traumą ir kuria žodinės istorijos programą Maidane.

Kviečiame žiūrėti Luko Motiejūno (l.motiejunas@vkt.vdu.lt) parengtą paskaitos vaizdo įrašą ir Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.

Maidanas, garsiosios 2013–2014 m. revoliucijos simbolis ir širdis, yra turbūt vienas reikšmingiausių įvykių Ukrainos istorijoje. Prasidėjęs kaip studentų demonstracija, palaikiusi sutarties su ES pasirašymą, šis įvykis išsivystė į nacionalinio masto sukilimą prieš korumpuotą valdžią. Viskas baigėsi bent šimto demonstrantų ir „maidaniečių“ mirtimi bei dar daugiau nei 140-ies dingimu, nepaskelbtu karu su Rusija, Krymo okupacija ir galima Rusijos invazija į šalies pietryčius. Rusijoje tai sukėlė nacionalistinę isteriją ir griežtas priemones „nacionaliniams išdavikams“.

Maidanas ir jo padariniai yra unikali galimybė Ukrainai nusikratyti sovietinės praeities, išvystyti ir išlaikyti tautinę vienybę bei kartą ir visiems laikams pasirinkti kelią į demokratišką ateitį. Maidanas buvo tautos, kuri stokojo aiškios tapatybės, atgimimas. Kas belauktų ateityje, tai, kas nutiko Ukrainoje, buvo tikriausiai vienas didžiausių politinių įvykių regione per pastaruosius dešimtmečius. Labai tikėtina, kad tai amžiams pakeis Europos politinę situaciją. Tai turėtų tapti įvykiu, kurį ateities kartos vadins lemtingu istorijos posūkiu.

Ši paskaita – viena iš atkurtojo VDU 25-erių metų sukakčiai skirtų renginių.

Apie prof. Robertą van Voreną

R. van Vorenas yra sovietologas, šiuo metu dėstantis politikos mokslus Vytauto Didžiojo universitete ir Valstybiniame Ilijos universitete (Tbilisis, Gruzija), vadovaujantis organizacijai „Globali iniciatyva psichiatrijoje“. Amsterdamo universitete 1986 m. baigė šiuolaikinės ir teorinės istorijos bei rusų kalbos studijas, o Vytauto Didžiojo universitete 2010 m. spalį apsigynė daktaro disertaciją.

Robertas van Vorenas yra paskelbęs knygų ir kitų publikacijų, daug rašęs apie Sovietų Sąjungą, antrąjį pasaulinį karą, psichinę sveikatą ir žmogaus teises. Tarp jo parengtų knygų – „On Dissidents and Madness“ (2009), „Cold War in Psychiatry“ (2010) ir „Undigested Past – the Holocaust in Lithuania“ („Neįsisavinta praeitis: holokaustas Lietuvoje“) – 200 puslapių veikalas, palyginantis Lietuvos ir Olandijos žydų naikinimus.

Komentarai

Mumu

Ar bus ir video įkeltas?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.