Prof. A. Avižieniui – dar vienas svarbus apdovanojimas

Birželio 26 d. Bostone (JAV) VDU garbės profesoriui Algirdui Avižieniui bus įteiktas šių metų Jean-Claude Laprie apdovanojimas, skiriamas kompiuterinių sistemų patikimumo srityje.

Pirmasis atkurtojo VDU rektorius, Atkuriamojo Senato narys prof. Algirdas Avižienis šiuo IFIP darbo grupės 10.4 apdovanojimu (angl. Jean-Claude Laprie Award in Dependable Computing) bus įvertintas už straipsnį „Atsparių gedimams kompiuterių projektavimas“, skaitytą jungtinėje „AFIPS Fall“ kompiuterių konferencijoje 1967 metais. Šis jo straipsnis padarė didžiulę įtaką gedimams atsparioje kompiuterijoje (angl. Fault-Tolerant Computing), pateikdamas preliminarius šios srities pagrindus ir metodologiją. A. Avižienis jame apibrėžė gedimų ir klaidų tipus bei įvairių rūšių apsauginio dubliavimo ir atkūrimo naudojimą siekiant priversti sistemas tęsti darbą net ištikus gedimui.

Nepraėjus nė trejiems metams nuo straipsnio pasirodymo, 1969 m. profesorius įkūrė IEEE CS atsparumo gedimams skaičiavimų techninį komitetą. Jo veiklos dėka susibūrusi mokslininkų bendruomenė bei jos atradimai pagelbėjo šimtams akademikų bei inžinierių tiek profesinėje, tiek asmeninėje veikloje. Pasak Jean-Claude Laprie apdovanojimo steigėjų, šis A. Avižienio straipsnis padarė esminę įtaką preliminariam gedimams atsparių kompiuterinių sistemų apibrėžimui.

Apdovanojimas A. Avižieniui bus įteiktas 42-osios kasmetinės IEEE/IFIP tarptautinės patikimų sistemų ir tinklų konferencijos (angl. 42nd Annual IEEE/IFIP International Conference on Dependable Systems and Networks) metu Bostone (JAV), birželio 26 d.

Šį mėnesį, birželio 12 d., prof. A. Avižieniui buvo įteiktas kitas prestižinis apdovanojimas: šių metų Eckerto-Mauchly prizas, kurį įsteigė Kompiuterinės įrangos asociacija ACM.

Tarptautiniame kompiuterinės architektūros simpoziume Portlende profesoriui Algirdui Avižieniui buvo įteiktas vienas prestižiškiausių apdovanojimų pasaulyje – Eckerto-Mauchly prizas. Mokslininkas taip buvo pagerbtas už svarų indėlį į klaidoms atsparių kompiuterių architektūrą ir kompiuterių aritmetiką: jo koncepciniai brėžiniai padėjo sukurti save pasitaisantį kompiuterį STAR (Self Testing And Repairing), kuris buvo pritaikytas NASA erdvėlaiviuose. Apdovanojimą įsteigė asociacija ACM (Association for Computing Machinery). Kompiuterių architektai šį aukštą apdovanojimą  vadina savo „Nobeliu“.

Prof. A. Avižienio apibrėžta gedimams atsparios kompiuterijos sąvoka remiasi unikaliomis jo idėjomis apie tai, kaip sukurti save pasitaisančius kompiuterius, kurie eikvotų mažai energijos ir tarnautų ilgai. Tarp kitų jo nuopelnų asociacija ACM įvardijo mokslininko sukurtas atsargines skaičių sistemas, kurios tapo esmine skaitmeninės aritmetikos dalimi, bei inicijuotas pirmąsias magistro studijas JAV, skirtas kompiuterių algoritmams ir procesoriams.

Apdovanojimo skyrėjai nepamiršo ir didžiulio laureato indėlio jo gimtajame Kaune atkurtame Vytauto Didžiojo universitete. 1989 m. balandžio 28 d. A. Avižienis pirmininkavo Lietuvos ir išeivijos mokslininkų konferencijai „Tautinė aukštosios mokyklos koncepcija ir Kauno universitetas“, kurioje buvo paskelbtas Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo aktas. 1990 m. profesorius buvo išrinktas pirmuoju atkurtojo VDU rektoriumi ir vadovavo universitetui iki 1993 m. Prof. A. Avižienis čia įtvirtino vakarietišką studijų bei mokslo sistemos modelį.

Liepos 14 d. VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) vyks šventė, skirta prof. Algirdo Avižienio 80-ajam gimtadienio jubiliejui paminėti.

Apie prof. A. Avižienį

• 1960 m. A. Avižienis įgijo daktaro laipsnį Ilinojaus universitete, nuo 1962 m. pradėjo dėstyti Kalifornijos universitete Los Andželo mieste, vadovavo laboratorijoms bei Informatikos fakultetui.
  • Apdovanotas JAV garbės ženklais  ir medaliu „Už ypatingus nuopelnus“ (exceptional service), aukščiausiu IFIP garbės ženklu – Sidabro šerdimi (Silver Core).
  • 1990 m. gruodžio 29 d. mokslininkas buvo išrinktas Lietuvos mokslų akademijos užsienio nariu, buvo pirmosios Lietuvos mokslo tarybos narys.
  • Už nuopelnus plėtojant tarptautinius mokslo ryšius Prancūzijos Nacionalinis politechnikos institutas Tulūzoje jam suteikė Garbės daktaro (Doctor Honoris Causa) vardą.
  • 1994 m. VDU Senatas jam suteikė Garbės profesoriaus vardą (Professor Honoris Causa).
  • 1995 m. jo iniciatyva įkurtas Nobelio premijos laureato, vieno žymiausių XX a. poetų, VDU garbės daktaro Česlovo Milošo gimtinės fondas. Šiuo metu A. Avižienis yra fondo direktorius. 2011 m. jis taip pat organizavo Č. Milošo 100-ųjų gimimo metinių minėjimui skirtus renginius.
  • Už nuopelnus Lietuvai 1998 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino III-ojo laipsnio ordinu.

Apie Jean-Claude Laprie apdovanojimą

Šis apdovanojimas buvo įsteigtas 2011 m., siekiant pagerbti mokslininką Jean-Claude Laprie, patikimumo sąvokų ir metodologijų pradininką, kurio įtaka patikimoms ir saugioms kompiuterinėms sistemoms padėjo jas apibrėžti ir suvienyti. Apdovanojimu pagerbiami darbai, kurie turėjo didelę įtaką patikimų kompiuterinių sistemų teorijai ir praktikai.

Apie Eckert-Mauchly apdovanojimą

Eckert-Mauchly apdovanojimą remia kompiuterinės įrangos asociacija ACM ir tarptautinė kompiuterių bendrija IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Jis buvo įsteigtas 1979 m., siekiant 5 tūkst. dolerių premija pagerbti įnašus į kompiuterių bei skaitmeninių sistemų architektūrą. Apdovanojimas pavadintas Johno Prespero Eckerto ir Johno Williamo Mauchlio garbei – šie du mokslininkai bendradarbiavo pirmojo bendrosios paskirties kompiuterio ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) kūrime 1947 m.