Prisimins Nepriklausomybės akto signatarą V. Paliūną

Penktadienį visi susidomėję kviečiami daugiau sužinoti apie LR Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputatą, Nepriklausomybės Akto signatarą, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Atkūrimo tarybos ir Atkuriamojo Senato narį prof. Vytautą Paliūną (1930–2005).

VDU Istorijos menėje bus pristatyta biografinė apybraiža apie šį iškilų visuomenės veikėją, gyvenimą paskyrusį mokslui ir politikai. Paliūnas buvo garsus profesorius – teorinės mechanikos žinovas, visuomenės veikėjas, dalyvavęs Persitvarkymo Sąjūdžio ir Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo veikloje, taip pat prisidėjęs prie Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo. Leidinyje, kurį parengė Birutė Saulė Sabaitė, pateikiami V. Paliūno artimųjų prisiminimai, surinkta ir pateikta išsami bibliografija bei įvairūs dokumentai, atskleidžiantys šio signataro gyvenimą.

Ši knyga priklauso serijai „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“, skirtai į Amžinybę išėjusiems signatarams atminti.

Renginys vyks balandžio 5 d., penktadienį, 16 val. VDU Istorijos menėje (K. Donelaičio g. 58, I a., Kaunas). Apybraižos pristatyme dalyvaus knygos autorė, sudarytojai ir leidėjai.

Apie prof. Vytautą paliūną

Vytautas Paliūnas (1930 m. rugpjūčio 13 d. Kėdainiuose – 2005 m. kovo 12 d.) – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, inžinierius, pedagogas. 1949 m. sidabro medaliu baigė Kėdainių vidurinę mokyklą, 1954 m. su pagyrimu baigė Kauno politechnikos institutą, po baigimo iki 1957 m. dirbo asistentu Hidrotechnikos katedroje. 1958 m. tapo aspirantu VODGEO moksliniame institute (Maskva), čia 1963 m. apgynė technikos mokslų kandidato disertaciją, 1970 m. – technikos mokslų daktaro disertaciją. 1961–1997 m. dirbo KPI Teorinės mechanikos katedroje.

1972 m. V. Paliūnui suteiktas profesoriaus vardas. 1983 m. už kolektyvinį mokslinį darbą apdovanotas valstybine premija, o 1992 m. – nacionaline premija už vadovėlį aukštosioms mokykloms „Teorinė mechanika“. V. Paliūnas parašė keletą vadovėlių aukštųjų mokyklų studentams, vieną monografiją, paskelbė apie 70 mokslinių darbų apie hidrodinamiką, teorinę mechaniką ir tamprumo teoriją.

1989 m. aktyviai dalyvavo atkuriant VDU, buvo iniciatyvinės grupės universitetui atkurti narys, išrinktas į VDU Statuto rengimo grupę. Atkūrus universitetą, dirbo jame pedagoginį darbą, dalyvavo Senato darbe.

1990–1992 m. ėjo Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputato pareigas. 1990 m. kovo 11 d. kartu su kitais signatarais pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą. Dirbo Švietimo, mokslo ir kultūros, taip pat Ekonomikos komisijose. 1990–1992 m. buvo Lietuvos radijo ir televizijos valdybos nariu, 1991–1999 m. – Lietuvos mokslo tarybos nariu. 1995 m. išrinktas į Kauno miesto tarybą, joje atstovavo Tėvynės Sąjungai, iki 1996 m. ėjo Biudžeto ir ekonomikos komiteto pirmininko pareigas. 2000 m. apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu.

Mirė 2005 m. po sunkios ligos, palaidotas Kauno Petrašiūnų kapinėse.