Prie V. Biržiškos skaityklos – dvi naujos parodos

Šiuo metu fojė prie VDU Vaclovo Biržiškos skaityklos (K. Donelaičio g. 52, II a.) pradėtos eksponuoti dvi naujos parodos – „Diplomatai Lozoraičiai: „Kol plaka lietuvių širdys, Lietuva bus“ ir Klaipėdos fotomėgėjų klubo „Fotoburė“ fotografijų paroda „Pokalbiai su jūra“.

„Diplomatai Lozoraičiai: „Kol plaka lietuvių širdys, Lietuva bus“

Parodą parengė S. ir S. Lozoraičių muziejaus vedėja dr. Asta Petraitytė-Briedienė ir VDU bibliotekos darbuotojai.  Paroda eksponuojama iki 2014 m. vasario mėn.

Šie ir ateinantys 2014-ieji metai yra paženklinti diplomatų Lozoraičių sukaktimis. Lietuvos užsienio reikalų ministro, šalies okupacijos metais Lietuvos diplomatijos šefo pareigas ėjusio Stasio Lozoraičio (1898–1983) ir jo sūnaus, atkurtos Lietuvos Respublikos ambasadoriaus, Vilties prezidento ir VDU garbės daktaro Stasio Lozoraičio (jaunesniojo; 1924–1994) gimimo ir mirties metinių bei LR ambasadoriaus Kazio Lozoraičio (1929–2007) 85 metų sukakties proga yra pristatomi leidiniai iš šių diplomatų asmeninės bibliotekos.

Daugiau nei 23 000 vienetų apimties Lozoraičių bibliotekos didžioji dalis iš Italijos, iš Romos, kur ilgus metus gyveno diplomatai, buvo perkelta į Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką. Ir tik kukli jos dalis (apie tūkstantis leidinių) 2012 metais pateko į Vytauto Didžiojo universitetą, į S. ir S. Lozoraičių muziejų. Ir šias knygas, nepakeičiamas aristokratiškame namų interjere, rinko ir saugojo kelios šeimos kartos. Yra žinoma, kad ne vienas Romoje studijavęs lietuvių studentas skolinosi iš Lozoraičių šeimos vieną ar kitą knygą savo studijoms. O būta ir tokių atvejų, kad po pokalbio su buvusiu ministru S. Lozoraičiu apie knygas, jaunuolis apsispręsdavo savo tolimesnį gyvenimo kelią susieti tik su knyga, pasirinkti bibliografo kelią.

Universitete saugomų Lozoraičių bibliotekos leidinių sąrašą sudaro lietuviškos spaudos retenybės, prancūzų, anglų, vokiečių, lenkų, italų kalbomis išleista gausi Vakarų Europos bei rusų literatūros klasika, taip pat naujausi bestseleriniai romanai, meno albumai, žinynai. Senieji lietuviški leidiniai paženklinti antspaudais bei žymių Lietuvos veikėjų autografais ar dedikacijomis. Ne vienas leidinys, kaip nuosavybė, paženklintas vieno iš diplomatų parašu.

Visi Lozoraičių šeimos leidiniai, esantys S. ir S. Lozoraičių muziejuje, yra nurodyti universiteto bibliotekos kataloge, prieinami skaitytojui.

dr. Asta Petraitytė-Briedienė, S. ir S. Lozoraičių muziejaus vedėja

„Pokalbiai su jūra“

Klaipėdos fotomėgėjų klubas „Fotoburė“ gyvuoja jau penkerius metus. Per šį laiką surengėme devynias temines parodas, dalyvavome ne viename tarptautiniame fotoklubų suvažiavime bei fotobienalėse, taip pat rengtuose projektuose – TV3 „Išsipildymo akcija“ ir „Menas paramai“, organizavome edukacines kūrybines dirbtuves vaikams, fotokonkursą „Karinis paveldas – praeities atspindžiai“.

Kiekvienais metais klubas organizuoja įvairius projektus, susijusius su istorinėmis, paveldo, socialinėmis bei kitomis temomis.

Ši paroda kitokia – mūsų, klaipėdiečių, kasdienybė, nes ar liūdna, ar džiugu, ar lyja, ar sninga, mes visada šalia turime jūrą, su kuria galime kalbėtis nuolat ir kiekvieną dieną išvysti vis kitas spalvas… Tad ir jus nuoširdžiai kviečiame nors trumpam įsilieti į šiuos pokalbius, dialogus, patylėjimus…

www.fotobure.lt