Viešoje dr. A. Park paskaitoje – sukrečiantys faktai apie prekybą žmonėmis

Vasario 21 d., antradienį, 17.30 val. Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas kviečia į VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) vyksiančią JAV „Fulbright“ programos mokslininkės dr. Aušros Park viešą paskaitą „Šiandienos gulagai ir prekyba žmonėmis tarptautiniame kontekste“.

Lietuvių kalba vyksiančioje paskaitoje, kuri skirta plačiajai visuomenei (asmenims, vyresniems nei 12 m.), dr. Aušra Park aptars prekybos žmonėmis temą – šiais laikais itin aktualią, sparčiausiai pasauliniu mastu plintančią kriminogeninę sritį. Šiuo metu pasaulyje yra 10-30 mln. vergų, tai yra, daugiau nei per visą 400 metų trukusį transatlantinės prekybos vergais laikotarpį. Apie 70 proc. šių vergų yra moterys, kurios tapo prekybos žmonėmis aukomis. Seksualinės vergovės ir išnaudojimo tikslais iš Lietuvos kasmet išvežama apie 1000 moterų ir mergaičių. Pasak dr. Aušros Park, šie skaičiai yra tik mažas lašas cunamio bangoje, kuri šluoja nenuskaičiuojamą daugybę aukų kiekviename pasaulio kampelyje.

„Daug kas galvoja, kad ši statistika – iš piršto laužta. Tačiau ją labai sunku rinkti. Čia ne kroviniai, kuriuos gali lengvai suskaičiuoti. Juk žmonės neprisistato patys sakydami „Mane pardavė“. Organizacijos, dirbančios su prekybos žmonėmis aukomis, šiuos skaičius vertina net konservatyviai – jie gali būti gerokai didesni. Šie žmonės mato, kas vyksta, ir gali numanyti, kas darosi dar giliau pogrindyje. Pavyzdžiui, Azijos regionuose, apie kuriuos kalbėsiu plačiau paskaitoje, žiaurumas protu nesuvokiamas – ten, daugiausia dėl skurdo, parduodamos ir seksualiai išnaudojamos penkerių metų mergaitės“, – siaubingus faktus atskleidė tarptautinių santykių, užsienio ir lyginamosios politikos mokslininkė.

Dr. A. Park džiaugiasi turėjusi galimybę bendradarbiauti su prekybos žmonėmis aukoms pagalbą teikiančia organizacija „Lietuvos Caritas“. „Šių herojiškų moterų, pašventusių tam savo gyvenimus, darbas yra slegiantis ir beprotiškai sekinantis – fiziškai ir emociškai. Daugybė žmonių perdega matydami situacijos beviltiškumą, kadangi ekonominio nuosmukio metais prekyba žmonėmis ypač suveši ir tie, kurių nė neįtartum, nutaria pasirinkti tokį kelią. Ypač padidėjo skaičius studenčių, kurios įsipainioja į šią juodą aplinką, ima teikti seksualines paslaugas“, – pastebėjo mokslininkė, kurią itin sukrėtė visuomenės abejingumas, galvojant, kad dauguma nukentėjusiųjų patys kalti ir išvažiuoja savanoriškai.

Dr. Aušra Park prisiminė „Lietuvos Caritas“ koordinatorės Kristinos Mišinienės žodžius, jog prekybos žmonėmis auka galima tapti per dieną, tuo tarpu išsikapstyti iš šios bėdos užtrunka metus ar daugiau. „Tai beprotiškai ilgas, nenutrūkstantis procesas, kainuojantis labai daug investicijų, norint nukentėjusius žmones pastatyti ant kojų. Ypač merginas, kurios dažniausiai turi ir mažamečius vaikus, priklausančius nuo socialinių išmokų. Sprendžiant šią problemą, atsimušama į didžiulę sieną – skurdą, kuris yra viena pagrindinių prekybos žmonėmis priežasčių. Šie žmonės įvaryti į kampą, tai jiems dažniausiai vienintelė išeitis, jie apgaunami pažadais, rožiniais planais“, – pasakojo dr. A. Park.

„Fulbright“ programos mokslininkė šia opia problema susidomėjo prieš penkerius metus pradėjusi dėstyti kursą apie tarptautines žmogaus teises Simmonso koledže Bostone. Tuomet ją labai sujaudino vienos studentės darbas apie prekybą žmonėmis Lotynų Amerikos šalyse – nelegalių emigrantų, ypač moterų, traumuojančias patirtis, išprievartavimus, jų kelią iki JAV ir tolesnį seksualinį išnaudojimą ten patekus, vien siekiant gauti valytojų, indų plovėjų ir kt. darbus.

Kaip prisimena akademikė, tolesniu postūmiu tuo domėtis tapo nevyriausybinės organizacijos vadovo paskaita Davidsono koledže Šiaurės Karolinoje. „Jis kasdien keliasi ketvirtą valandą ryto, peržiūri Ispanijos spaudą ir verčia tai į anglų kalbą. Jo tinklalapis LibertadLatina.org skirtas informacijai apie tautines mažumas, gyvenančias atokiau nuo miestų – šiose vietovėse gyvenančias jaunas merginas grobia suteneriai ir nelegaliai veža į Š. Ameriką, JAV. Tuomet, pasidomėjusi, kas vyksta Lietuvoje, supratau, kad ir čia ši tematika labai aktuali“, – sakė dr.  Park, priminusi šokiruojančius skaičius – kadangi kasmet iš mūsų šalies nelegaliai išvežama apie 1000 moterų ir mergaičių, tai reiškia, kad kasdien jų prarandame bent po tris.

„Kol vienas kitu nesirūpinsime, kol nesukursime gerbūvio ir nepakelsime šiuo metu dugne atsidūrusių, materializmo nusmukdytų žmogiškųjų vertybių, tol ši problema neišsispręs. Reikia skleisti žinias apie tai – neignoruodami to, nemanydami, kad tai kažkieno kito asmeniniai reikalai, užsiimdami savišvieta ir rengdami paskaitas galime sumažinti aukų skaičių Lietuvoje ir apskritai pasaulyje. Mano paskaita bus skirta visiems, kurie vyresni nei dvylika metų, kadangi tai sukrečia. Aš pati visada susijaudinu, nes šia tema nelengva šnekėti ir kitiems ją priimti. Bet jaučiu pareigą, kaip žmogus, kaip mokslininkė ir kaip moteris, kalbėti apie šią problemą, kad ji nebūtų ignoruojama“, – dr. Aušra Park ragino apsilankyti jos viešoje paskaitoje.

Maloniai kviečiame dalyvauti.

Daugiau informacijos teikia:
Dr. Aušra Park
Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas
Vytauto Didžiojo universitetas
El. paštas: a.park@pmdf.vdu.lt