VDU vyks filmo apie sociologą Z. Baumaną premjera

1105

Vasario 23 d., ketvirtadienį, 14 val., Vytauto Didžiojo universiteto mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) vyks dokumentinio filmo apie gyvąjį sociologijos klasiką, VDU garbės daktarą prof. Zygmuntą Baumaną „Sunku būti žmogumi šiandien“ („The Trouble with Being Human These Days“) peržiūra ir diskusija. Renginyje, kuris bus filmo premjera visoje Europoje, dalyvaus jo režisierius Bartekas Dziadoszas ir prodiuseris Grzegorzas Lepiarzas. Diskusiją moderuos filosofas, Europos parlamento narys prof. Leonidas Donskis.

L. Donskio teigimu, šis filmas ne tik pasakoja apie Z. Baumano veiklą, bet ir apima platesnes, šiuolaikiniame pasaulyje aktualias temas. „Tai filmas apie mūsų laikotarpį, jo nerimo ir vilties formas, moderniąsias įtampas ir nesaugumo būklę – visa tai, ką savo knygose genialiai paprastai ir giliai analizuoja Z. Baumanas. Jo paties gyvenimas ir asmenybė tampa atskaitos tašku, perspektyva ir galimybe dokumentinio kino kalba gyvai ir įtaigiai papasakoti apie pasaulį, kuriame gyvename. Neatsitiktinai filme daug epizodų, skirtų jauniems žmonėms, jų būsenai ir jausenai, protestams, nesutikimui su politikais ir oficialia viešąja nuomone“, – į su studentais itin rezonuojančius filmo aspektus atkreipė dėmesį filosofas.

Filmo „Sunku būti žmogumi šiandien“ autoriai B. Dziadoszas ir G. Lepiarzas sako, kad jų kūrinys – drąsus bandymas suformuluoti provokuojančią, tačiau pagrįstą šiuolaikinio neužtikrintumo diagnozę, ieškant paralelių tarp Z. Baumano asmeninio gyvenimo ir jo sociologinių koncepcijų, atsižvelgiant į audringą visos Europos istoriją. Dokumentiniuose kadruose užfiksuotos sociologo akademinės kelionės į Lietuvą, Ispaniją, Austriją, Slovakiją, Vokietiją ir Lenkiją. Tai ne tik ištraukos iš paskaitų, diskusijų ir apdovanojimų, bet ir neformalūs interviu, labai asmeniškos refleksijos vaikštant po pačias gražiausias Senojo žemyno vietas, susitikimai su Z. Baumano draugais, bendradarbiais, giminėmis. Savas įžvalgas filme pateikia ir kiti iškilūs sociologai, politologai, filosofai: G. Ritzeris, N. Lawsonas, A. Simmsas, C. Wodzinskis, A. L. Barabasi ir t. t.

„VDU garbės daktaro ir didžiausio mūsų laikų sociologo kūrybą mėginama aptarti įmenant jo populiarumo paslaptį – kodėl Z. Baumanas toks svarbus jauniems žmonėms, studentijai, tyrinėtojams, meno pasauliui? Dėl savo paslaptingos, nors ir atviros bei šiltos asmenybės? Nuostabiai paprastos ir kartu gilios, įžvalgios bei jautrios kūrybos? Dėl to, kad užčiuopia tą nervą, kurį skauda mums visiems, mėginantiems susivokti, kodėl mes vis mažiau suprantame mus supančią tikrovę ir pačius save joje?“, – filme „Sunku būti žmogumi šiandien“ nagrinėjamus klausimus įvardijo prof. L. Donskis.

Z. Baumanas yra išskirtinai produktyvus politologijos, sociologijos, filosofijos, etikos, menų, istorijos tyrinėtojas, kuris jau daugiau kaip du dešimtmečius džiugina akademinį pasaulį giliomis įžvalgomis apie modernybę, globalizmo pasekmes žmogui, socialinę mintį ir viešąją erdvę. Jį išgarsino 1989 m. pasirodžiusi knyga „Modernybė ir holokaustas“, pelniusi jam Amalfio sociologijos ir socialinių mokslų srities premiją.

2007 m. profesoriui buvo suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas. Nuo universiteto įkūrimo 1922 m. iki dabar šis garbingas titulas buvo suteiktas 64 asmenims. Tarp jų – daug mokslininkų, visuomenės veikėjų, intelektualų, tokių kaip Jonas Mekas, Valdas Adamkus, Adamas Michnikas, Tomas Venclova, Birutė Galdikas, Valdemaras Rezmeris, Miroslavas Hrochas, Česlovas Milošas, Marija Gimbutienė, Alfredas Erichas Sennas ir kiti.

Z. Baumanas 2010 m. lankėsi VDU ir čia skaitė paskaitą „Natūrali blogio istorija“, kuri susilaukė didžiulio dėmesio. Pernai universitete buvo pristatyta į lietuvių kalbą išversta sociologo knyga „Vartojamas gyvenimas“ („Consuming Life“).

Daugiau informacijos teikia:
Jurga Jonutytė
Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas
Vytauto Didžiojo universitetas
El. paštas: j.jonutyte@pmdf.vdu.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus