Tarptautinėje konferencijoje – apie meno istorijos rašymą Baltijos šalyse

Spalio 14–15 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) vyks VDU Menų fakulteto organizuojama II–oji Baltijos šalių menotyrininkų konferencija „(At)blokuota atmintis: dailės istorijos rašymas Baltijos šalyse / (Un)blocked Memory: Writing Art History in Baltic Countries“.

Konferencija yra skirta trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – meno tyrimams, į kuriuos siūloma pažvelgti per atminties problematikos prizmę. Prancūzų filosofas Paulas Ricoeuras yra rašęs, kad istorijos naratyvas iš esmės yra selektyvus: „prisimindamas“ vienus, jis „užmiršta“ kitus praeities įvykius. Tačiau „pamiršti“ arba „užblokuoti“ prisiminimai niekur nedingsta; jie nusėda kolektyvinėje pasąmonėje ir iš ten veikia visuomenės gyvenimą.

Per pastaruosius keletą dešimtmečių menotyros mokslą stipriai paveikė kritinės istoriografijos idėjos; jam daro įtaką naujos disciplinos – kultūros, atminties, postkolonializmo ir kitos studijos, paskatinusios kritiškai permąstyti meno istorijos kaip objektyvaus pasakojimo apie praeitį sampratą.

Ši menotyros savirefleksija Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – sovietinę okupaciją patyrusiose šalyse – remiasi ne tik vakarietiškų teorijų įžvalgomis, bet ir gyva istorine patirtimi. XX a. politinių režimų kaitą nuolat lydėjo istorijos perrašymai, kolektyvinės atminties blokavimas ir išlaisvinimas. Posovietinėje erdvėje šie procesai veikia ir dailės istorijos rašymą, ir kuratorystės bei muziejininkystės praktiką.

Konferencijos dalyviai diskutuos apie meno istoriją kaip konstruktą, kurį veikia politiniai, ekonominiai ir ideologiniai faktoriai bei kolektyvinės vaizduotės ir atminties procesai. Konferencijoje bus kalbama apie nacionalinio dailės istorijos kanono formavimą ir jo kaitą, naujus iššūkius nacionalinių naratyvų kūrėjams, įvairias atminimo ir atminties blokavimo praktikas menotyriniuose tekstuose bei muziejinėje veikloje.

Konferencijos tikslas – suburti Baltijos šalių menotyrininkus ir suteikti galimybę diskutuoti apie šiandieninius meno istorijos rašymo procesus ir problemas regioniniame kontekste. Renginyje dalyvaus įvairių laikotarpių Baltijos šalių vizualiąją kultūrą – architektūrą, dailę, fotografiją, kiną – tyrinėjantys mokslininkai.

Konferencija vyks anglų kalba.

Ši konferencija, kurią organizuoja VDU Menų fakultetas ir Komunizmo irimo ir pokomunistinių transformacijų tyrimų klasteris kartu su Vilniaus dailės akademija, tęsia 2009 m. Estijos dailės akademijos kartu su Estijos dailės istorikų draugija pradėtą Baltijos šalių menotyrininkų konferencijų ciklą. Konferencijos rėmėjas – Lietuvos mokslo taryba.

Konferencijos programa

Daugiau informacijos teikia: