Prancūzijoje eksponuojama lietuvių menininko paroda

2013 m. spalio 12 d. – 2014 m. sausio 4 d. Kauno bienalė pristato jaunojo menininko Vytauto Viržbicko personalinę parodą „Ar galiu tau papasakoti žinomą istoriją? Nepasakok“ Grenoblio šiuolaikinio meno centre „Le Magasin“ (Prancūzija). Tai yra 9-osios Kauno bienalės lydintis projektas, Jaunųjų menininkų projektų tęsinys toli už Kauno ir Lietuvos ribų.

Mįslingai pavadinta Vytauto Viržbicko paroda buvo sukurta iš įvairių skulptūrų, objektų ir daiktų. Šiose iš pavienių objektų (sukonstruotų, išdrožtų, nulietų, pasiūtų, sudaužytų ir suklijuotų paties menininko rankomis) sudarytose kompozicijose pasakojama mitinė istorija. Trijų dalių (priežastis, pasekmė, išeitis) mitologinio pasakojimo herojai – prasikaltusio šuns poza sėdintis baltas arklys, „pasiduodantis“ (dvi kojas į viršų iškėlęs) stalas, paslaptingą ledkalnį plukdantis „bufetas“ ir kojas miklinantys aukštielninki vabalai, – kvies parodos lankytojus paklaidžioti painiais pasąmonės užkaboriais.

Menotyrininkė Danutė Gambickaitė V. Viržbicko kūrybos strategiją įvardija labai taikliai: „Tai – sąmoningas naratyvo supainiojimas“. Pasak jos, žiūrovas nežino (ir niekada nesužinos) „pagrindinės“ istorijos, bet visada nujaus jos buvimą arba nebuvimą ir matys menininko paliktas užuominas, taip patirdamas emocinę nežinojimo įtampą.

Analizuodama daugiaprasmę V. Viržbicko parodą, pristatomą centre „Le Magasin“ šį rudenį, menotyrininkė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė teigia, jog šis kūrinys apie nenorimą išgirsti, bet vis vien pasakojamą istoriją yra daugeliu aspektų artimas mitopoetinio vyrų judėjimo problematikai.

„Tai mąstymas, paremtas tikrosios savo prigimties tyrinėjimu ir susigrąžinimu per suasmenintus mitus. Tai daroma per poetinį žvilgsnį, pirmenybę teikiant jausminiam impulsui, ritualui, iniciacijos arba tapimo patirtims. Iškeldamas savo istoriją ir kiekvieną daugiasluoksnio kūrinio elementą, detalę padarydamas savo rankomis (nesvarbu, ar tai vazos sudaužymas ir šukių sulipdymas iš naujo, ar oro baliono krepšio pynimas), menininkas atlieka savotišką ritualą. Norėdamas pasakyti, kas skauda, jis turėjo labai atidžiai ištirti žaizdą. O rankų darbas, puikiai įvaldytos technikos ir medžiagų įvairovė demonstruoja ne tik techninių žinių spektrą, bet ir pasinėrimą į kūrybinį aktą, kuriame yra tam tikros apvalomosios, parengiamosios iniciacijos galios.“, – rašo menotyrininkė parodos kataloge.

Apie „Le Magasin“

Buvusioje industrinėje erdvėje 1986 metais atidaryta parodų erdvė „Le Magasin“ ir jos direktoriaus Yves Aupetitallot įkurta „École du Magasin“ – pirmoji Europoje kuratorystės mokykla – yra prestižinis, intelektualine, edukacine ir akademine veikla visoje Europoje bei už jos ribų išgarsėjęs šiuolaikinio meno centras. Nuo jo įkūrimo čia personalines parodas surengti buvo kviečiami tokie garsūs menininkai kaip Daniel Buren, Sol Le Witt, Robert Barry, Lawrence Weiner, Michelangelo Pistoletto, Gino De Dominicis, Sylvie Fleury, Mike Kelley, Maurizio Cattelan, Liam Gillick ir daug kitų, kuriems prezentacija šioje erdvėje tapo tarptautinės karjeros atspirties tašku. Lietuvos menininkai šiame centre pristatomi pirmą kartą.

Apie menininką

Kauno bienalės pristatomas skulptorius Vytautas Viržbickas 2012 m. baigė magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Jo kūryba – giliai kontekstinė, menininkas kuria vietos instaliacijas, kuriose svarbūs garsai, vaizdai, daiktai, jų tarpusavio sąsajos, jungtys, intuityvios istorijos. V. Viržbickas yra surengęs keletą personalinių parodų Lietuvoje.

Kauno ir Grenoblio bendradarbiavimo renginiai

Kauno bienalė, bendradarbiaudama su Nacionaliniu Grenoblio šiuolaikinio meno centru „Le Magasin“ ir Vytauto Didžiojo universitetu, pristato bendrus renginius:

• Vytauto Viržbicko personalinė paroda „Ar galiu tau papasakoti žinomą istoriją? Nepasakok“ šiuolaikinio meno centre „Le Magasin“ Grenoblyje (2013 m. spalio 12 d. – 2014 m. sausio 4 d.). Tuo pat metu šiame centre atidaroma ir Deimanto Narkevičiaus personalinė paroda.
  • 2013 m. spalio 28–31 d. VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) vyks kuratorystės seminaras, kurį ves Lore Gablier („Ecole du Magasin“ koordinatorė) ir Nataša Ilic (Zagrebas, kuratorė).
  • 2013 m. rugsėjo 3 – spalio 11 d. galerijoje „101“ veikė Karinos Bisch personalinė paroda „Liudininkas“.

Projekto organizatoriai: Kauno bienalė ir „Le Magasin“. Rėmėjai – LR Kultūros ministerija, Lietuvos ambasada Prancūzijoje, Kauno miesto savivaldybė, Vytauto Didžiojo universitetas.

Daugiau informacijos teikia Agnė Augulevičiūtė (press@kaunas.biennial.lt, +370 608 19250).