PMDF dėmesys nacionaliniam Lietuvos saugumui

Gegužės 27 d. Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijoje Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto (PMDF) mokslininkai prof. M. Jurkynas ir dr. G. Česnakas, Krašto apsaugos ministras J. Olekas, parlamentinių partijų atstovai, kariškiai ir nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovai diskutavo apie parlamentinių politinių partijų 2014-2020 m. susitarimo dėl užsienio, saugumo ir gynybos politikos strategijas bei jų įgyvendinimo perspektyvas.

Susitarimo pagrindu nuolat didinamas finansavimas krašto apsaugai bei karinis rezervas, atnaujinama ginkluotė ir infrastruktūra, stiprinamas bendradarbiavimas su partneriais, užtikrinant karinį saugumą ir atgrasymą. Nuo 2014 metų sėkmingai įgyvendinti ir tęsiami projektai užtikrinantys Lietuvos energetinį saugumą ir mažinantys priklausomybę nuo Rusijos, išlaikomas dėmesys Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės šalims, ypatingai, Ukrainai, Moldovai ir Gruzijai.

„Džiugu matyti, kad visos parlamentinės politinės partijos, o taip pat Prezidentė, atsakingos ministerijos ir institucijos nuoširdžiai dirba siekdamos užtikrinti Lietuvos saugumą tiek karinėje tiek energetinėje ir kitose srityse. Svarbu, kad į nacionalinio saugumo stiprinimą įtraukiamos ir akademinės institucijos, aišku, sinergija galėtų būti žymiai intensyvesnė, o tai leistų stiprėti ir valstybei ir akademinei bendruomenei. Nereikia pamiršti, kad būtent valstybės ir mokslininkų bendradarbiavimas Šaltojo karo metais JAV leido sukurti ir išvystyti tokius analitinius pajėgumus JAV, kuriems šiandien net nėra alternatyvų“, – teigia VDU PMDF prodekanas dr. Giedrius Česnakas.

Politikų, kariškių, akademikų ir NVO atstovų bendru nutarimu buvo iškeltas pasiūlymas peržiūrėti susitarimą po Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų 2016 m. spalį, siekiant išlaikyti nuoseklumą užsienio politikos ir saugumo srityse bei nustatyti naujus prioritetus. Diskusijos metu taip pat buvo pabrėžiama būtinybė stiprinti pilietiškumą ir civilinius pajėgumus, sąjungininkų įsipareigojimus, toliau modernizuoti ginkluotę, išnaudoti Lietuvoje esančius karinės pramonės teikiamus privalumus ir stiprinti analitinius pajėgumus.

Renginį organizavo Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas ir Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija.

diskusija