Mantas Kalnietis

„Nesvarbu, ką tu darai, kokia tavo specialybė – stenkis atlikti savo darbą 100 procentų“

Mantas Kalnietis – ne tik garsus ir tituluotas krepšininkas, bet ir VDU verslo vadybos bakalauras, savo laiku iškovojęs daug įspūdingų pergalių su universiteto komanda. Sportininkas mums papasakojo apie studijose įgytų žinių naudą, pasidalino prisiminimais apie VDU ir krepšinį bei atskleidė, kuris dėstytojas padėjo įveikti stresą prieš baigiamojo darbo gynimą.

Kaip Jūsų gyvenime atsirado krepšinis? Ar turėjote kažkokių kitų svajonių?
Krepšinis mano gyvenime atsirado labai paprastai. Nuo kokių šešerių metų pradėjau žiūrėti krepšinį per TV, domėtis – Lietuva kaip tik tuo metu pasiekė skambių pergalių. Kai buvau pirmoje klasėje, krepšinio treneriai ėjo per mokyklas ir rinko vaikus – dažniausiai žiūrėjo į tuos, kurie sėdėjo klasės gale ir buvo aukšti. Aš savęs nelaikau aukštu, bet mane pakvietė į tas treniruotes ir taip viskas prasidėjo.Nuo pat pradžių siekiau tapti krepšininku. Tiesa, kai buvau vaikas, per daug to neakcentavau, tiesiog norėjau žaisti. Nesu bandęs jokios kitos sporto šakos, nelankiau mokykloje jokių būrelių, vienintelis dalykas, kurį dariau – žaidžiau krepšinį.

Kodėl nusprendėte studijuoti VDU? Kodėl verslo vadybą?
VDU sudarė geras sąlygas ne tik žaisti krepšinį, bet ir mokytis. Tuo metu jau žaidžiau „Žalgiryje“, todėl negalėjau studijuoti kaip visi kiti – turėjau laisvesnį grafiką, man buvo sudarytos sąlygos atsiskaityti tada, kai galėjau. Su komanda vykdavau žaisti Eurolygos rungtynių, tris dienas per savaitę nebūdavome Lietuvoje ir t. t. Man VDU tiko dėl priimtinesnio grafiko.Verslo vadybą pasirinkau galbūt todėl, kad draugai, vyresni krepšininkai – P. Jankūnas, J. Mačiulis ir kiti – buvo patenkinti šia specialybe. Tačiau mano svajonė nebuvo susijusi su mokslu – svajonė buvo krepšinis. Tiesiog norėjau turėti atsarginį variantą, jei gaučiau kokią nors traumą arba nepasiekčiau krepšinyje to, ko norėjau.

Dauguma VDU krepšininkų studijavo ekonomikos mokslus, taip pat ir Jūsų brolis Julius Kalnietis Škotijoje. Kaip manote, kodėl ekonomikos studijos tokios populiarios krepšininkų tarpe?
O kaip Jūs manote, kodėl dabar krizė Lietuvoje?.. (juokiasi) Nežinau, matyt tai prasidėjo nuo pirmųjų krepšininkų studentų, kurie pasirinko tas studijas ir buvo jomis patenkinti. Jie vieni iš kitų sėmėsi patirties ir žinių, ir gal šiek tiek lengviau, kai vyresni draugai padeda savo patarimais. O gal visi tiesiog nori būti ekonomistais.
Ar turėjote mėgiamiausią dėstytoją?
Žinoma, tai – prof. Arvydas Bakanauskas, kuris man padėjo ruoštis baigiamojo darbo gynimui ir nuramino, kai vienos televizijos darbuotojai atvyko filmuoti manęs gynimo metu. Aš jau dabar jaudinuosi kalbėdamas, o įsivaizduokite kaip buvo tada. Tuomet prof. A. Bakanauskas mane nuramino – ačiū jam.
Ką patartumėte būsimiems studentams?
Nesvarbu, ką tu darai, kokia tavo specialybė – jeigu dirbi, stenkis atlikti savo darbą 100 procentų. Manau, kad receptas yra toks – jei nori būti geresnis už kažką, dirbk daugiau už kitus. Tai tiek.
Ar galvojate kada nors dirbti pagal specialybę?
Kol kas koncentruojuosi tik į krepšinį. Tačiau kai baigsiu karjerą, niekada negali žinoti – galbūt šios žinios pravers.
O gal ketinate studijas tęsti toliau?
Kol kas ne, ypač dabar, kai pradėjau legionieriaus karjerą. Bet gal grįšiu į VDU kai būsiu „senukas“.
Ar iš tikrųjų VDU – daugiau nei specialybė? Ar studijų metais teko sužinoti dalykų, kurie nebuvo tiesiogiai susiję su pasirinkta specialybe, tačiau vėliau pravertė krepšinyje ir gyvenime?
Mokykloje nebuvau anglų kalbos pirmūnas, todėl pradėjęs mokytis universitete turėjau galimybę tas žinias sustiprinti. Tai padėjo bendraujant su krepšininkais iš užsienio ir prisidėjo prie vertingo žinių bagažo – visur pagrindinė kalba yra anglų.Taip pat pravertė ir pažintis su skirtingomis kultūromis – žaisti atvažiuoja įvairūs krepšininkai iš skirtingų pasaulio kraštų, reikia galvoti, kaip su jais bendrauti. Tad gal ir tai kažkiek padėjo.

Jei šiandien vėl reikėtų rinktis universitetą, ką rinktumėtės?
Manau, tai tikrai vėl būtų VDU, nes esu labai patenkintas tuo, ką gavau. Visada būsiu dėkingas visiems, kurie man padėjo, nes nebuvau pavyzdinis studentas. Iš naujo pradėdamas studijuoti tikrai nesirinkčiau jokio kito kelio.
O kokia buvo atmosfera studijų metu? Kokį įspūdį paliko bendravimas su dėstytojais?
Man patiko, kad dauguma dėstytojų nelaikė manęs kažkuo žemesniu, bendravo tarsi būtume lygūs, draugiškai. Teko girdėti, kad kituose universitetuose dėstytojai žiūri į studentą iš aukšto, o čia visi buvo geranoriški ir tuo pačiu išreikalaudavo studentų darbą, bet tai buvo demokratiška ir draugiška.
Dėkojame už interviu!
Mantas Kalnietis – Lietuvos krepšininkas, 2009 m. VDU Ekonomikos ir vadybos fakultete baigęs verslo vadybos studijas. 2006–2012 m. žaidė Kauno „Žalgirio“ komandoje. 2010 m. kartu su rinktine planetos pirmenybėse Turkijoje pasidabino bronzos medaliu. 2013 m. su Lietuvos rinktine Europos krepšinio čempionate laimėjo sidabro medalį.