Paskaitoje rimtomis temomis: smurto atvejai sektose

Vieša paskaita

Gegužės 18 d. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Humanitarinių mokslų fakultete (HMF) (K. Donelaičio g. 52, 514 aud.) 16 val. 30 min. vyks vieša paskaita „Sektos ir prievarta: „standartinis“ naujų religijų prievartos modelis“ (angl. Sects and Violence: The “Standard Model” of New Religions Violence), kurią ves profesorius Jamesas R. Lewisas (Istorijos ir religijotyros katedra, Trumsės universitetas, Norvegija).

Skirtingai nuo bendrojo religijos ir prievartos reiškinių sąsajų tyrinėjimų lauko, prievartos ir naujųjų religinių judėjimų sąsajų studijos įprastai koncentruojasi į neplačiai paplitusius nedidelės apimties įvykius: kontroversinių naujųjų religinių judėjimų masines savižudybes.

Mokslininkai, tyrinėjantys su prievartos elementais susijusius naujuosius religinius judėjimus, pastaruoju metu juos analizuoja pagal vadinamąjį „standartinį“ naujųjų religinių judėjimų prievartos modelį, kuriame išskiriami su prievartos formavimusi siejami vidiniai ir išoriniai faktoriai bei tarp šių dviejų faktorių esanti dinaminė poliarizacija. Vis dėlto, šis modelis nėra prognostinis. Tačiau naujai peržvelgus aptariamą modelį bei pridėjus kelis naujus svarbius faktorius, iškyla galimybė prognozuoti masinės savižudynės tikimybę naujuosiuose religiniuose judėjimuose.

Trumsės universiteto Norvegijoje profesorius Jamesas R. Lewisas pagrindinė tyrinėjimo sritis: naujieji religiniai judėjimai, religijos ir prievartos reiškinių sąsajos. Religijotyrininkas yra daugelio religijų tyrimų publikacijoms skirtų knygų serijų ir žurnalų mokslinis redaktorius. Prof. J. R. Lewisas yra tarptautinės naujųjų religijų tyrimų asociacijos ir mokslo žurnalo “The Journal of Religion and Violence” įkūrėjas.

Po paskaitos vyksiančią diskusiją moderuos Humanitarinių mokslų fakulteto (HMF) Kultūros studijų ir etnologijos katedros lektorė dr. Rasa Pranskevičiūtė.

Daugiau informacijos apie paskaitą ir pranešėją galima rasti čia.

Renginio skelbimas

Vieša paskaita vyks anglų kalba.