Pasirašyta sutartis su Baltijos-Amerikos laisvės fondu

Rugsėjo 16 d., pirmadienį, Vytauto Didžiojo universitetas pasirašė sutartį su Baltijos-Amerikos laisvės fondu (angl. Baltic-American Freedom Foundation, BAFF), kuria fondas įsipareigoja teikti paramą programos „Baltic American Dialogue Program“ („Baltijos-Amerikos dialogo programa“) įgyvendinimui.

BAFF regiono vadovės Ilzės Doškinos teigimu, naujosios programos dėka Baltijos šalių organizacijos ir aukštosios mokyklos galės pasikviesti lektorius iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kurie šiapus Atlanto galėtų rengti seminarus, paskaitas arba kursus.

„Dabartinės mūsų programos skirtos Baltijos šalių studentams ir jaunimui, kurie gali išvykti studijuoti arba vykdyti praktiką JAV, su sąlyga, kad jų pabaigoje jie į grįš į gimtinę. Tačiau ši programa sukurta kitu principu. Mums labai svarbu, kad iš pirmųjų keturių fondo priimtų programų dvi yra kultūrinės – kultūra visada buvo svarbi mūsų istorijos dalis. Didžiuojuosi galėdama paremti šią iniciatyvą su VDU“, – sakė I. Doškina.

Pasirašyta sutartis tam tikra prasme papildo VDU jau vykdomą projektą „Pasaulio lietuvių universitetas“, kurio veikla skatina bendradarbiavimą ir kūrybinius mainus tarp Lietuvos ir kitų pasaulio kraštų mokslininkų ir studentų.

„Pasaulio lietuvių universitetas“ mums yra savaime suprantamas ir natūralus socialinis projektas, todėl labai svarbu, kad fondas tai pamatė ir atpažino. Manau, kad tai yra nauja galimybė – universiteto ir JAV mokslininkų dialogas pačiomis įvairiausiomis formomis yra aktyvus, bet galėtų būti ir dar aktyvesnis“, – pabrėžė VDU rektorius prof. Zigmas Lydeka.

Universiteto užmezgami ryšiai jau subrandino pirmuosius vaisius – po pernai pasirašytos sutarties su prestižine Juilliardo mokykla ir šiemet pradėjus bendradarbiauti su BAFF, lapkričio pabaigoje į VDU Muzikos akademiją atvyks šios JAV meno mokyklos profesorius Julianas Martinas, kuris dėstys intensyvų meistriškumo kursą magistrantams. Tikimasi, kad projekto „VMU and Juilliard Study Week“ kursą išklausys atvykusieji ne tik iš Baltijos šalių, bet ir iš Lenkijos, Baltarusijos, Kaliningrado srities ir kitų kraštų.

„Viliamės, kad regionas matytų Kauną kaip tam tikrą ryšių su Juilliardu centrą – kad ši „Savaitė su Juilliardu“ taptų kasmetiniu renginiu, kuris parodytų, jog būtent čia ateina Juilliardo mokyklos išmintis ir patirtis. Baltijos-Amerikos laisvės fondo veikla čia prasminga ne vien dėl prof. J. Martino atvykimo, bet ir dėl to, kad įtraukiamas visas regionas, neapsiribojama vien lietuvišku masteliu“, – paaiškino Muzikos akademijos prodekanas prof. Rokas Zubovas.

Baltijos-Amerikos laisvės fondas išsivystė iš 1994 m. JAV prezidento Billo Clintono nutarimu įsteigto Baltijos-Amerikos verslo fondo, kuris paskolomis rėmė atsikuriančių valstybių verslą. Baltijos šalims įsitvirtinus ekonomiškai, tapus ES ir NATO narėmis, 2010 m. fondas pervadintas Baltijos-Amerikos laisvės fondu ir persiorientavo į švietimą ir mainus.

„Nuspręsta investuoti ne į verslą, bet į intelektinį kapitalą, į žmones – jų išsilavinimą, akademinius mainus: profesines stažuotes, stipendijas, tyrėjų programas ir t. t.“, – susitikimo metu fondo istoriją priminė BAFF atstovė Lietuvai Ingrida Šidlauskienė.

Baltijos-Amerikos laisvės fondas kviečia Baltijos šalių mokslininkus, jaunimą ir studentus vykti į JAV atlikti praktikos, vykdyti tyrimus arba studijuoti – jiems suteikiama stipendija ir padengiamos išlaidos, su sąlyga, kad stipendiatai vėliau sugrįžtų į gimtąją šalį ir prisidėtų prie mokslo ir švietimo tėvynėje.

Šiuo metu paskelbti nauji konkursai, kviečiantys teikti paraiškas visoms BAFF programoms – iki spalio 30 d. studentai, mokslininkai gali dalyvauti profesinės praktikos, tyrėjų ir Baltijos-Amerikos dialogo programose. Studijų konkursas, suteikiantis galimybę studijuoti JAV universitetuose, bus paskelbtas pavasarį.

Profesinės praktikos programa

Tai – išskirtinė galimybė atlikti praktiką JAV įmonėse, susipažinti su šios šalies miestais ekskursijose, susitikti su įtakingiausiais verslo lyderiais ir didžiausių JAV įmonių atstovais. Visas išlaidas padengianti stipendija suteikiama 6 mėn. arba metų trukmės praktikai. Dalyvauti gali aukštųjų mokyklų bakalauro (paskutinio kurso), magistrantūros studentai arba doktorantai. Paraiškas siųsti galima iki spalio 30 d.

Tyrėjų programa

Ši programa skatina apsikeitimą idėjomis tarp Baltijos šalių ir JAV, tarptautinį bendradarbiavimą moksliniuose tyrimuose. BAFF suteikia stipendijas dėstytojams ir mokslininkams, vykdantiems nepriklausomus arba bendrus tyrimų projektus JAV iki vienerių metų. Dalyvauti gali akademikai ir mokslininkai, turintys daktaro laipsnį ir bent penkerius metus profesinės arba pagrįstai reikšmingos patirties.

Baltijos-Amerikos dialogo programa

Viešos organizacijos kviečiamos teikti paraiškas lėšoms, kurios padengtų JAV lektorių kelionę į Baltijos šalis. Organizacijoms, kurių paraiškos bus patvirtintos, BAFF suteiks finansavimą, paremsiantį amerikiečių pranešimus ar kursus abiems pusėms aktualiomis temomis. Finansavimas padengia logistines išlaidas – tarptautinius skrydžius, vietinį apgyvendinimą ir maitinimą, regionines keliones. Programa remia tokias programas, kurių nebūtų galima įgyvendinti be šios paramos. Paraiškos priimamos iki spalio 30 d.

Daugiau informacijos apie BAFF

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.