Kaune įvyko pasaulinė filmo apie Č. Sugiharą premjera

Spalio 13 d. istoriniame “Romuvos” kino teatre Kaune įvyko pasaulinė neseniai Japonijoje sukurto filmo apie Čijunę Sugiharą „Persona non grata“ premjera. Lietuvos žiūrovai ne tik pamatė naująjį filmą, bet ir susitiko su jo režisieriumi Cellin Gluck bei pagrindinių vaidmenų atlikėjais Toshiaki Karasawa ir Koyuki.

Ši premjera surengta keliais mėnesiais anksčiau nei Japonijoje – ten filmas bus pirmą kartą parodytas Tokijuje gruodį. Todėl žiūrovai Kaune buvo pirmieji pasaulyje viešai pamatę šį filmą.

Premjera susilaukė žiūrovų antplūdžio: likus pusvalandžiui iki renginio, visos vietos kino teatre „Romuva“ jau buvo užpildytos. Tarp į renginį atvykusių garbingų svečių – Japonijos ambasadorius J. E. Toyoei Shigeeda, LR Ūkio viceministrė Rasa Noreikienė, Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ nariai, diplomatai, Lietuvos žydų bendruomenės atstovai. Taip pat dalyvavo ir Čijunės Sugiharos giminaičiai, artimieji – jo jauniausias sūnus Nobuki Sugihara su žmona ir Č. Sugiharos marti Miči Sugihara su dukra.

Renginio pradžioje atvykusiam filmo režisieriui C. Gluck ir aktoriams T. Karasawa bei Koyuki Kauno miesto vicemeras Simonas Kairys įteikė gėles ir raštus, paskelbdamas juos laikinosios sostinės turizmo ambasadoriais. Po filmo peržiūros žiūrovai ilgai atsistoję plojo ir galėjo užduoti klausimus kūrėjams. Savo pasisakymuose aktoriai išreiškė džiaugsmą, kad premjera įvyko Kaune.

„Nors 2015 m. minime 70-ies metų jubiliejų nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, pasaulyje vis dar susiduriame su valstybių nesutarimų bei pabėgėlių atvejais. Labai lemtinga ir prasminga, kad šiais kertiniais metais pasaulinė filmo premjera vyksta Kaune, kur Č. Sugihara išdavė vizas“, –  sakė filmo prodiuseris Nobuyuki Iinuma.

Filmas „Persona Non Grata“ yra paremtas istoriniais faktais apie Čijunę Sugiharą, Japonijos vicekonsulą Lietuvoje, kuris 1939-1940 m. rezidavo Kaune ir čia išgelbėjo 6 tūkst. žydų, nepaisydamas rizikos ir nepaklusdamas Japonijos vyriausybės nurodymams. Tai jis padarė išduodamas tranzitines Japonijos vizas, kurios leido žydams pabėgti nuo nacių ir holokausto.

Filme vaidina aktoriai iš Japonijos, Lenkijos, Prancūzijos ir Rusijos, o juostą režisavo žymus režisierius Cellin Gluck. Č. Sugiharą vaidina japonų aktorius Toshiaki Karasawa, o žmonos Jukiko vaidmenį atlieka Koyuki, geriausiai žinoma už savo vaidmenį filme „Paskutinis samurajus“. Istorijos veiksmas vyksta 1934-1955 m. laikotarpiu Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Pats filmas buvo nufilmuotas Lenkijoje.

Renginio organizavimas buvo patikėtas VDU Azijos studijų centrui, kurio darbuotojai ne tik padėjo išrinkti premjeros vietą, bet ir koordinavo svečių vizitą, vertėjavo. Į pasiruošimus buvo įtraukti ir VDU Rytų Azijos šalių kalbų ir kultūrų studentai. Prie premjeros organizavimo prisidėjo Sugiharos fondas “Diplomatai už gyvybę”, Kauno miesto savivaldybė, Japonijos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Japonijoje.