Pasakojimas apie karą Marijos Griniuk parodoje

Menų galerija

Gegužės 24 d. 18 val. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) menų galerijoje „101“ (Muitinės g. 7) atidaroma Danijoje ir Lietuvoje gyvenančios ir kuriančios menininkės Marijos Griniuk paroda „Mano pusbrolis grįžta iš karo“.

Paroda „Mano pusbrolis grįžta iš karo“ eksponuojama dviejose, balto kubo ir rūsio, erdvėse, kuriose pristatoma interaktyvi novelė-žaidimas. Marijos Griniuk parodą papildo litografiniai žemėlapiai, fotograviūros, autorę domina materialumas ir ne materialumas, skaitmeninės ir tradicinės grafikos jungtis bendroje ekspozicijoje bei viename kūrinyje.

Interaktyviame darbe „Mano pusbrolis grįžta iš karo“ nagrinėjama aktuali karo tema: individo vieta ir pozicija karo laikotarpiu, prisiminimo estetika, traumos fenomenas. Į tris laiko linijas padalinta novelė pagrįsta autorės tyrinėta archyvine medžiaga, interviu, pokalbiais ir kt. Menininkė remiasi prancūzų istoriko ir filosofo Michelio Foucault mintimis apie karą, teigiančiomis, jog gyvenimo garantija per kito mirtį yra ne politinis, o biologinis santykis, o priešas – išorinė ir vidinė grėsmė visuomenei.

Žiūrovui siūloma pasirinkti vieną liniją ir eiti per tekstą, siūlantį vis daugiau eigos krypčių, kurios apima tris skirtingas karo paveiktas istorijas. Pristatomas I-ojo ir II-ojo pasaulinių karų, tarpukario laikotarpis – menininkų Asger Jorn (Danija) ir grupės Ars veiklos paralelės, tyrinėtos Jorn Silkeborge, Danijos bei Lietuvos dailės muziejuje, pokalbiai su rytų Ukrainos gyventojais bei žudynes regėjusio žmogaus istorija. Paroda susitelkia į asmenines žmogaus patirtis karo metu, į jo sukeltus negrįžtamus pokyčius ar tai, kas išlieka.

Parodos grafinės vizualizacijos kūrėjas Tue Brisson Mosich (Performance Design BA, Roskildės Universitetas, Danija). Projekto realizavimą remia VDU menų galerija „101“ ir Ny Carsberg Fonden. Autorė dėkoja Meno vadybos platformai „Arthesis“ už bendradarbiavimą.

Paroda veiks 2016 05 25 – 06 10 dienomis.

VDU menų galerijoje „101“ darbo laikas:  I-V 11-17 val.

Daugiau apie parodą

Marija