Naujienų raštingumo ugdymas: kaip suprasti medijas?

VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Viešosios komunikacijos katedra vykdo Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą projektą „Naujienų raštingumo ugdymas: kaip suprasti medijas?“, kuriuo siekiama ugdyti kompleksinį, kritišką ir analitinį medijų produktų, institucijų, auditorijų ir technologijų pažinimą, atkreipti dėmesį į dezinformaciją ir propagandą visuomenės informavimo priemonėse ir kultūrinėse veiklose.

„Stiprėjant įvairių veiksnių įtakoms – stingant ekonominių garantijų, įsitvirtinant skandalingos informacijos diskursams ar propagandinės informacijos užsakymams – viešojoje erdvėje įsigyvena ribotos kokybės, skandalingos informacijos atspalvį turinčios žinios. Tokia situacija veda prie poreikio kritiškiau, analitiškiau suvokti medijų perduodamas prasmes bei konstruojamas įtakas“, – sako projekto vadovė prof. Auksė Balčytienė.

Projekte numatoma atlikti medijų ir informacinio raštingumo tyrimą bei nacionalinę moksleivių apklausą, kurios pagrindu bus sukurta naujienų raštingumo ugdymo metodika.

Pasak projekto vadovės, naujienų raštingumas – tai kritinis ir analitinis medijų tekstuose ir vaizduose užkoduotų prasmių, reikšmės ir pateikimo tikslingumo vertinimas, pagal specialią metodiką analizuojant medijų turinį ir atskleidžiant naujienų kokybės aspektus, jų pateikimo ar nutylėjimo kontekstus, apmąstant to priežastis.

Ketinama rengti mokymus moksleiviams ir VDU studentams, o tyrimų rezultatus ir parengtą metodinę medžiagą naujienų raštingumo ugdymui paskelbti interneto tinklalapyje kaipsuprastimedijas.lt. Paruoštą metodiką ketinama taikyti ir organizuojant seminarų ciklą bei panaudojant VDU modernią medijų laboratoriją. 2016 m. gegužę numatytoje konferencijoje projekto rengėjai įgyta patirtimi pasidalins su žurnalistikos ir medijų profesionalais, moksleiviais, mokytojais, partneriais bei studentais. Galiausiai, Švietimo ir mokslo bei Kultūros ministerijoms bus pateiktos rekomendacijos, susijusios su moksleivių naujienų raštingumo ugdymu.

Tikimasi, kad projektas ugdys medijų raštingumą, išmanų, atsakingą ir kūrybišką informacijos vartojimą viešojoje erdvėje, kuris skatins teigiamus žurnalistikos pokyčius, aktyvesnį auditorijos bendradarbiavimą su medijomis, ieškant kokybiškų ir novatoriškų demokratinio dalyvavimo sprendimų.

Projektą rengia VDU Viešosios komunikacijos katedros mokslininkai: prof. Auksė Balčytienė, prof. Kristina Juraitė, prof. Audronė Nugaraitė ir lekt. Romas Sakadolskis.