VDU kamerinis orkestras ir „Aura“ pažvelgs į Apoloną

1907

Kauno šokio teatras „Aura“ ir VDU kamerinis orkestras kviečia į šventinį vakarą „Apolonas ir jo mūzos“, kuris vyks kovo 7 d., šeštadienį, 18 val., VDU didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28).

Moters dienos išvakarėse kauniečių laukia neįprastas šventinis koncertas. VDU kamerinis orkestras ir Kauno šokio teatras „Aura“ pristatys bendrą projektą, kuriame žiūrovai galės susitikti su šokio ir muzikos mūzomis.

Pirmojoje koncerto dalyje orkestras atliks Piotro Čaikovskio kūrinius, o antrojoje žiūrovai išvys šokio spektaklį „Apollo“, gyvai skambant Igorio Stravinskio kūriniui „Apolonas Musagetas“. Muzikiniame teatre ar operoje orkestro ir šokėjų partnerystė įprasta, tačiau šiuolaikinio šokio ir orkestro draugystė – išskirtinai retas reiškinys.

„Yra daugybė kūrinių, parašytų baletui, kurie skamba koncertų salėse. Tie patys kūriniai skamba visiškai kitaip, kai scenoje vyksta šokio spektaklis. Tuomet muzika įgauna tam tikrą kryptingumą sintezėje su scena. Muzikos misija pasikeičia, ji turi kitą koloritą, akcentai su susidėlioja kitose vietose. Tai mano pirmas susitikimas su „Aura“, tad stengsiuosi būti labai atidus ir padėti šokėjams“, – sakė naujasis VDU kamerinio orkestro dirigentas Jonas Janulevičius.

Ko nori XXI amžiaus mūzos?

Apolonas nuo seno suvokiamas kaip vyriškumo archetipas. Ar šiuolaikiniame pasaulyje toks vyriškumo simbolis vis dar egzistuoja? Koks šiuolaikinės moters ir vyro santykis? Kas yra XXI amžiaus Apolonas? Šie klausimai užkoduoti Birutės Letukaitės choreografijoje „Apollo“.

Besikeičiantys istoriniai ir socialiniai kontekstai vilko „apolonams“ vis naujus kostiumus. Vyriškumo samprata be paliovos keitėsi. Tačiau visais laikais nepakako anatomiškai priklausyti vyriškai lyčiai, kad būtum laikomas vyrišku.

„Mes moterys, nejaučiame tokio spaudimo, kokį patiria vyrai. Niekada negirdėjau – „būk tikra moterimi“, „elkis moteriškai“. Mūsų niekada neapkaltino „suvyriškėjimu“, nors tai tokio paties akivaizdumo tiesa, kaip ir vyrų „sumoteriškėjimas“. Mus arba priima, arba ne, tačiau mums nereikia įrodinėti savo moteriškumo. Tuo tarpu iš vyrų mes nuolat laukiame vyriškumo įrodymų“, – sakė šokio teatro „Aura“ atstovė spaudai Edita Kiznienė.

Pasak jos, fizinė jėga, kažkada buvusi vyrų pranašumo įrodymu, tapo nebereikalingu reliktu. XXI a. medžiotojų laimikiai telpa banko kortelėje ar vienos nakties nuotykyje. Maža to, moterys daug dalykų atėmė iš vyrų savo noru: pačios vairuoja, daro karjerą, uždirba ir išlaiko save. Ką jos paliko savo „apolonams“?  Koks vyrų santykis su savimi ir moterimis – nuolat aplinkui besisukiojančiomis mūzomis?

„Šokio spektaklis pakvies žiūrovus pažvelgti į nuogą Apoloną – be darbinio kostiumo, be kvepalų, kenčiantį, bandantį pateisinti moterų lūkesčius, kenčiantį nuo imperatyvų ir, visgi, nepaisant visų savo silpnybių, taip reikalingą moterims“, – pasakojo E. Kiznienė.

Jau įkopęs į penktą dešimtį VDU kamerinio orkestro dirigentas J. Janulevičius įsitikinęs, kad nekintančios vertybės, įkūnytos pirmapradžiame urviniame žmoguje, išliko iki šiol. „Vyras pirmiausiai yra suvokiamas kaip apvaisintojas, paskui jis turi užtikrinti moteriai saugumą ir mėsos kąsnį. Nesvarbu, kokio lygio būtų emancipacija ir moterų nepriklausomybė, tai užkoduota mūsų genetikoje. Jis vis tiek turi duoti moteriai savo užuovėją“, – paaiškino dirigentas.

Pirmoji dalis

• Piotras Čaikovskis „Sekstetas styginiams d-moll“, „Suvenyras iš Florencijos“, op. 70
  • Atlieka: VDU kamerinis orkestras, dirigentas Jonas Janulevičius

Antroji dalis

• Šokio spektaklis „Apollo“, chor. Birutė Letukaitė, Kauno šokio teatras „Aura“
  • Muzika: Igoris Stravinskis, atlieka VDU kamerinis orkestras (dir. J. Janulevičius)
  • Kostiumai: Olesė Kekienė, B. Letukaitė

Apolonas meno istorijoje pristatomas kaip vyriškumo ir grožio simbolis. Bet ar šiuolaikiniame pasaulyje toks vyriškumo simbolis vis dar egzistuoja? Koks šiuolaikinės moters ir vyro santykis? Gal Apolonas – tik moterų vaizduotės vaisius?

Moters dienos išvakarėse VDU kamerinis orkestras ir Kauno šokio teatro „Aura“ kviečia praleisti drauge su šokio ir muzikos mūzomis.

2012 m. Kauno šokio teatro „Aura“ ir VDU kamerinis orkestro draugystė užsimezgė 2012 m., kuomet buvo sukurtas pirmasis bendras projektas. Gyvos muzikos ir judesio draugystė pasiteisino, tad 2014 m. „Kultūros naktį“ Vilniuje žiūrovams buvo pristatyta jau trečioji bendra kūrėjų premjera „Apollo“.

Ketvirtąjį koncertinį sezoną pradėjęs VDU kamerinis orkestras iki šiol yra vienintelis profesionalus kamerinis orkestras Kauno mieste. Kolektyvas įkurtas ne tik siekiant plėsti klasikinės muzikos bei šiuolaikinių jos interpretacijų kultūrą laikinojoje sostinėje, bet taip pat tarptautiniu lygiu atstovauti Lietuvai, Kauno miestui bei universitetui.