Ministerijos atstovo paskaitoje – apie Lietuvos užsienio politikos kryptis ir prioritetus

Balandžio 13 d., trečiadienį, 11.15 val. VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (Gedimino g. 44–203) lankysis Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos Politikos planavimo departamento direktorius Robertas Rosinas. Svečias skaitys paskaitą tema „Užsienio politikos kryptys ir prioritetai“, kurioje apžvelgs Lietuvos pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai, Demokratijų bendrijai bei artėjančio pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai iššūkius.

Lietuvos užsienio politikai bei jos vykdytojams keletas ateinančių metų bus itin aktyvūs ir užimti, kadangi Lietuva turi įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus tarptautinei bendrijai ir pirmininkauti ne vienai tarptautinei organizacijai. Nuo 2009 metų liepos mėnesio Lietuva pirmininkauja Demokratijų bendrijai. Šiai daugiau kaip 100 valstybių apimančiai bendrijai Lietuva pirmininkaus iki 2011 metų.

2011 metų sausio mėnesį Lietuva pradėjo pirmininkavimą Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Konferencijai, kuris truks iki metų pabaigos. Tačiau bene didžiausias iššūkis laukia 2013 metų liepos 1 – gruodžio 31 dienomis, kai Lietuva priisims pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai vaidmenį. ESBO – šių metų Lietuvos užsienio politikos iššūkis.

1975 m. Helsinkyje įsteigta Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencija, pasibaigus Šaltajam karui, peraugo į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją. Šiuo metu ESBO narėmis yra 56 valstybės, kurios, bendru dialogu siekia nedalomo saugumo, konfliktų prevencijos ir po konfliktinio reguliavimo.

Lietuva šios organizacijos nare tapo 1991 metais ir yra pirmoji Baltijos valstybė, kuri jau pradėjo pirmininkavimą ESBO nuo 2011 metų pradžios. Lietuvos pirmininkavimas ESBO 2011 m. – iššūkis tiek dėl šios organizacijos dydžio, tiek dėl veiklos sudėtingumo. Dažniausiai yra sunku rasti kompromisą ir pasiekti konsensusą tarp visų dalyvaujančių šalių. Pirmininkavimas – galimybė Lietuvai prisidėti prie saugumo aplinkos regione stiprinimo, apginti savo užsienio politikos interesus ir sukaupti pirmininkavimo patirties.