„Milošo kelias“: nuo ištakų iki pasaulinės šlovės

3831

Birželio 29 d. Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos, Belgijos, Nyderlandų, Lenkijos, Švedijos, Izraelio bei Lietuvos atstovai tapo „Milošo kelio“ piligrimais – lankė vienas svarbiausių Č. Milošo biografijoje įrašytų vietų, prisiminė poeto gyvenimą ir kūrybą.

Indrė Sekevičienė, i.sekeviciene@vkt.vdu.lt

Kelionė Didžio kūrėjo keliais tapo vienu iš birželio 26 – liepos 2 dienomis Vilniuje, Kaune, Šeteniuose ir Krasnogrūdoje vykusių tarptautinių renginių, skirtų Nobelio literatūros premijos laureato, VDU Garbės daktaro Česlovo Milošo 100-ųjų gimimo metinių jubiliejaus minėjimui. „Milošo kelias“ pasakojo apie Didžio kūrėjo gyvenimą, kūrybą bei paliktą neišdildomą indėlį pasaulio kultūrinio gyvenimo kontekste.

„Milošo kelias“ siūlė įdomią ir įvairią programą

2011 metus paskelbus Č. Milošo metais, prof. A. Avižienis ieškojo būdų, galimybių surengti renginius, kurie pasakotų, primintų apie Lietuvai ir Lenkijai svarbią ir artimą asmenybę. „Renginiai „Milošo kelias“ siūlė įdomią ir įvairią programą: vyko konferencija, buvo lankoma Č. Milošo gimtinė, kurioje šia proga atnaujinta medžio skulptūrų ekspozicija, parengta mokslinė studija, analizuojanti Č. Milošo gyvenimo, kūrybos kelią. Jos pagrindu sukurta ir ekspozicija – siekiama pristatyti pagrindinius Č. Milošo gyvenimo kelio etapus ir kūrybos bruožus, didžiausią dėmesį skiriant jo kilmei iš Lietuvos ir santykiui su „mažąja tėvyne“ atskleisti“, – teigė pirmasis atkurtojo universiteto rektorius, Česlovo Milošo gimtinės fondo direktorius prof. Algirdas Avižienis.

„Pogranicze“ fondo Seinuose pirmininko ir centro „Menų, kultūrų, tautų paribiai“ direktoriaus Krzysztofo Czyzewskio (Krzysztof Czyzewski) teigimu, drauge su kolegomis iš Lietuvos rengiantis ir organizuojant Č. Milošo jubiliejaus minėjimui  skirtus renginius buvo pastebėta, kad šiemet minimos kelios svarbios datos: Č. Milošo gimimo metinės ir Lenkijos pirmininkavimo Europos Sąjungos Taryboje pradžia. „Mes labai norėjome ir mums pavyko paskelbti Česlovą Milošą pastarojo minėto įvykio globėju. Tiesdami „Milošo kelią“ visi pagalvojome, kad eisime pro Šetenius į Krasnogrūdą. Pirmą kartą į Č. Milošo gimtinę atvykau 1992 m. kartu su pačiu poetu. Buvome kartu Šeteniuose, vėliau vykome į Krasnogrūdą. Kai vaikščiojome kartu, supratau, kad Č. Milošas labai norėtų čia viską atkurti. Jūs, lietuviai, buvote daug greitesni: viską atkūrėte greičiau nei lenkai. Šiomis dienomis restauruoto Krasnogrūdos dvaro patalpose duris atveria „Tarptautinis dialogo centras“. Restauruotas Šetenių svirnas ir Krasnogrūdos dvaras, prieš karą priklausęs Česlovo Milošo šeimai, simboliškai prisidės prie to, ką Č. Milošas vadino jungiamojo audinio kūrimu“, – teigė  Krzysztofas Czyzewskis.

Prasminga kelionė Č. Milošo keliais

Birželio 29 d. „Milošo kelio“ programa pradėta iškilmingomis Šv. Mišiomis Kauno Šv. Apaštalų Petro ir Povilo Arkikatedroje Bazilikoje. Po jų tarptautinės konferencijos „Česlovo Milošo laikai ir vietos“ dalyviai, atvykę iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos, Belgijos, Nyderlandų, Lenkijos, Švedijos, Izraelio bei Lietuvos atstovai vyko į Vandžiogalą. Čia buvo lankomi Milošų giminės kapai bei šalia jų stovinti liaudies architektūros formų Vandžiogalos Švč. Trejybės bažnyčia.

Vėliau „Milošo kelio“ piligrimai vyko į Kėdainius – miestą, kurio vienu pirmųjų Garbės piliečių buvo paskelbtas Česlovas Milošas. Svečiai iš užsienio bei Lietuvos atstovai Kėdainių krašto muziejuje susipažino su įdomia krašto istorija, apžiūrėjo  čia eksponuojamus Vinco Svirskio (1835–1916) 4–5 metrų aukščio, išskaptuotus iš storo ąžuolo kamieno, kryžius. Juos, anot Kėdainių krašto muziejaus direktoriaus Rimanto Žirgulio, savo gimtosiose apylinkėse turėjo matyti ir pats Č. Milošas.

Aplankę Kėdainių senamiestį, Kalvinistų bažnyčią ir jos požemiuose esantį Radvilų mauzoliejų „Milošo kelio“ dalyviai vyko į Šventybrastį. Čia, Nevėžio kairiajame krante, šalia jo intako Brastos žiočių, buvo lankomi Siručių ir Kunatų giminių kapai.  Vieta, apsupta 500 metų ąžuolais,  žavėjo ne tik svečius iš užsienio, bet ir jau ne pirmą kartą čia apsilankiusius lietuvius. Atvykus į Šventybrastį buvo lankoma ir 1774 m. pastatyta medinė su mūriniais priestatais liaudies architektūros formų Kristaus Atsimainymo – Česlovo Milošo krikšto – bažnyčia.

Jubiliejų šventė poeto gimtinėje

Paskutinė piligrimų stotelė buvo Č. Milošo gimtinė Šeteniai. Čia, šalia restauruoto Č. Milošo gimtinės svirno, kuris šiuo metu yra tapęs konferencijų centru, vyko Česlovo Milošo 100-ajam gimtadieniui skirta poezijos, muzikos ir folkloro šventė. „Taip susiklostė, kad Česlovo Milošo fondas padovanojo šią vietą Vytauto Didžiojo universitetui. Tai – didžiulė atsakomybė ir didžiulė garbė. Č. Milošo gimtinė išskirtine savo aura yra ypatinga ne tik mūsų universitetui, bet ir visiems tiems, kuriems ši asmenybė yra žinoma. Ši vieta yra atvira diskusijoms – čia galima susitikti ir kalbėtis tomis temomis, kurias Č. Milošas buvo palietęs. O temų yra labai daug, ir jos yra itin aktualios“ , – teigė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. Zigmas Lydeka.

Kėdainių mero pavaduotojos Nijolės Naujokienės, Kėdainių rajono ir Vyriausybės sudarytos darbo grupės, rengusios Nobelio literatūros premijos laureato, Kėdainių garbės piliečio Č. Jubiliejaus 100-ųjų gimimo metinių jubiliejaus minėjimą,  narės teigimu, džiugu, kad čia, Kėdainių krašte, Šeteniuose, vyksta labai gilūs, labai prasmingi ir teisingai suplanuoti renginiai. „Gimtadienį dera švęsti ten, kur žmogus gimė. Šiandien einame tais takais, kuriais Č. Milošas vaikščiojo vaikystėje, kur formavosi jo vidinis pasaulis. Šios vietovės vaizdiniai atsispindėjo Č. Milošo – gilaus, dvasingo, filosofiškai į gyvenimą žiūrinčio žmogaus – kūryboje“, – sakė Nijolė Naujokienė.

Susitikimas po ošiančiomis šimtametėmis liepomis

Sveikindamas susirinkusius į Kėdainių rajoną, Šetenius, Kėdainių rajono savivaldybės meras Rimantas Diliūnas teigė, kad „lenkų poetas, Nobelio premijos laureatas gimė čia, Šeteniuose – kad ir kaip kas nors beinterpretuotų jo biografiją, šio fakto niekas neginčija. Turbūt šios šimtametės liepos dar prisimena Č. Milošo basų kojų prisilietimą ir vaikišką krykštavimą. Mes, Kėdainių krašto žmonės, žinome, prisimename Č. Milošą, jo kūrybą – vertiname ją ir didžiuojamės ja. Šiemet pažadėjome vieną Kėdainių senamiesčio gatvių pavadinti Č. Milošo vardu, o rugpjūčio 6 d. pirmą kartą įteiksime Č. Milošo vardo premiją vienam iš jo kūrybos tyrinėtojų“.

„Milošo kelio“ piligrimams renginio metu Jos Ekscelencijos Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Virginija Būdienė perdavė dvikalbę Prezidentės dedikaciją: „Česlovas Milošas – pasaulio pilietis, jungiantis lietuvių ir lenkų tautas. Jis ypač svarbus savo vienijančia kūryba, atskleidžiančia, koks gali būti vaisingas, glaudus mūsų tautų bendradarbiavimas“. Jos Ekscelencijos Prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymu ši dedikacija iš Šetenių neišvyks.

Plečiama ąžuolų giraitė

Šeteniai renginio metu pasipuošė ir vis gausėjančia ąžuolų giraite. Vardinius ąžuolus šalia ūgtelėjusių kitomis progomis sodintų ąžuolų pasodino Krzysztofas Czyżewskis, Zigmas Lydeka, Aleksaderis Fiutas (Aleksander Fiut) ir Rimantas Diliūnas su Nijole Naujokiene. Šalia svirno buvo pasodintas ir Česlovo Milošo šimtmečiui skirtas ąžuolas.

Buvęs Česlovo Milošo gimtinės atkūrimo liudininku ir parke pasodinęs savo ąžuolą Krokuvos Jogailaičių universiteto profesorius Aleksanderis Fiutas teigė, kad „tokios progos kaip šiandien visą laiką veda arba prie patoso, arba prie sentimentų“. „Man didelė garbė, kad esu vienas iš Česlovo Milošo gimtinės fondo kūrėjų“, – teigė A. Fiutas, visus susirinkusiuosius vadindamas ne lietuviais, ne lenkais, o Česlovo Milošo draugais.

Ekspozicijos pasakojo apie Č. Milošo gyvenimo ir kūrybos kelią

Č. Milošo gimtinėje vykusio renginio „Milošo kelias“ dalyviams ir svečiams buvo pristatomos ekspozicijos, pasakojančios apie Č. Milošo gyvenimą, svarbiausius jo etapus, kūrybą. Ekspozicijas susirinkusieji išvydo svirne, kuriame 1999 m. įkurtas konferencijų centras, ir šalia jo esančiame parke.

Renginio metu duris atvėrė ir Česlovo Milošo biblioteka. „Joje kaupiamos anksčiau ir pastaruoju metu leidžiamos Č. Milošo ir apie šį kūrėją išleistos knygos. Lenkijos institutas Vilniuje padovanojo Č. Milošo veikalus ir knygas apie jį. Tikimės, kad biblioteka didės, plėsis – pavyks surinkti išleistus leidinius bent keturiomis kalbomis: lietuvių, lenkų, anglų ir prancūzų“, – teigė Č. Milošo bibliotekos poeto gimtinėje iniciatorė Janina Masalskienė.

Renginio „Milošo kelias“ dalyviai bei svečiai grožėjosi ir Č. Milošo gimtinėje atnaujinta medžio skulptūrų ekspozicija. Birželio 6–17 dienomis vykusiame projekte „Kūrybos ir bendravimo džiaugsmas 2011“, kurį organizavo VšĮ „Meninė drožyba“ ir VšĮ „Pasaulio lietuvių centras“ bei studentai ir vadovai iš Kauno kolegijos J. Vienožinskio Menų fakulteto, Česlovo Milošo gimtinėje Šeteniuose ir Kėdainių rajono sankryžose (Cinkiškių,Vilainių, Naciūnų, Aristavos, Gimtinės) bei Kėdainių žiede restauravo 16 objektų.

Projekto „Kūrybos ir bendravimo džiaugsmas 2011“ metu buvo restauruoti tarptautinio medžių skulptorių simpoziume „Isos slėnis 2001“ sukurti kūriniai: „Keltiškasis gyvenimo kryžius“ (aut. Hannesas Hermannas Bischofas  (Hannes Hermann Bischof),  Austrija), čeko Jaroslavo Buncko (Jaroslav Bunck) kūrinys „Žemėpatis, gyvūnijos globėjas“, Andrzejaus Wasilewskio (Andrzej Wasilewski, Lenkija) „Dievo motina – Seinų globėja“, Piotro Szalkowskio (Piotr Szalkowski, Lenkija) „Šv. Jonas Nepomukas – vandens globėjas“, „Juodoji kiaulė iš Č. Milošo „Isos slėnis“ (aut. Algimantas Sakalauskas), kryptastulpis ties Naciūnais (aut. Tomas Stambrauskas), kryptastulpis Vilainių sankryžoje (aut. Julius Urbanavičius), kryptastulpis Sitkūnų sankryžoje (aut. Algirdas Vaištaras), kryptastulpis magistralėje Klaipėda–Vilnius prie Cinkiškių (aut. Arūnas Sniečkus), kryptastulpis ties Aristava (aut. Genrikas Galvanauskas), kryptastulpis žiedo sankryžoje (aut. Jonas Lukšys), Birutės Jakštienės sukurta „Magdalena iš Č. Milošo „Isos slėnis“, Adolfo Prano Kartano kūrinys – „Velniukas iš Č. Milošo „Isos slėnis“.

„Labai svarbu pajusti objekto vertę, nepažeisti jo restauruojant, parinkti reikiamus restauravimo metodus ir medžiagas. Kiekvienas objektas turi savo istoriją, savo išraiškos kalbą. Reikia padėti atsiskleisti meistro įkūnytam grožiui, apsaugant jo kūrinį nuo galimo tolimesnio  nykimo“, – teigė vienas Jaunimo kūrybinės restauravimo praktikos stovyklos vadovų, Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakulteto lektorius Bangutis Prapuolenis.

Č. Milošo 100-osioms gimimo metinėms skirtus renginius organizavo Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Česlovo Milošo gimtinės fondas, Kėdainių rajono savivaldybė, Lietuvos dailės muziejus, „Pogranicze“ fondas Seinuose.

Renginių programa

Kviečiame žiūrėti Luko Motiejūno (l.motiejunas@vkt.vdu.lt) videoreportažą ir Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) Alvydo Vaitkevičiaus (a.vaitkevicius@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus