Magiškas Kauno atminties veidrodis

1353

Nuo spalio 13 d. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) menų galerijoje „101“ veikia paroda „Magiškas veidrodis: miesto atmintis fotografijoje“, kurioje pristatomos ne tik įspūdingiausios miesto fotografijos, datuojamos nuo XIX amžiaus, bet ir keliamas intriguojantis klausimas – kaip mūsų vaizduotėje yra kuriamas Kaunas?

Kaip mes prisimename Kauną? Kaip mūsų atmintyje Kaunas atrodo sovietmečiu ar tarpukariu? Su kokiais vaizdais jį siejame? Ar mūsų prisiminimai yra „autentiški“, susiję su mūsų patirtimis? O gal juos padiktuoja senos miesto nuotraukos, laikraščiuose, albumuose ar interneto platybėse matytos fotografijos?..

Paroda „Magiškas veidrodis: miesto atmintis fotografijoje“ tyrinėja, kaip kolektyvinėje vaizduotėje yra „kuriamas“ Kaunas – kokie nuotraukose užfiksuoti kraštovaizdžiai, pastatai ilgainiui tapo neatsiejama šio miesto vaizdinio dalimi. Parodoje pristatomos skirtingų laikotarpių „ikoninės“ fotografijos, mūsų kolektyvinėje atmintyje įtvirtinusios tokį miesto atvaizdą, kuris ir šiandien daugeliui siejasi ne tik su Laisvės alėja, Rotuše ar Soboru, – bet dažnai ir su pasikartojančiais šių vietų fotografijų rakursais.

Magiškas veidrodis yra senovės Kinijos meno rūšis, kai viena bronzinės formos pusė nupoliruojama taip, kad tampa veidrodžiu, o kita pusė – išraižoma, dėl ko ryškioje šviesoje veidrodis tampa peršviečiamas ir ant sienos projektuoja jame išraižytą raštą. Šios magiškos veidrodžio ir fotoobjektyvo savybės tapo šios parodos metafora, nurodančia į abipusius vaizdo ir atminties ryšius.

Taigi ar mūsų atmintis yra praeities veidrodis?..

Ar fotografija gali lyg veidrodis atspindėti miesto tikrovę?..

Parodoje eksponuojamos fotografijos iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Šiaulių Aušros muziejaus, privačių J. Palio, A. Burkaus ir fotomenininkų kolekcijų.

Paroda veiks iki lapkričio 11 d. VDU menų galerijoje „101“ ir rūsio galerijoje.

Parodos kuratorė Daiva Citvarienė, koordinatorė Viltė Migonytė – Petrulienė, konsultantas istorikas Arvydas Pakštalis.

Iliustracijoje: Jono Palio privati kolekcija, Lietuvos centrinis valstybės archyvas.

autoriu-teisiu-mokymai-kaune

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus