Lietuvos merai: lyderystės dėmenys vietos savivaldoje

Nuo 2015 m. gegužės VDU Socialinių tyrimų centre įgyvendinamas Lietuvos mokslo tarybos finansuojamas Mokslininkų grupių projektas Nr.MIP-031/2015 „Lietuvos merai: politinės lyderystės dėmenys vietos savivaldoje“. Projekto vadovė – VDU Sociologijos katedros docentė dr. Jurga Bučaitė-Vilkė.

Mokslinis projektas yra tarptautinio vietos lyderystės ir savivaldos reformų tyrimų tinklo POLLEADER „Politiniai lyderiai Europos miestuose“, kuriame dalyvauja 28 ES šalys, dalis. Tinklo koordinatorius – Florencijos universitetas.

Pasak doc. dr. J. Bučaitės-Vilkės, šio tyrimo projekto pagrindinė idėja yra susijusi su vietos politikos formavimu ir lyderystės vieta bendruomeniniame lygmenyje.

„Siekiama atskleisti ir išanalizuoti, kaip ir kokiu mastu normatyviniai ir instituciniai vietos lyderystės kaitos procesai yra susiję su vietos gyventojų įgalinimu ir dalyvavimo vietos politikoje situacija Lietuvoje. Keliami ir analizuojami vietos politinės lyderystės (savivaldybės mero) probleminiai klausimai, susiejantys kai kuriuos svarstomosios demokratijos bruožus su savivaldos ir decentralizacijos reformų ypatumais, pavyzdžiui, tiesioginių mero rinkimų modelio įgyvendinimu“, – paaiškino projekto vadovė.

Pagrindinis empirinių tyrimų analizės objektas – vietos politinės lyderystės pokyčiai Lietuvos savivaldoje kitų ES šalių decentralizacijos ir vietos valdymo reformų kontekste. Remiantis atliktais tyrimais bus diskutuojama apie vietos valdysenos sistemos pokyčius, akcentuojant pasikeitusias merų funkcijas, galias, atsakomybes ir jų vaidmenį vietos politikos formavime.

Taip pat numatoma analizuoti, kaip besikeičianti merų galios struktūra keičia vietos gyventojų įtaką sprendžiant savivaldybėms aktualias gyvenamosios aplinkos infrastruktūros problemas. Daug dėmesio bus skiriama ir vietos bendruomenių įgalinimo aspektui, leidžiančiam kalbėti apie dinamišką svarstomosios demokratijos charakterį, atveriantį daugiau viešųjų politinių erdvių vietos iniciatyvoms.