Lenkų spaudoje – raginimai atsiprašyti lietuvių

Rugsėjo 15-16 dienomis Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) kartu su Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje bei Lenkijos institutu Vilniuje organizavo mokslinę konferenciją „Lietuvos ir Lenkijos santykių dinamika“, skirtą Lenkijos ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 25-mečiui.

Penktadienį konferencijos metu buvęs Lenkijos gynybos ministras Janas Parys pareiškė, kad „dabar lenkų mažumos situacija Baltarusijoje yra geresnė nei Lietuvoje“ ir dėl neišspręstų problemų Lenkijos karius sunku įtikinti rūpintis Baltijos šalių saugumu. Dėl tokio komentaro jį jau sukritikavo Lenkijos spauda.

Dienraščio „Gazeta Wyborcza“ žurnalistas Bartoszas T. Wielinskis pareiškė, kad po tokių pastabų Lenkijos užsienio reikalų ministro politinio kabineto direktorius, buvęs gynybos ministras Janas Parys „turi viešai atgailauti ir atsiprašyti lietuvių, arba su trenksmu lėkti iš ministro Witoldo Waszczykowskio kabineto“.

„Neseniai Šiaurės Atlanto sutarties 5-ąjį straipsnį, įpareigojantį NATO priklausančias valstybes ginti viena kitą, ginčijo Donaldas Trumpas, kontroversiškas kandidatas į JAV prezidentus. Dabar Lenkijos vardu tai padarė Parys“, – rašoma žurnalisto komentare.

Pasak B.Wielinskio, Lenkijos diplomato žodžiais greitai pasinaudos rusų propaganda, ji „su pasitenkinimu parodys, kad NATO solidarumas – tai tik fantazija“.

„Ginčas dėl lenkų mažumos tęsiasi daugelį metų. Jis nėra juodai-baltas. Iš vienos pusės, lietuviai negarantuoja lenkams pamatinių teisių, kurios yra garantuojamas kitose Europos šalyse – tarp kitų – teisės rašyti pavardes gimtąja kalba ir turėti dvikalbius vietovių pavadinimus, iš kitos pusės, lenkų mažumos lyderiai užmezga įtartinai artimus santykius su Kremliaus žmonėmis. Bet Lietuvoje nebuvo prieš lenkus nukreiptų represijų, valstybė nepersekiojo lenkiškų organizacijų, lenkų veikėjais nesidomėjo slaptoji policija, neareštavo lenkų žurnalistų. Visa tai vyksta Baltarusijoje, pripažintoje paskutine Europos diktatūra. Todėl Lietuvos vyriausybė teisingai piktinasi ir vadina J. Parys palyginimus šlykščiais. Retai kada diplomatams vienu mostu pasiseka sudaužyti tiek porceliano“, – teigiama komentare.

J. Parys penktadienį Vytauto Didžiojo universitete Kaune surengtoje diskusijoje pareiškė, kad „dabar lenkų mažumos situacija Baltarusijoje yra geresnė nei Lietuvoje“.

„Turime paaiškinti Lenkijos kariams, kad jie turi remti Baltijos šalis. Ir tai sudėtinga, nes turime problemų su lenkų mažuma Lietuvoje“, – kalbėjo diplomatas.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos politikos direktorius Rolandas Kačinskas renginyje atkirto, kad tokie pareiškimai yra įžeidžiantys.

„Iš esmės yra neteisinga sakyti, kad žmogaus teisių situacija autoritariniame režime, vadinamame paskutine diktatūra Europoje, yra geresnė nei stiprioje demokratijoje, kokia yra Lietuva. Tai mus tikrai įžeidžia – visus čia sėdinčius lietuvius. Turėtume vengti tokių pareiškimų kaip šis“, – sakė R.Kačinskas.