Konferencijoje prisimins LDK moterų vienuolijas

Gegužės 8–9 dienomis VDU vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės moterų vienuolijos: istorija ir dabartis“, skirta Kauno benediktinių vienuolyno 390-mečiui paminėti.

VDU pirmą kartą Lietuvos mokslo istorijoje kartu su seserų benediktinių vienuolynu rengia tarptautinę mokslinę konferenciją, skirtą LDK moterų vienuolijoms: jų istorijai ir atspindžiams dabartyje. Konferencijoje siekiama inicijuoti Lietuvoje ir regione mažai gvildentos temos – LDK moterų vienuolijų ir jų tradicijų perėmimo šiandien – tyrimus.

Tarptautinė konferencija yra gera proga paminėti benediktinių vienuolyno egzistavimo Kaune 390-metį. Nors šio vienuolyno įkūrimas iš Nesvyžiaus truko 1621–1627 m., tačiau oficialų fundacinį aktą LDK bajoras Andriejus Skorulskis surašė 1624 m. lapkričio 28 d. – juo buvo teisiškai įforminta vienuolyno materialinė padėtis. Ši data laikoma pamatine benediktinių vienuolyno fundacijos Kaune data.

Kauno benediktinių jubiliejus suteikia galimybę kalbėti apie LDK moterų vienuolijas apskritai, moterų vienuolystę XIX–XX a., iššūkius, su kuriais susiduriama šiandien. Konferencijoje pranešimus skaitys 32 mokslininkai iš Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos, Ukrainos bei Airijos. Jų tarpe – istorikai, menotyrininkai, sociologai ir teologai. Renginyje bus nagrinėjamas platus temų spektras – nuo moters vaidmens liturgijoje, meninio ir kultūrinio LDK moterų vienuolijų paveldo iki moterų vienuolių gyvenimo tendencijų tyrimų XXI a.

Pranešimų tematika svarbi ne tik monastiniams tyrimams, bet atspindi ir bendras Lietuvos visuomenės raidos problemas, vienuolijų poveikį visuomenei bei visuomenės įtaką vienuolynų padėčiai. Tai padeda geriau suvokti ne tik vienuolynų raidą, bet ir Lietuvos valstybės raidos problemas.

Konferencijos metu tikimasi užmegzti naujus mokslinius kontaktus, pasidalinti moksline patirtimi, inicijuoti naujus ateities tyrimus. Konferencijoje skaitytų pranešimų pagrindu numatoma išleisti mokslinių straipsnių rinkinį.

Konferenciją remia Lietuvos mokslo taryba (projekto nr. LIT-8-10) ir VDU mokslinių tyrimų klasteris „Bažnyčios santykiai su valstybe ir visuomene Lietuvoje“.

Daugiau informacijos apie konferenciją teikiama telefonu (8 615) 914 220 ir el. paštu i.strumickiene@hmf.vdu.lt arba ilona.strumickiene@gmail.com.

Konferencijos programa