Konferencijoje – Lietuvos ir Lenkijos santykių dinamika

Rugsėjo 15-16 dienomis Vytauto Didžiojo Universitetas (VDU) kartu su Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje bei Lenkijos institutu Vilniuje organizuoja mokslinę konferenciją „Lietuvos ir Lenkijos santykių dinamika“, skirtą Lenkijos ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 25-mečiui.

Prieštaringa kaimynystės politika

Kaimyninės valstybės Lenkija ir Lietuva šimtmečiais buvo istorinės partnerės ir sąjungininkės kovoje su civilizaciniais iššūkiais Rytų bei Centrinėje Europoje. XX a. dvišaliuose santykiuose tapo prieštaringas ir pilnas abipusio nepasitikėjimo.

Kaip pabrėžia VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto (PMDF) dekanas prof. Šarūnas Liekis, abipusis dalies politinių elitų įtarumas yra taip pat ir paskutinio dešimtmečio dvišalių santykių bruožas. „Dabartiniai šalių santykiai trukdo realizuoti draugiškos kaiminystės politiką, kartu spręsti saugumo, ekonomikos, kultūros ir kitas bendradarbiavimo problemas“, – teigia Š. Liekis.

Konferenciją pradės Lenkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Jarosław Czubiński ir VDU PMDF dekanas prof. Šarūnas Liekis, o inauguracinę paskaitą skaitys buvęs Lenkijos Respublikos užsienio reikalų viceministras, Europos Parlamento narys 2009-2014 m., dr. Paweł Kowal. Konferencijos metu bus pristatyti mokslinių tyrimų rezultatai apie Lenkijos ir Lietuvos dvišalius santykius iš įvairių mokslinių sričių perspektyvų.

Dvišaliai santykiai L. Kaczyńskio ir V. Adamkaus kadencijų laikotarpiu

Rugsėjo 15 d. 16 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25, Kaunas) vyks diskusija remiantis Sławomiro Cenckiewicziaus ir Adamo Chmieleckio knyga „Prezydent Lech Kaczyński 2005–2010“. Pagrindinė pristatymo, kuriame dalyvaus publikacijos autorius ir kviestiniai svečiai iš Lenkijos ir Lietuvos, tema – Lietuvos ir Lenkijos užsienio politika Valdo Adamkaus bei Lecho Kaczyńskio kadencijos laikotarpiu ir jų aktyvių veiksmų Rytų Europoje kontekste. Šių prezidentų kadencijos metu aktyviai reiškėsi strateginė partnerystė, leidusi abiem šalims nuosekliai įgyvendinti  politinę laisvos ir demokratinės Europos viziją postsovietinėse šalyse.

Knygos pristatyme ir diskusijoje dalyvaus habil. dr. Sławomir Cenckiewicz, dr. Paweł Kowal, Seimo vicepirmininkas Jaroslav Narkevič, ambasadorius dr. Žygimantas Pavilionis bei VDU PMDF  prof. Šarūnas Liekis. Sveikinimo žodį tars Lenkijos Respublikos ambasadorius Jarosław Czubiński ir VDU prof. Egidijus Aleksandravičius.

Šiandieniniai Lenkijos ir Lietuvos santykiai ir ateities perspektyvos

Rugsėjo 16 d. 12 val. vyks diskusija „Lenkija ir Lietuva praėjus 25 metams nuo diplomatinių santykių atnaujinimo – kur esame ir kur einame? Kaip galime prisidėti prie Europos stabilumo ir gerovės?“ (S. Daukanto g. 28, VDU mažoji salė), kurios metu pasisakys Lenkijos Respublikos Užsienio reikalų ministro politinio kabineto direktorius Jan Parys, Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos (URM) politikos direktorius Rolandas Kačinskas, taip pat Europos Sąjungos ambasadorius Maskvoje Vygaudas Ušackas, Lenkijos tarptautinių santykių instituto analitikas dr. Marcin Terlikowski bei VDU PMDF dėstytojai – prof. Šarūnas Liekis ir dr. Giedrius Česnakas. Diskusiją moderuos VDU Politologijos katedros vedėjas doc. Andžej Pukšto.

Renginio metu tikimasi nubrėžti tolimesnes Lenkijos ir Lietuvos politikos gaires, prisidėsiančias prie atnaujintos strateginės partnerystės galimybių formavimo, taip pat tolimesnio šalių bendradarbiavimo.

Konferencija vyks anglų kalba.

Detali konferencijos programa