Kompozitorius R. Rijnvosas – apie J. Cage’o įtaką

Lietuvos kompozitorių sąjunga, bendradarbiaudama su Vytauto Didžiojo universitetu, 2012 m. rugsėjo 19 d. pakvietė į paskaitą-susitikimą su Nyderlandų kompozitoriumi, Durhamo (Jungtinė Karalystė) universiteto Kompozicijos katedros vedėju, dirigentu dr. Richardu Rijnvosu. Kompozitorius į Lietuvą atvyko pagal naują LR Kultūros ministerijos rezidencijų projektų finansavimo programą, skirtą menininkų bendradarbiavimui, kūrybos pristatymui ir jos sklaidai.

Dr. Richardo Rijnvoso viešnagė susijusi su vieno iškiliausių avangardo atstovų, kompozitoriaus, literato, teoretiko Johno Cage’o 100-osiomis gimimo metinėmis. Paskaitoje–susitikime „Johnas Cage’as ir inspiracijos muzikai” buvo prisimintos ir aptartos J. Cage’o idėjos, kompozitorius pristatė šio jį įkvėpusio kūrėjo refleksijas savo kūriniuose.

Richardas Rijnvosas (g. 1964) – vienas žymiausių savo kartos Nyderlandų kompozitorių. Hagos Karališkojoje konservatorijoje jis  studijavo kompoziciją pas Janą van Vlijmeną ir Brianą Ferneyhough. Baigęs konservatoriją su pagyrimu, R. Rijnvosas laimėjo DAAD stipendiją ir tęsė magistro studijas Freiburgo muzikos akademijoje. Už savo kūrybą jis jau du kartus pelnė prestižinį Matthijso Vermeuleno prizą, „Buma Toonzetters“ apdovanojimą ir kt. Jo kūrybai įtakos turėjo amerikiečių kompozitoriai Mortonas Feldmanas, Johnas Cage’as, rašytojai Williamas Burroughsas, Samuelis Beckettas, Ernstas Jandlas, Italo Calvino ir kiti.

„Johnas Cage’as įtraukė į muziką viską, kas yra garsas. Ir netgi jo nebuvimą“, – jau pačioje paskaitos pradžioje suintrigavo R. Rijnvosas. – „Johno Cage’o kūryba laikoma revoliuciniu reiškiniu muzikos istorijoje. Kaip dailininkai ketvirtajame ir penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje ėmėsi kurti meną iš kasdienių daiktų, taip J. Cage’as pabandė įtraukti į muziką kasdienybės garsus. Kuo automobilio stabdžių cypimas prastesnis už smuiko virpesius? Johno Cage’o kūryboje netgi tyla – tai garsas, o tiksliau –  garso nebuvimo esatis. Be to, tyla niekada nebus tik tyla – mes nuolat girdime garsus. Todėl jokio kūrinio negalima pakartoti keletą kartų taip pat: salės šurmulys, kitapus durų ar lango sklindantys garsai kaskart vis kitokie, taigi klausantis atliekamo kūrinio patirtis vis kita“.

Nuo muzikinių J. Cage’o eksperimentų ir netgi savotiškų avantiūrų R. Rijnvosas perėjo prie savo kūrybos, kurią didžiąja dalimi taip pat įkvėpė J. Cage’o idėjos. Muzikos kūrimas į pagalbą pasitelkus magiškąjį kvadratą ar šachmatų lentą – R. Rijnvoso atrastas metodas, kuris leidžia atrasti garsų patirtį ir komponavimo principus iš naujo.

R. Rijnvoso vizitą kuravusi kompozitorė, VDU Muzikos akademijos docentė Zita Bružaitė džiaugėsi, kad svečią maloniai nustebino Lietuva: „R. Rijnvosą pasikvietėme neatsitiktinai. Visų pirma jis – kompozitorius, gyvai bendravęs su tokiais muzikos grandais, kaip Johnas Cage‘as ir Mortonas Feldmanas. Natūralu, kad tai turėjo įtakos ir jo kūrybai. O kadangi šiemet minime 100-ąsias J. Cage‘o gimimo metines, pasaulis atsigręžia į jo mąstymą, vyksta daugybė performansų, koncertų. Mes taip pat nusprendėme pasikviesti R. Rijnvosą, kad jis studentams įpūstų naujų vėjų, kad jie gyvai sužinotų apie tai, kas vyko avangardinėje muzikoje nuo jos ištakų ir kaip tai persikėlė į šiuos laikus. Kompozitoriaus viešnagė labai trumpa, jis pirmą kartą Lietuvoje, bet liko labai jos sužavėtas. Manau, kad šiandieninis studentų aktyvumas, įsiklausymas, domėjimasis paliko jam kuo geriausią įspūdį“, – sakė docentė.

Z. Bružaitė neslėpė vilčių, kad ateityje tikimasi glaudesnio bendradarbiavimo su Darhamo universitetu – tiek per programas, tiek per kūrybingus ir įdomius žmones.

Lietuvos kompozitorių sąjunga, vykdydama rezidencijos programą, šiemet sutelkė ne tik kompozitorius, bet ir atlikėjus, vizualiojo meno atstovus. Reziduojant Druskininkuose, dalyvaujant paskaitose ir susitikimuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, siekiama tarp užsienio menininkų kuo plačiau paskleisti Lietuvos kultūrinio fono ypatumus, taip pat pristatyti kūrėjų darbus, stiprinti kūrybinę partnerystę tarp menininkų, rezidencijų, aukštųjų mokyklų bei jų bendruomenių narių.

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.